İstanbul genelinde, iki sevgili için, 1000 liraya kadar, kalacak yer?

Merhabalar efendim. Öncelikli olarak Beylikdüzü-Büyükçekmece-Esenyurt-Avcılar civarına ama genel olarak ise artık nerede olursa olsun (Anadolu yakası bile olur, hatta Pendik bile olur) daire bakıyoruz.

Size aradığımız daireden daha detaylıca bahsetmeden evvel, önce bizi biraz tanımanızı isteriz lütfen.
Biz iki sevgili olarak önce size kendimizi tanıtalım:
eksiup.com

Efendim bizler çeşitli hayat şartları gereği, epey bir savrulduk. Erkek arkadaşımın Anadolulu ailesi, bendeniz İstanbullu bir kızı istemedi. Benim ailem de onu istemedi. Kendisi epey modern düşünceli, açık fikirli biri olsa dahi ailemde hep bir önyargı oldu ve hep ayırmaya çalıştılar. Onun ailesi de ben türbanlı değilim diye epey bir uğraştı ayırmaya.

Biz sonrasında kaçtık. Ailelerimiz bizimle küsüp iletişimi tümden kesti. Eskişehir'e kaçıp orada yaşamaya çabaladık. Fırında ekmek açtık, yufkacıda yufka açtık, sizleri arayıp D-Smart aboneliği satmaya çalıştık (yani çağrı merkezinde çalıştık), garsonluk yaptık, broşür dağıttık, insanlara İnternet sitesi yaptık vesaire vesaire...

Yemin ederim, 12 ay Eskişehir'de kalırken kirayı 11 ay tam gününde ödedik, 1 ayda ise gününü 1 gün geçirdik çünkü ATM kartımızı yutup parayı vermemişti. Yoksa onu da gününde ödeyecektik. (Zaten ertesi gün bankadan kimliğimizle parayı çekip hemen sabahtan ödedik.)

Tüm bu süreçte erkek arkadaşımın ailesi de boşandı (kendi aralarındaki çift taraflı aldatma meseleleri yüzünden, bizden ötürü değil yani), tüm akrabaları da birbirine küstü, annesi gitti babası gitti Tüdkiyenin bilinmeyen yerlerine. İkisi de bizi komple sildiğini söyledi. Numaraları da değiştirmişler.

Ama zar zor benim ailemi ikna ettik. Barıştık. Onlar bize, yakında oturmamızı ve destek olacaklarını söylediler. (Onlar Küçükçekmece'de oturuyorlar.) Biz de böylece İstanbul'a geldik.

Şu anda 8-10 kutu eşyalarımız ve kedimiz Biber ile (Biber'i de takdim edelim, kendisi budur, yanındaki en sevdiği eşyası olan ayıcık kalemliği ile birlikte: eksiup.com ), benim babaannemlerin evinin arka odasına geçici olarak girdik... Hızlıca daire arıyoruz.

Amacımız part-time çalışıp, bir yandan 2020 Yks üniversite sınavına hazırlanmak. Çünkü okumak istiyoruz. Ben 20, erkek arkadaşım 22 yaşındayız ama geç de olsa üniversiteye girip okumak istiyoruz. Lise mezunu olarak garsonluk yaparak yaşamak istemiyoruz. Üniversite sınavını kazanana dek ve üniversite başlayana dek (yani önümüzdeki 1 yılda), ailem, tüm kira masrafımızı karşılayacağını ama faturalar ve diğer şeyler için part-time iş bulmamızı söyledi. Biz de öyle yapacağız. Ayrıca 1000 liraya kadar limit koydular daire için.

