Kedi alıyorum galiba?

Bir tanıdık 2 yaşında british kedisini sahiplendirmek istiyormuş, ben hep kedi istemiş ama asla cesaret edememiş bir insan olarak yetişkin istenmeyen bir kediyi kurtarma düşüncesiyle acaba ona yuvamı açsam mı diye düşünür oldum ama çok mu zor ya kedi bakmak? Bakabilir miyim çok sorumluluk sahibi biri değilim ve evim 1+1. Hayvanlarla iyi anlaşırım beni severler genelde ama sahip olmak çok sorumluluk bilemedim gireyim mi bu işe

bunu düşünebilmen bile iyi bişey. lütfen çiftleştirip yavrularını "hediye" etme olayına girişme.

  • not dark yet  (04.09.19 20:37:56)
kedi bakimi zor bir hayvan degil ve hayati kesinlikle guzellestiriyor. mamasi, suyu, kumu gibi ilgilenmesi gereken ekstra bir iki ev isi daha cikiyor elbet ve tatile giderken ilgilenecek birisi olmasi gerekiyor ama eve kattigi neseye kiyasla bana cok yuk gibi gelmiyor bunlar. kedisiz dusunemiyorum evimi.

  • chavezding  (04.09.19 20:41:41)
Kedi bakımı çok zor bir hayvan değil ama almadan önce iyice ölçüp tartin. Sonuçta bir canlının sorumluluğunu alacaksanız; en az 10 15 yıl yaşayacak. Sıkılıp bir hafta sonra başkasına vermek isteyeceksiniz bu işe girismeyin.

Her kedinin karakteri farklı; yetişkin kedi bakim açısından kolay olsa da yeni bir şey öğretmek açısından zorlanabilirsiniz. Benim kedim 40 günlükken evimize gelmişti; herkes 'kedi mobilya tırmalar, engel olamazsin, kabloları kemirir' der mesela. Bizimki bebekliginden itibaren alıştığı için asla böyle huyları yok, hatta daha bir biblonun yerinden oynadigini bilmem. Yetişkin bir kedide boyle bir şey varsa alıştırmakta güçlük cekebilirsiniz. Onun dışında dönem dönem çok tüy döküyor; buna hazırlıklı olmakta yarar var. Ben genel olarak temizlik takıntılı denilebilecek bir insan olduğum için en çok bunda zorlanıyorum. Senenin iki ayı her gün iki kere ev süpürmek, haftada bir temizlikçi gelse de sürekli tekrar tekrar temizlik yapmak birazcık yorabiliyor. Geri kalan zaman dilimlerinde o kadar tüy olmuyor. Bunun için düzenli tarama, kaliteli bir mama ve kurutma makinesi şart ama. Tuvaletini günlük temizler, mama/ su kaplarıni günlük yikar, kaliteli mamalar yedirirseniz her yerde dolanan şehir efsanesi 'kedili ev kokar'in da önüne geçmiş olursunuz. Kokanlar kediler değil, hijyen yoksunu sahipleridir zira. Kısacası günlük temizlik rutininize ve onun sağlığı için gerekli olan şeylere özen göstermeniz gerekecek.

Bunlar dışında sevgisi, gözünü size dikip oyun oynamak istemesi, sıcaklığı, moraliniz bozukken hir hır yanınıza gelip yatması, kışın battaneye altında dibinizden ayrılmamasi gibi hiçbir şeye değişmeyeceğiniz şeyler de bonus olarak hayatınıza geliyor. Karar sizin o yüzden. Ben bugün olsa bugün yine hiç düşünmeden alırdım kendi kedimi.
  • fraise  (04.09.19 20:57:07)
Fraise+1 yetiskin kediye yeni bir seyler ogretmek rahatsiz edici davranisi degistirmek zor olabilir. 1 gece bile gelmezsen eve sabahinda kusmus bi kedi bulabilirsin. Bazilari cok oyuncu cok hareketli olur. Seninle oyun oynamak ister onunla ilgilenebilicek misin? Aksam yorgun geldin diyelim eve bi yarim saatini onla oynamaya ayirir misin? Temizlik konusunda ozenli olman lazim. Tuvaletinin kaplarının duzenli temizlenmesi lazim. Asisi var, hastalığı var. Iyi bir veteriner bulmak lazim. Hayatindaki sorumluluklar articak yani.
En onemlisi de gerçekten sıkılırsam baskasina veririm nolucak filan gibi bi dusunce varsa kafanda ki nolur olmasin hic o cana eziyet etme.

