ABD'deki Çinli göçmenler oraya uyumlu mu?

Türkler belçikada havaya ateş edip konvoy yapıyormuş ya.

Çinliler ABD'de oraya uyumlu davranıyor mu? ABD halkı bunlara nasıl bakıyor?

genel olarak uyumlu ve basarililar. turklerle kiyaslanmaz. model minority diye gecer.

  • hot potato  (06.09.19 00:19:03)
amerikada 50 den fazla chinatown adıyla bilinen çin mahallesi var. abd halkının bakış açısı genel olarak müspet. çinliler diğer toplumlarla iletişimde çok fazla temkinli bu sadece abd değil diğer ülkelerde de aynı. çinliler yapısal olarak itaatkar bir toplum bu açıdan otoriteye karşı çok korkaklar. sosyal açıdan kendi kültürlerini yaşıyorlar pek uyum sağladıkları söylenemez.

  • ada meltemi  (06.09.19 01:01:45)
bati yakasını bilmiyorum ama doğu yakasindaki 3 büyük göçmen grup içinde en uyumlu olanlar.
sosyal açıdan kapalılar evet, İngilizce bilmeyeni de az degil ama suç anlamında sorunsuzlar ki Amerika için en önemli olan bu.

sosyal anlamda da rahatsız edici değiller, mesela güney asyalılar aşırı ozguvenleri ile bazen rahatsız edebiliyor, ama Çinliler de bu çok yok.
  • cedex  (06.09.19 08:33:21)
çinliler hangi ülkeye gitseler, kendi bölgelerini oluşturup içe kapanık yaşarlar. abd gibi fransada da varlar. şinova derler, kendi sokakları vs vardır. bir zenci veya türk grupla karşılaştırılamazlar.

  • mikahakkinen  (06.09.19 08:47:07)
@cedex: nasıl bir özgüven hocam? güney asyanın hangi ülkeleriĞ

  • bonanza  (06.09.19 16:50:20)