Kopek evlat edinme ve sorunlu komsular

Arkadaslar merhaba. Erkek arkadasim 2 hafta once giris kat bir daireye tasindi. Bahce kullanimi ona ait. Yillardir da köpek evlat edinmek istiyordu ve bahceli evi de tercih etme sebeplerinden biridir bu. Sorunumuz su ki yeni tasindigi apartmandaki 3 daire biraz sorunlu insanlardan olusuyor. Apartman onunde sokak kedilerine mama verdiginde bile ters bakislar homurdanma yavrulari kovma vs seklinde tepki veriyolar bu dairedekiler. Bahceye de surekli bi seyler atiyolar balkonlarindan sigara izmariti pet sise hali silkeleme vs. Asiri da gurultulu tipler.Erkek arkadasim bu komsularindan asiri rahatsiz daha 2 hafta oldugu icin simdilik alttan alip sorun yasamamaya çalışıyor. Ama cok da sabirli bi adam degildir toplu yasama kultursuzlerine karsi. Diger komsulardan aldigi bilgilerle cevreye karsi saldirgan insanlar oldugunu ogrendik bu soz konusu dsirelerdekilerin. Yani ozetle bu insanlar hayvansever degiller ve saldirganlar. Biz kopegi biraz evde biraz bahcede besleriz diye dusunuyoduk. Benim korkum bu komsularla sevgilim tartissa sizce kopege bi boslugumuzda zarar verirler mi ?? Cok mu karamsar dusunuyorum sizce?

Yani bu kadar bilgiyle zarar verirler ya da vermezler demek çok zor. Ama tabii manyağın biri çıkıp zarar verebilir. Ama öyle insanlar olmayabilirler de. Çok karamsar da sayılmazsınız ama.

Ek olarak balkondan aşağıya çöp atanlara da uyuz oluyorum. Geçen biri böyle poşet atmış. Baya içi dolu poşet. Ben de alıp geri attım balkona. Bu da böyle bir anım :D
  • windowsguvenlikduvari  (28.08.19 15:07:12)
totomdan uydurdugum bir istatistige gore %90 oraninda boyle mal mal agresiflik gosteren keko insanlara bir doz ust oktavdan bagirdiginda pisiyorlar.

%10 pismayip seni bicaklama, silahla vurma, kopegini zehirleme ihtimali mevcut.
  • jimicik  (28.08.19 15:15:00)
Iyi niyeti, iyi dusuncesi icin tesekkurler. Cok karamsar dusunmuyorsunuz, gercekleri oldugu gibi ele almak lazim.

Barinaktan alinan kopegin cok ust seviyede travmalara ugramis olabilecegi gercegini ve ona ayrilacak yerin, ilginin ve zamanin kat kat artacagini hesaplayin. Bunu goz onune alarak, barinakla iletisimi koparmayin ve kendinize uygun kopegi bulun. Daha sakin daha temkinli yaklasan, bir tik daha dusuk enerjili, direkt size gelmeyen kopek aslinda kopek egitimi hakkinda bilgisi olmayan insanlar icin ideal kopektir. En onemlisi bu. Yoksa eviniz bahceli mi, ormanli mi ya da manyak komsulariniz mi var, bunlar ikinci sirada hep.

Sizle yasamaya ayak uydurabilecek kopegi buldunuz diyelim. Harika. Ama bir kopek bahcede beslenmez ki. Kopek, ciftlik tavuk degildir (ciftlik tavugunu ezmek icin soylemiyorum, ancak ona saglanan az miktarda alan ile karsilastirma yapiyorum.). Ya kangal turu gibi bir kopeginiz olacak ve onun rahatca hareket edip gorevini yapabilecegi bir araziniz ya da kopek beslemeyeceksiniz. Kopek bu, kedi de degil. Kedi dolasir, bahcesini kendi yeri bilir, geri gelir. Kopek oyle degil.

Bahcede beslenmez kopek. Ama diyelim ki kopek sicak gunlerde disarida olmak, toprak ustunde oturmak, dolasmak istiyor. Oyleyse cok iyi egitimli degilse, bu konuda egitilmediyse (otomatik olarak hareket eden seyleri agizlarina sokarlar. pat diye yukaridan atilan cisim onun icin cekici olacaktir.), yukaridan atilan nesneleri yer. Sonra ugrasirsiniz veteriner veteriner gezip bagirsagina/bogazina takilan cisimleri cikartmaya...

Ses kopek icin cok buyuk bir sorun teskil etmeyebilirler. Buna alisiyorlar gozlemime gore (yine hangi konuda kopegin travma yasadigina bagli tabii.). Benim yasadigim yere yakin sabahlari yukleme yapan bir ekmek fabrikasi var, cok ses yapiyorlar. Tüm mahallenin kopekleri bu sese alisik mesela, hic tepki vermiyorlar artik.

Korkunuzda haklisiniz. Ancak, bir kopegin bahcede birakilip orada beslenmesi konusu da bir daha arastirin diyorum.
  • buf-e kür  (28.08.19 15:45:47)
Ben bahçe kullanımlı daire lafına takıldım. Bu tanımlamayı emlakçı aldatmacası olarak biliyorum ben. Çünkü, Bahçeler ortak kullanım alanı kapsamı içindedir ve herkesindir. Yanılıyor muyum? Tapuda öyle bir şerh mi varmış?
Eğer tapuda öyle bir şerh yoksa konuya hukuken de 1-0 mağlup olarak başlıyorsunuz.

  • Mirket  (28.08.19 16:51:34)
@mirket bu kismi ev alirken biz de düşündük. Cunku ben de bahce kullanimi ortaktir diye dusunuyodum en basta. Ama şöyle apartmanin toplam 3 bahcesi var. 2 kucuk bahcecik giris kattaki dairelerin onunde ve cevresi kapatilmis fiziksel olarak diger dairelerin ulasimi mumkun degil. Buyuk bahce apartmanin diger dairelerinin kullanimina ait. Tapuyu maalesef henuz inceleyemedim erkek arkadssimin iddiasi tapuda belirtildigi yonunde. Ama fiili kullanimda dedigim gibi fiziksel acidan da olasi degil.

  • hindistan cevizi  (28.08.19 17:13:18)
Yönetim planıyla bahçeleri eve tahsis edebiliyorlar. (Buna itiraz ile sonuç alanlar var) Ayrıca bazı sitelerde tapuya dahil bahçeler de oluyor, giriş katlarında falan. Böyle bir şey de olabilir.

  • windowsguvenlikduvari  (28.08.19 17:18:05)
Üstünü kapattırmanız mümkün mü?

  • afordismansalihinis  (28.08.19 19:07:51)
@afordismansalihinis bu hic aklımıza gelmemisti. Ev giris katta ve sokaga bakan kisimda istinat duvari var bahceyi de kapatirsak isik alir mi ev emin degilim. Bu kisma cok hakim degilim acikcasi.

  • hindistan cevizi  (28.08.19 19:20:56)