  • hindistan cevizi  (04.09.19 22:40:01)
@hindistan anlatamadım galiba alayım da sıkılırsam veririm kafasında olsam düşünmeden alır geçerim çünkü evde bir kedi olacak olma düşüncesi zaten çok güzel. Beni düşündüren o hayvana iyi bi sahip olabilecek miyim evim küçük ayda 6 gün eve gelemiyorum çocuk sık sık 36 saat yalnız kalacak mesela. Bunlar olunca verdiğim sevgi ilgi yeter mi bilmiyorum

  • pastörizesüt  (04.09.19 22:43:58)
Bu da yine kedi karakteri ile ilgili bir şey. Bizim kedi gündüzleri evde hep yalnız, akşamları gelip 20 dakika oynasak ona yetiyor. Kalan zamanda hep bizimle aynı ortamda kalmak istiyor ama. Bunun dışında 2-3 gün evde tek kalması da sorun olmuyor. Fakat dediğim gibi küçüklüğünden beri bu düzende olduğu için alışkın. Genelde çoğu kedi de yalnızlık ile ilgili sorun çıkarmaz, köpekler gibi değillerdir. Tabii yine de sürekli sürekli çok uzun süre yalnız bırakmamak gerekiyor.

Arkadaşımın kedisi 2 gün yalnız kalsa tepki için evin altını üstüne getiriyor. Bunlari en iyisi arkadaşınız bilir, sonuçta iki yıldır onun evindeymiş. Kendisine sorun, ona göre ölçüp tartın.
  • fraise  (04.09.19 22:50:13)
Kedinin karakterine gore degisen bir sey o. Tek gece kalamayan da var 2 3 gun gelmesen umursamayan var. Ama mesela arkadasim 2 gun yalniz bıraktığı kedisini eve donunce mama kabini devrilmis buldu. Oynarken devirmis gittiginde eve ac bulmus minigi. Hem duygusal olarak yalniz kalinca mutsuz olabilir bazilari da dedigim gibi hic umursamaz. Hem de yalniz kalinca minik ev kazalari gecirebiliyolar. Bi de kediler ev degistirdiginde farkli davranislar sergileyebiliyor onceki evlerine gore. Yine de tabii ki arkadasinizla konusup bilgi alin.

  • hindistan cevizi  (04.09.19 23:01:02)
Bu kedi meselesi düşündürücü. Ben de istiyorum fakat, arkadaşım geçenlerde bir yavru kedi sahiplendi. Evet son derece sevimli falan ama, başta arkadaşımın kıyafetleri olmak üzere, perdeler, koltuklar, yastıklar, aklına ne geliyorsa delik deşik etti. Ortada bir şey bırakmıyor, ona rağmen hayvan dağıtacak bir şey buluyor. Geçen evin fotoğrafını yolladı, savaş alanı gibi. Velhasıl yavru kedi sevimli ama fazla yaramaz. Sizin sahipleneceginiz kedinin 2 yaşında olması bu açıdan bir avantaj aslında. Ayrıca kedi bir nevi terapi gibi bir şey oluyor. Kucağına oturduğu zaman bütün stresini alıp götürüyor. Yavru kedi sevimliliğini tadamayacaksınız o ayrı, ama dediğim gibi sevimli oldukları kadar yaramaz oluyorlar yavrular.

  • johny guitar  (05.09.19 03:15:16)