ısıran kedi problemi

selam duyurunun hayvanseverleri.

evde bir adet tekir beyaz kedimiz var. 5 aylık dişi bir kedi ve bize 1.5 aylıkken geldi. başlarda pek ısırma huyu yoktu ama son 3 haftadır ısırmaya başladı bizi. daha doğrusu ısırmaya yelteniyor da elimi kaçırıyorum her seferinde. oyun sanıyor gibi. bazen istemediğinde kaçmaya çalıştığında yapıyor bazen de onunla oyun oynadığımızda yapıyor bu hareketi. hatta ben bazen duruyorum o oyun oynamaya geliyor yanıma ve elime yelteniyor. bunun önüne nasıl geçebilirim? kardeşim biraz hırçın yetiştirdi sanırım o yüzden böyle yapıyor ama bir son vermemiz lazım bu ısırma işine.

bonus soru: günde ortalama kaç gram yemek yer bu hayvan? su bardağı vs. şeklinde de bir ölçü birimiyle örnek verebilirsiniz. maması küçük taneli. ayrıca pek su içmiyor gibi geliyor bana. günde 2 kere falan su kabına gidiyor. suyunu günlük değiştiriyorum ve musluk suyu.

cevaplar için teşekkürler.

Kedigillerin doğası bu. Problem olarak görmemek ve kedinin tabiatını değiştirmeye kalkmamak daha uygun olur kanaatindeyim.

Sabah su bardağının onda biri akşam onda biri yaş mama ver, kuru mama ise her zaman tabakta yeterince olsun.
  • Bu vaka baya şi  (26.08.19 11:19:24)
yaş mamayı haftada 1 80 grlık olarak veriyordum ben. kuru maması hep tabakta ama çok yiyip obez olur diye korkuyorum. biraz obur bir kedi gibi geldi ya da ben ilk kez baktığım için bana öyle geliyor :D

  • golgi aygıtı  (26.08.19 11:22:57)
İçme suyu vermenizi öneririm, klor sağlığa zararlı. Eğrr musluk suyu verecekseniz 1 gün ağzı açık şekilde beklettikten sonra verebilirsiniz. Hatta imkanınız varsa daha çok su içmesi için su pınarlarını araştırmanızı tavsiye ederim (Drinkwell vb.).

Mamasını 10 aylık olana kadar kısıtlamamamızı önermişti bizim veteriner (gelişim çağında olduğu için). Ondan sonra kedinizin hareketlilik seviyesine ve onu hangi kiloda sabit tutmak istediğinize göre bir gramaj belirliyorsunuz paketlerin arkasında da yazar. Mesela biz 70-80 gr veriyoruz. Bunun için mutfak tartısı kullanabilir ya da kullandığınız mama markasının ölçü kabından alıp (veteriner ya da petshoptan) onunla ölçebilirsiniz ya da buradan marka çeşit falan yazarsanız tartıp bardakla ölçüsünü söyleyen çıkabilir.

ısırma konusu kısırlaştırana kadar devam edecek muhtemelen. bunun için de büyümesini beklemek gerekiyor. ama ısırdığında kızın, sadece elinizi çekerseniz oyun olarak algılayabilir.
  • slow like honey  (26.08.19 11:31:01)
Doğası bu birazcık +1. Yine de her ısırdığında odayı terk etmeniz bu hareketin sizin için iyi olmadığını ona öğretir ama biraz uzun sürer.

  • noisette  (26.08.19 11:31:56)
Doğası bu evet ama oyunu bu olmaktan çıkarmak da sizin elinizde. Yani kedi ısırmalı ama elinizi değil. Öncelikle elinizi daha cazip hale getirmeyin. Yani kaçırmayın. Ne kadar ısırırsa ısırsın elinizi kaçırmayın. Elinizi ısırdığında diğer elinizle hayvanı durdurun. Atın dövün demiyorum. Yani hop, bir dur bakalım der gibi. Avuç içinizi duvar olarak kullanın. Trafik polislerinin dur demesi gibi. Oyun oynarken hayvanı sevmeyin. Oyun oynarken araya bir şey koyun. Örneğin kedi oltası. Elinizle oynatmayın asla. Elinizi sadece kediyi sevmek için kullanın. Devam ederse arkanızı dönün. Kediler de birbirine bunu yapar. Arka ayaklarıyla hafifçe iterler hatta.

Severken de yaparlar bazen. Siz severken elinize yeltenince sevmeyi durdurun. Isırmaya devam ederse, oynamayın. Siz oltayla oynarken, oltaya değil elinize atlarsa oyunu hemen bırakın. Böyle böyle 2 ayda kapar.

Ek olarak kedinin tabiatı diye bir şey yok artık evde. Yani o ev kedisi artık. Doğada avlanıyorlar da bu hayvanlar. Ama evde mamayı siz veriyorsunuz. Doğası bozulmasın diye eve çekirge ne bileyim kertenkele salmıyorsunuz sonuçta, avlasın diye. Elinizi de ısırmamayı öğretebilirsiniz. Ama kediler direnir. Direnen hayvanlardır. Anlasa da inadına yapar. O yüzden sabırlı olun.
  • windowsguvenlikduvari  (26.08.19 11:46:36)
Kedilerde çok sıkıntılı bir durum bu. Eğer son zamanlarda böyle olmaya başladıysa ya ergenliğe girdiği için olabilir yaşı itibari ile ya da eliniz ona artık oyuncak olarak gözüküyor. Tamamen ısırma huyu geçmez kedilerde ( en azından benim yetiştirdiklerim gördüklerim kadarıyla :) )

Öncelikle ona ısırabileceği bir oyuncak bulun. Her sizi ısırmaya çalıştığında önce ses tonunuzu bağırmadan ama otoriter bir şekilde hayır deyin her defasında. Sonrasında ile oyuncağını verin. Hemen düzelecek bir şey değil yalnız bu ama sabırlı olun her defasında böyle yapın. Ayrıca elinize kolonya sürebilirsiniz kokusundan hoşlanmadığı için yaklaşmaz.

Eğer bunlara rağmen hiç çözüm olmuyorsa kulağının ucuna fiske vurun. Bakın dövün ya da sert yapın hayvana demiyorum. Acıtmayacak şekilde fiske vurun ki bu olaydan hoşlanmadığınızı anlasın. Ama bu en son tercih olsun.

Günde en az 1 saat onunla oyun oynayın. Sıkıldığı için de yapabilir. Hırçınlaştırmayacak şekilde onu oyun oynayın enerjisini atsın.

Mama olayı içinde temiz su her zaman kabında olsun. Asla musluk suyu kullanmayın ilerde sıkıntılar yaratabilir. Mama paketlerinin arkasında genelde kaç gram tüketmeli olduğu yazar kedinin kilosuna göre. Sürekli mama kabı dolu olmasın. Mama kabı sürekli dolu olduğunda enerjik olur. Genellikle oyundan sonra yemeklerini verin. Her zaman az bir şey mama kabında maması olsa da mama verme işlemini günde iki ya da üçe bölüp verin. Ayrıca iki haftada bir scheiser, matisse gibi kaliteli bir yaş mama vermeniz sağlıklı olur. Kış aylarında haftada bir yapabilirsiniz.
  • surekliyorguninsan  (26.08.19 12:14:17)