Is bilmez avukat

Merhaba.

Bir arkadaşıma boşanma avukatı olarak kendi arkadaşımi tavsiye ettim. Etmez olaydım. 4 bin lirayi ayda 1000'lik taksitler halinde odeyecekti, 2. Taksitte param da param diye tutturdu bu hirt. Neyse dedik görmezden geldik. 1 sene olacak neredeyse hala kesinlestirmiyor. Son olarak bir belge mi alinmasi gerekiyormus ne. Kadin ne kimlik cikarabiliyor kendine ne de nafaka için elindr tesmi bir şeyi var. Çocukla arami bozdum bu yüzden gerçekten mahcup etti beni. Kadın her aradığında benlik bir sey yok hakimden kaynakli deyip duruyormus. Yasal yollardan hakkını nasil arayabilir bu kadin? Yol gosterebilecek olan var mi?

avukat parasını alamadı mı yani? belki ondan kesinleştirmiyordur? ya da tebligatlar da sıkıntı vardır?

  • eleutheiros  (06.09.19 10:05:01)
Avukatın iş bilmezliği. Aynı sebepten ben de yaklaşık 1.5 sene bekledim. İstinaf yollamadan önce o belgeyi alması lazımmış dosya gidince mecbur kaldım bir de istinaf kararı beklemeye. Karar çıkmış takip etmedi temyiz süresini de kaçırmışım.
Temyiz edemiyorum.
Nafaka alamıyorum kimlik değiştiremiyorum Br de bu arada babamı kaybettik onun maaşına da başvuramıyorum. Benimki adli yardım avukatıydı baroya şikayet edeceğim.
Eski eşimden sonra bana bu avukat pek iyi geldi. Oh!
  • balik kraker  (06.09.19 10:34:30)
Mobil edit:benimki yol gösterme değil iç dökme oldu, kusura bakmayın.

  • balik kraker  (06.09.19 10:35:20)
Avukat parasının tümünü 2. Taksitte aldı :)
Ya arkadaş diye seyaptim ekmek yesin dedim, mahkemede hakime hanımin karşısında telefonla oynamalar, bu yüzden hakimden fırça yemeler felan rezalet bildiğin. Cok mahçup oldum. Kendi beceriksizligi kendini ilgilendirir de bizim olayda baroya şikayet etsek bir şey çıkar mi acaba?

  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (06.09.19 11:02:11)
sikayet edebilirsiniz, ve bir sey cikabilir, insanlar sikayet etmiyor diye boyle insanlar - her meslekten - geziniyor ortalikta. baro kendisinden savunmasini ister. neden bu kadar sacmaladigi anlasilir.

  • kassiopeia  (06.09.19 11:11:55)
Bir avukat olarak sormak zorundayım; emin misiniz?

Ne iş yapıyorsunuz bilemem ancak eminim daha önce devlet dairelerine işiniz düşmüştür. Devlet dairesinde tek seferde, aksilik çıkmadan işinizi halledebildiğinizde sevinmiyor musunuz?

Adliyeler de devlet daireleri gibi. Bir işi yapmak için mecburen memurun keyfini beklediğimiz çok oluyor. Memurun işi, evet yapmalı ama ilk seferden ters çıkıp, inada bindirirsek aynı dosya için birçok defa kendisiyle işimiz olacağından sonrasında işimiz aksıyor. Bazen de sırf hakimin canı istemiyor, dosyayı okumaya fırsat bulamadı ya da kararı önceden yazdıramadı diye dosyayı karara çıkarmıyor. Bu durumda ne yapabiliriz ki? Memuru şikayet, hakimi şikayet elimizdeki dosyayı daha hızlı sonuçlandırmıyor. Tebligatı, duruşması, karşı tarafın mazereti, hakimin izinli olması gibi birçok uğraştığımız şey / engelimiz var. Yani olay sadece bizde bitmiyor. Misal baktığım bir boşanma davası var, davasını tam 6 ay önce açtım (vekalet çıkarılması üzerinden 1 hafta dahi geçmemişken) ve hala ön inceleme duruşması dahi yapılmadı. Defalarca mahkemeyle görüştüm, duruşma günü için talepte bulundum ama olmadı. Neden? Çünkü davamın düştüğü mahkeme hakiminin tayini çıkmış olduğundan mahkeme hakimsizdi, sonra da adli tatil derken ancak bu ay sonunda ilk duruşma yapılabilecek.

Tüm bunları sizin ya da sizden sonra bu duyuruyu görme ihtimali olan kişilerin avukatlarla biraz empati yapabilmesi adına yazdım.

Eğer tüm bunlara rağmen avukatın sorumsuzluğu olduğuna inanıyorsanız, avukatı haklı olarak azledip; baroya şikayet edebilir ve yeni bir avukata dosyayı devredebilirsiniz. Zaten baro, incelemesi sonucu bir görev ihmali olduğuna kanaat getirirse gerekeni yapacaktır.

@balik kraker: Siz de bu ihmallerden eminseniz lütfen önce adli yardıma sonra da baroya bildirin. Adli yardımda gönüllülük esastır, ona rağmen böyle bir sorumsuzluğu varsa kişiye dosya verilmemesi gerekir.
  • okuyamıyom ben ya  (06.09.19 11:26:07)
Anlaşmalı bosanma, tek celsede bitmişti. Protokol felan yapılmıştı. Kişiye detaylarını bilahare sorup editleyecegim. Dediğiniz gibi eğer burokrasi ile alakali bir durumsa evelallah yapacak bir şey yok.

  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (06.09.19 11:48:23)
@balik kraker
söyledikerinizi arasında çok fazla çelişkili bilgi var. olay muhtemelen sizin anlattığınızdan tamamen farklı.

soruya gelince "iş bilmez" likle açıklanabilecek birşey değil. süreç şöyle olur; protokol hazırlanır, taraflar protokolü imzalarlar, protokol ve dava dilekçesi ile dava açılır, duruşma günü alınır, taraflar ve avukatlar duruşmaya girerler. Duruşmada boşanma kararı alınır. Telefonla oynadığı içn hakim azar yedi muhtemelen hakimin andavallığıdır. sen kaplumbağa hızıyla duruşmayı yürütürsen ve ben kendi üstüme düşeni yapmışsam telfonuma bakmam da sorun yok. türkiye'de telefonbdan duruşma gününe baktığımızı bilmeyen hakimler var. ezber konuşurken bunu dikkate alın lütfen.

şimdi anladığım kadarıyla buraya kadar bütün işlemleri avukat yerine getirmiş. bu da işin %90'ı. geriye kesinleştirme kalıyor. kesinleştirme UYAP üzerinden dilekçe gönderilen 10 dakikalık bir işlemdir. Mesela siz karşı tarafın istinaf başvurusu yapmadığına emin misiniz? veya karşı tarafın ev adresi dosyaya doğru bildirilmiş mi? Mernis adresi var mı? vs. vs. vs.

Yani demem o ki insanlara ezbere atfı cürümde bulunmayın. olay sizin düşündüğünüz gib değil. avukat sizin arkadaşınız tarafından aranmaktan memnun mudur sizce?

eğer avukata güvenmiyorsa arkadaşını çıksın adliyeye gitsin ve neyin eksik olduğunu sorsun.
  • taipan  (06.09.19 15:32:54)
Eski karı kocanın iletişimi varsa ve problem tebligat temelliyse birlikte kaleme gider tebligatı alır ve istinaftan feragat ederler biter gider. Neymiş derdi bir senedir?

  • mabesa  (06.09.19 17:43:56)