Zeki olduğunu düşündüğünüz sanatçı, siyasetçi, edebiyatçı ya da ünlüler?

Çok ünlü, tanınmış olmayabilir. Her disiplinden olabilir. Mesela Teoman zeki biri bence. Orhan Pamuk sonra. Malesef inanmak istemeyenler olsa da Ertuğrul Özkök çok zeki. Bir çizgisi ya da ilkesel bir duruşu, omurgası yok ayrı konu. Siyasilerde adîl olmak adına her partiden örnekleyeyim: R. Tayyip Erdoğan, sonra Muharrem İnce kesinlikle. Mütekabiliyeti güçlü ikisinin de. Milliyetçi cephede Ümit Özdağ göze çarpıyor sadece. Hdp’de de Altan Tan hem bilgili hem kıvrak zekalı.

Mesela Okan Bayülgen. Sonra Ali Koç zeki değil ama Ömer Koç mesela. Daron Acemoğlu, Haluk Bilginer, Serdar Erener, Gülse Birsel, Kadir Kaymakçı, Uğur Meleke, Azra Kohen, Atilla Yeşilada, Murat Yetkin. Gördüğünüz gibi ölçüt çalışkan, üretken, çok meşhur olmak değil. Yabancılar da olabilir. Henry Kissinger gerçek bir aşağılık ama bu zeki olduğu gerçeğini değiştirmez. Peter Thiel, Haneke, Nolan, Jose Mourinho diye gider. Steve Jobs, Zuckerberg gibi majör örnekler çok sayıda. Saymaya gerek yok, biliyorsunuz zaten.

Baya bir örnek verdim. Bunlar ilk aklıma gelenler. Aralarında sevmediğiniz isimler olması gerçeği değiştirmiyor malesef. Ortalık zeki addedilen bir dolu vasat, çapsız, mediokratik kültürün hizmetkârı adamla/kadınla dolu.

Levent Ülgen.

Nick uyumundan dolayi ilk o aklima geldi. :D
  • dont eat me  (04.09.19 18:06:31)
hangi zeka? bahsettiğin isimler alanında en iyiler denebilecek insanlar. bu da onların elbette belli bir zekaya sahip olduğunu gösterir. o zaman 10 tane alan belirleyip hepsinin en iyilerini yazsın herkes.

yeteneğin başarıyla buluştuğu her nokta zeka gerektirir. bahsettiğin insanların zekalarını kıyaslayamazsın çünkü hepsinin farklı alanları var. hepsine belirli bir iq testi yaptırsan biri 90 puan alır öbürü 50.
  • Bruce  (04.09.19 18:16:46)