5 yıllık laptop için termal macun yenilemesi gerekli midir?

5 yılı geçti ama çok sık kullandım denemez, oyun oynamıyorum. Normalde ofis tarzı işlerde fanlar en düşük hızda çalışıyor, sadece işlemci yükü arttığında fan sesi yükseliyor. Buna bakarak işlemcinin ısınma sorunu olmadığını, dolayısıyla termal macun yenilemeye gerek olmadığını düşünüyorum, haklı mıyım?
İşlemci sıcaklığını görmek mümkün değil bu arada.

gerek yok hocam
ama fan toz tutabilir
islemci sıcaklıgını hwmonitor programı ile gorebilirsin
  • kingcyrax  (30.08.19 16:20:14)
2 yılda bir yenilemek lazım bence.

  • dieselsingle2  (30.08.19 16:22:55)
gerek yok neye göre gerek yok sallayalım cevap olsun.

2 yılda bir rutin bakımı olur cihazın. termalinden fanına kadar temizletirsin. önce değil sonrası da sağlığını etkiler.

güvenilir bir yere gidip, yaptır. başındanda ayrılma. güvenmiyorum falan da diyebilirsin. hiçbir yer bilmiyorsan istanbul kadıköyde notebook hastanesi var oraya git. 8 sene falan oldu memnunum adamlardan. ha birde pc ye şifre koymayı unutmuyosun vermeden önce. pil sağlığını da sorarsın.
  • baldan kaymak  (30.08.19 16:33:46)
bence gerekli. kışın ben yaptım eskisinden bile iyi oldu, çok az ısınıyor. hem de bilgisayarcıdan 5 liraya aldığım macunla yaptım.

  • nothing in my way  (30.08.19 16:50:58)
Bana sorarsan gereksiz,
Msi ge60 var giriş seviyesi oyuncu dizüstü bilgisayarı.

Sadece steam 2200 saat oyun sürem var, bir o kadar da korsan + bf4/bf3 oynamışımdır 5 senede.

Halen sıcaklık sorunu yaşamadım.
vurgu yapıyorum, sıcaktan dolayı kapanmıyorsa termal macunun değiştirmenin bir anlamı yok.

İşlemciyi boşuna açmanın anlamı yok. Fan toz temizliği yeterli çünkü; dizüstü donanımları zaten yüksek sıcaklıklarda sorun çıkarmasın diye tasarlanıyır bla bla
  • masseter  (30.08.19 17:26:52)
5 yıl içinde laptop'un nasıl kullanıldığına göre değişir bu sorunun cevabı. Eğer günde 1-2 saatten fazla çalışmadıysa bu 5 yıllık sürede, gerek olmayabilir. Günde 10-15 saat açıksa zaten gerek olup olmadığını 2 yılın sonunda tuşlara basarken elinin yanmasından anlarsın. :) Gerçi 5 yıllık bir laptop sık kullanılıp, uzun süreler çalıştıysa HDD'si mefta olmaya yakındır, yakında sesler çıkarmaya başlar.

  • siz tek ben hepiniz  (30.08.19 18:04:17)
hocam
ısınmıyorsa ( programı soyledim hwmonitor )
fanı temizlet gec
  • kingcyrax  (30.08.19 20:32:23)
5 yıllık laptopta termal macun çimento gibi olmuştur.

  • nahtoderfahrung  (30.08.19 21:02:03)
termal macun sıvı bir şey. 2 seneden sonra katılaşır. ısıyı üstünden atamaz olur. çevresindeki komponentlere zarar olur ısının aktarılmaması. zaten kolay bir işlem yaptırılmasında kesinlikle fayda var.

  • bahoho  (30.08.19 21:08:28)
@kingcyrax program önerisi için teşekkürler ama sıcaklığı göstermiyor, bildiğim kadarıyla benim makinanın modeli sıcaklığı raporlamadığı için hiçbir program gösteremiyor.

  • mikro patlama  (30.08.19 22:52:36)