Kiranızda kesinlikle bir gecikme, bir problem vs olmayacaktır.
Aradığımız:
~ 2+1, 1+1 (veya 1+0 ise balkonlu olan),
~ Sevgili çiftin kalmasını sorun etmeyecek,
~ Evine kesinlikle misafirin veya bir başka yabancının gelmeyeceğinden kuşkusu olmayacak,
~ Uysal, tüy dökmeyen, aşıları tam olan Biber kedimizle kalacağımızı bilen,
~ Tercihen Beylikdüzü-Büyükçekmece-Esenyurt-Avcılar mevkii ama başka konumlarda (hatta Anadolu yakası bile olabilir, Pendik dahi olabilir) dairesi olan,
~ Bizim üniversiteyi kazanıp, hayatımızı kurtarıp, kendimizi kurtarıp, artık bir düze çıkmamızda katkısı olacak,

Ev sahibi arıyoruz.
Okuduğunuz için minnettarız!
Cevaplarınızı bekliyoruz efendim.
Mutlu ve sağlıklı günler dileriz!

Sorunuza tam cevap değil ama, belki kayışdağı yeditepe üni civarları o fiyata ev bulabilirsiniz. Zaten çoğunluk öğrenci olduğu için evde kim kimle kalıyor vs durumları çok sorun olmuyor. Benim şahit olduğum birçok kişi de sevgilisiyle yaşıyor. Bir arkadaşım vakti zamanında 950 liraya zeminde 1+1 bi evde kalıyordu mesela. Aklınızda bulunsun. Kolay gelsin. Bol şans.

  • mahone  (31.08.19 14:10:50)
Büyükçekmece ve esenyurt her ne kadar kira olarak uygun olsa da oraları tavsiye etmem. Ulaşım sıkıntısı var. Tercihiniz metro veya metrobüse yakın yerler olsun. Şirinevler, avcılar cihangir mahallesi, cennet mahallesi/bağlar civarlarında ev bakabilirsiniz. Buralarda 1000 liraya kiralık daire bulabilirsiniz ancak eski binalar olur. Sıfır dairede oturmak istiyorsanız esenyurtta 800 liraya yeni binalar bulabilirsiniz ancak dediğim gibi ulaşım sıkıntılı ve çok fazla sığınmacı var. Emlakçılardan uzak durun derim, kolay gelsin.

  • Pertev nail  (31.08.19 14:24:51)
@mahone, @Pertev nail
Vermiş olduğunuz değerli ipuçları için çok teşekkür ediyoruz. Ne yapacağımızı bilemediğimiz şu günlerde, böyle ipuçları görmek çok güzel oluyor! :)

  • eksi was here  (31.08.19 14:26:42)
Bol şans. Bir faydam dokunmayacak bu konuda ama erkek arkadaşınızın ailesine epey takıldım ve sinir oldum. Anadolulu, muhafazakar takılıp sizi türbanlı olmadığınız için istemeyip çift taraflı aldatmadan boşanmak da anca böyle iki yüzlü muhafazakar bir aileye yakışır.

Üzülmeyin, sabredin, her şey gönlünüzce olsun.

Bir de üniversite sınavı meselesi var tabii. Biliyorsunuz, ciddi bir vakit ayırmadan üniversite sınavında iyi bir puan almak zor. İş güç derken sınavı ihmal etmeyin. Eğer kaynak kitap alma konusunda zorluk çekerseniz Facebook'da sınav gruplarına bakın. Genelde sınavı kazanmış olanlar ellerindeki kitapları bedavaya veya çok ucuz fiyata elden çıkarıyorlar.
  • bir fincan kahve ile film izlemek  (31.08.19 15:00:23 ~ 16:19:53)
Avcılar gümüşpala ve denizköşklerde çok güzel uyguna daireler bulabilirsiniz. Sahibinden.com üzerinden aratırsanız bu mahalleleri denk gelecektir. Mahalle olarak sakin ve güzeldir.

  • 112 hayat kurtarır  (31.08.19 15:12:23)
Esenyurtta bulursunuz. Sahibinden.com'da çok var o fiyatlara.

  • insomniac  (31.08.19 15:25:14)