Vegan veya Vejetaryen vücut geliştirme mümkün mü?

Böyle bi şey olabilir mi? Olursa nasıl olur? Örneğin vejetaryen vücut geliştirmenin zorlukları nelerdir?

İnternette örnek olduklarını iddia edenler var fakat bence mumkunati oldukça zayıf

  • jenasinans  (27.08.19 21:41:32)
Vejetaryen bi nebze de, cogu vegan zaten zar zor sagliyor makroları. İstisnalar elbette vardir.

  • Deathrow  (27.08.19 21:46:19)
Teorik olarak hiçbir şey imkansız değildir, misal solucan deliklerinden paralel evrenlere gidebiliriz ama pratikte işler değişiyor, hayvansal gıdalar tükettiği halde bir arpaboyu yol alamayan insanlar var, işin içine veganlık girdiğinde durum ne olur sen hesap et. Ha vegan bb'ler var vegan pl'ler sm'ler var ama hepsi ayı gibi steroid kullanan insanlar, steroid kullandığında pırasayla bile kas kütleni artırırsın, durumu bu şekilde değerlendirmek lazım.

  • angelus  (27.08.19 21:52:45)
gecen bunyemin laktoza sifir tolerans politikasina gectigini ogrenince whey olmayan protein tozu bulmak gerekti. biraz arastirdim konuyu, bezelye ve pirincten mamul protein tozlari var, yapi olarak hayvansal proteinin aminoasit yapisina baya yakin deniyor. gerekli butun proteini tozdan alamazsin, hayvansal protein kadar verimli de olmaz ama bi baslangictir. kalanini da ingilizcen varsa gugilda halledersin.

  • joelskellington  (27.08.19 22:13:22)
Facebookta vegan grup var, sorabilirsiniz orada. www.facebook.com

Ayrica, sorunuza ekleyin hic cekinmeden streoid kullanimi olmadan nasil ilerlendigini. Bir sürü insan var grupta streoidsiz calisan. Oradan daha yararli cevaplar gelecektir.

Zorlugu: Türkiye´de sizin icin vegan protein tozu bulmak, iyisini bulmak, organik soya/tofu vs. bulmak zor ve pahali olabilir.
  • buf-e kür  (27.08.19 22:47:22)
Olmaz, net.

  • adwokat  (27.08.19 22:55:42)
dogaya bakalim. maymunlardan mesela goriller oldukca kasli. ve bu arkadaslar hic et yemezler.

bir yolu mutlaka vardir. yani oldukca mumkun.
  • Leonardo~Da~Vinci  (27.08.19 23:11:38)
Mesela inekler de yedikleri otlardan üretilen azottan insanların sentezleyemediği esansiyel aminoasitleri sentezleyebiliyorlar, inek dna'sındaki bu özelliği bir şekilde insana adapte edip bu şekilde bir mutasyon geçirebilirsek olabilir, neden olmasın. Baktığın zaman inekten de kilo kilo et çıkıyor, onlar da kas.

  • angelus  (27.08.19 23:28:58)
ben bizzat vejetaryen fitnessçı tanıyorum gayet kütleli ve başarılı. ama vejetaryen pro vücut geliştirme bana da çok çok zor gibi geliyor.

  • jangbogo  (27.08.19 23:46:49)
aslinda olay aminoasitleri tam olarak almak. kinoa, karabuğday, chia çekirdeği aminoasit cesitliligi olarak hayvansal besinlere yakin sanirim. yani benim okudugum kadariyla yapilmamasi icin bir sebep yok

  • gonzo opera  (28.08.19 01:22:07)
nba'de vejetaryen basketbolcular var, oradan dusun.

  • hot potato  (28.08.19 07:37:46)
Yalniz yukaridaki hayvanli karsilastirmalar pek adil olmamis.

Gorillerle insan soyunun ayrilmasi 8 ya da 10 milyon yil deniyor. Yeme aliskanliklarina bakinca insanlarla benzerliklerimiz cok. Genom calismalarina gore genetik olarak benzerligimiz %96 idi, degil mi? Tabii "direkt orangutan soyle, biz de niye olmasin?" demek dogru degil. Ama inek-insan ile orangutan-insan karsilastirmasi arasinda daglar kadar fark var.
  • buf-e kür  (28.08.19 15:56:23)
Adil olmayan bir durum yok, otçul hayvanların evrimleri hayvansal olmayan gıdalardan esansiyel amonoasit üretmek üzere gelişmiştir, insanlarda böyle bir durum yok. Misal ben pırasa yediğim zaman pırasadan esansiyel aminoasit sentezleyemiyorum ama otçul hayvanlar sentezleyebiliyor. Bu durumda maymunlarla, daha doğrusu Ape'lerle genetik benzerliğimizin %96 olması bir şeyi değiştirmiyor muzla da %50 ortak dna'mız var ama bu bizi muzla aynı şekilde beslenme alışkanlığımız olabileceği gibi bir çıkarıma ulaştırmıyor. O nedenle et yemeyen otçul hayvanların böyle bir özelliği varken "bakın onlar yapabiliyor biz de yapabiliriz" demek doğru bir tümevarım değil. Kaldı ki burada sporcu beslenmesinden bahsediyoruz, duyuru bunun üzerine açılmış. Yani sedanter bir insan "belki" vegan-vejetaryen beslenir ama amaç kas kütlesini artırmaksa böyle bir şey çok mümkün değil. Hadi imkansız demeyeyim ama çok mümkün değil dediğim gibi.

  • angelus  (28.08.19 16:16:45)
Konu o degildi. Ancak evet, adil olmayan ve abes bir durum var.

Maymunlarla anotomik benzerligimiz, ineklere gore cok daha fazla. Bunun aksini kanitlayan bir sey gormedim, duymadım. Gen, genetik niye önemli? Gendeki aminoasit farklarının sayısal degeri, hala iki canlinin ne kadar akraba oldugunu ortaya koyan bir kıstas. Hem insanda hem maymunda birbirine cok yakin aminoasit düzeni var.

Primat diyoruz, ne inegi? Primatlar grubundakiler hepcil. Orangutan hepcil. Maymun da hepcil. Yüksek miktarda meyve yerler ama hepcillerdir. Sizin örneginiz otcul. Dolayisiyla elmalar ve armutlar karsilastirilirken, elmalar ve tuglalar karsilastirilmis.

"The essential amino acid requirements of monkeys appear to be similar to those of humans. Although data are insufficient to fix the amino acid requirements absolutely, results of experiments in which essential amino acids were limiting produced results as predicted from studies with humans and with growing and adult mammals of other species."

Kaynak:nap.edu/read/9826/chapter/6#85
  • buf-e kür  (28.08.19 18:26:34)
Tamam bunların hepsi hepçilse sizin karşı çıktığınız nokta nedir anlamadım ben, biz de akrabalarımız gibi hepçil besleniyoruz işte, şu an ben sizin neyi savunduğunuzu çok anlayamadım. Ben doğamız gereği hayvansal ve bitkisel beslenmeliyiz vegan olmayız diyorum, siz de primatlar vs hepçil besleniyor otçul değiller diyorsunuz, ben de aynı şeyi söylüyorum zaten aynı şeyi söylemiyor muyuz şu an? İnek örneğini mübalağa olsun neden vegan olamayacağımız daha iyi anlaşılsın diye verdim ben.

  • angelus  (28.08.19 18:52:59)