İhracatla ilgilenen var mı?

sormak istediğim bazı sorular var.cevaplarsanız çok sevinirim.

1-şimdi biz uzun yıllar iç piyasada iş yapmış bir firmayız diyelim. mallarımızı avrupaya'da satmak istiyoruz. en kolay nasıl müşteri bulabiliriz? ticaret bakanlığında vs.. ihracatçı'ya bu konuda danışmanlık veren herhangi bir yer var mı?ben kişisel olarak potansiyel müşterileri internetten bulup mail atıyorum fakat geri dönüş çok az. ayrıca bu malı diğerlerine göre kar marjı düşük olarak satacağız. bunun avantajını nasıl kullanabiliriz.

2. avrupa'da müşteriyi bulduk ve 1 tır tekstil malzemesi göndereceğiz diyelim.
ihracatçı birliğine üyeyiz. bundan sonrasını gümrük müşavirlik firmasıyla mı halletmemiz gerekiyor? akreditif,banka vs.. bunların genel aşamalarını basit olarak anlatabilirseniz çok sevinirim. internette bazı bilgiler var fakat fazla teorik.dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir?

1'e cevap vereyim,
bu tür firmalar var ama alacağınız verim düşük olur. yurtdışındaki firma genel olarak sizin gerçek bir insan olup olmadığınızı fabrikanızı makinelerinizi çalışanlarınızı bilmek ister. yurtdışına attığınız bir maili genellikle çin'den gelen spam mail gibi karşılıyor bu firmalar. ben şimdi 10tl'lik malı sana 3tl'ye vereceğime dair bir mail atıyorum resimler website vs o biçim. sen diyorsun ki tamam 3tl'den 1milyon tane. ben diyorum o zmn bi %10 at bakalım ön ödeme sen atıyorsun ben vın 300k tl ile kaçıyorum yada berbat kalite ürün gönderiyorum vs. avrupalı firma bu tür şeylerle uğraşmak istemez.

en temizi eu'da fuar gezmek orada birebir tanışmak. en sağlıklı geri dönüşleri öyle sağlarsınız. referans olacak bir kaç iş yaparsanız gerisi gelir zaten.
  • dedim dedim de kime dedim  (28.08.19 22:09:50)
doğru söylüyorsunuz. aslında akreditifli ödeme bunları engelliyor diye biliyorum ama ilk iletişimi kurup malı göndermek sıkıntı. avrupa'da şu an fuar gezmek biraz zor fakat türkiye'de olacak fuara az da olsa yabancı müşteriler gelecek. artık olabildiği kadar orda anlaşmamız gerek.

  • potsdamer  (28.08.19 22:29:07)
dedim dedim +1
Ailem ve akrabalar tekstil ihratacı ile uğraşıyor. Ben ilgilenmememe rağmen gördüğüm kadarıyla kilit nokta, referans ve tanıdık olayı tamamen. Türkiye'de üretim yaptıran yabancı firmaların ellerinde atölye havuzları oluyor. O yüzden eğer varsa yurtdışındaki şirketlerin burada iş takibi vs yapan temsilcileri ile kontağa geçmek elzem. O da en kolay tanıdık vasıtası ile oluyor. Tabi işi hemen vermiyorlar. Detaylı ve belirli periyotlarda yapılan bir denetim olayı var. Sırf sizin işletmenizi değil. Kumaşın alındığı yer veya ürünlerin bir işlem için dışarıda başka bir atölyeye gidip gelmesi gerekiyorsa, oraları dahi bilmek isteyebilirler.

  • reactionic  (28.08.19 22:41:28)
1- kolaydestek.gov.tr

müşteri bulmanın en iyi yolu alanınızla ilgili fuarlardır.

2-biz eski şirkette asya ve arap pazarına önce parayı alıp sonra malı yollardık.eu ve abd pazarına bir miktar avans aldıktan sonra malı yollayıp, kalite kontrolden geçtikten sonra, kalan parayı alırdık. fuarlarda yüz yüze görüşülüp karşılıklı ziyaretler olduğundan akteditif olayına vs girmezdik.
gümrük müşaviri ile gümrük beyannamesi hususunda çalışıyorsunuz, akreditif için de banka ile. şurada çok karmaşık olmadan anlatılmış.

www.akreditif.biz.tr
  • mutlu yillar sana  (29.08.19 08:32:55)