Askerde izinden geç dönme hk

3 sene önce ayağımdan ameliyat olduğum için doktor rapor verdi. Son zamanlara doğru boğaz ağrısıyla gittim ve istirahat artı ilaç verdi.

İlk raporun bitim tarihinde kontrol şartı olmadığından birliğime katılmadığım için dava açılmış. Ben de ifade verdim lakin bu işlerle pek ilgisi olmayan her bireyin tirsacagi kadar tirsiyorum. 7. Gün geri geldim birliğime ve o süre içinde de sağlık raporun var.

Bu işin sonu ne olur? Mahkeme askerlik yaptığım şehirde. Oraya gidip hakime bunları tek tek anlatayım mı yoksa ifademi bulundugum şehirde mi vereyim?
İki yer arası 16 saat :(

İnternette 10 ay hapis yatanlari okuyunca çok panik oldum.

10 ay çabuk geçer

  • VIPCH  (03.09.19 10:22:53)
:)

  • lion de la Turquie  (03.09.19 10:33:02)
1632 Sayılı Askerilk Ceza Kanunu 66.Maddesi şöyleymiş;

a) Kıt'asından veya görevi icabı bulunmak zorunda olduğu yerden izinsiz olarak altı gün-den fazla uzaklaşanlar,

b) Kıt'asından veya görevini yapmakta olduğu yerden izin, istirahat veya hava değişimi alarak ayrılanlardan, dönmeye mecbur bulundukları günden itibaren altı gün içerisinde özürsüz olarak gelmeyenler bir yıldan üç yıla kadar hapsolunur.

hukukçu değilim onu belirteyim, b maddesindeki "özür" durumu senin raporunu kapsıyorsa yırtarsın kapsamıyorsa geçmiş olsun. ben bu şekilde anladım.
  • jugador  (03.09.19 10:45:45)