inşaat mühendislerine soru

teknik cehaletim için kusura bakmayın öncelikle. fotoğraflardaki inşaatta beton dökmek için her katta önce tahta ızgara döşüyorlar. sonra bu ahşap ızgaranın üzerine beton dökülüyor. normalde o bölümlerde de demir kafes kullansalar daha iyi olmaz mı?

eksiup.com

not 1: bina tamamlandığında 25 katlı olacak.
not 2: her hafta 2 kat çıkılıyor.
not 3: belki de çok cahil bir soru sordum bilmediğim için linçlemeyin.

var zaten. doka markasinin ve peri markasinin.
izgara dediginiz sey 10'a 10 denilen kalaslar galiba. yanlis anlamadiysam.

  • turbo sadık  (23.08.19 08:52:55)
Döşeme tipiyle alakalı. Şimdi tekniğe girmeyeceğim, ama mantığı şu: Bahsettiğiniz gibi çelik iskele-kalıp yaptırabilirler, ama başka binada onu kullanamazlar. Eğer bu binadan 50 tane yapılacak olsa yaptırırlardı veya alternatif bir döşeme tipi seçerlerdi.

Çelik kalıpların da başka bir dezavantajı da çok ağır (vinçlerin kapasitesi değişebilir) + tamir gerektiriyor. Ahşap Hafif + bozulursa tamiri çok kolay.
  • malheiros  (23.08.19 09:00:01 ~ 09:00:43)
@turbo sadık aynen öyle. kalaslardan bahsediyordum. o derece derdimi anlatamıyorum. bu kalaslar yıllar içinde yıpranır mı? yoksa betonla birlikte çok sağlam mı duracaklar?

  • calucifer  (23.08.19 09:02:12)
@malheiros ben sanırım olayı çok yanlış anlamışım. ben kalasların inşaat betonunun içinde kalacağını düşündüm. yani bunlar betonu sabitlemek için kullanılıyor ve sonra tekrar kullanılmak üzere çıkıyor?

  • calucifer  (23.08.19 09:05:08)
Evet, kalıp ve iskele onlar.

  • malheiros  (23.08.19 09:07:12)
@calu, onlari kirisin altina atiyoruz. kirisin kalinligina gore izgaranin araligi aartar ya da azalir. onemli olan alttaki izgarayi tasiyan iskele. 10/10 dedigimiz kalaslar (kalas diyorum aslinda kalas baska bir seydir 5/20 gibi) iyi bakarsaniz 3 santiye gorur ama azalar yuzde 30 fire oluyor. bazen kesmek gerekiyor falan. m
evet malzeme takla attiriliyor.

  • turbo sadık  (23.08.19 09:07:36 ~ 09:08:14)
Kalıp işçiliği ile beton dökümü arasındaki demir işçiliğini gözden kaçırmışsınız, yoksa çok daha kolay anlardınız.

Bu katın betonu döküldükten sonra bir alt kattaki kereste sökülüp yukarı çakılmaya başlanacak, betonu yeni dökülmüş katın kalıbı bir hafta on beş gün sökülmez beton prizini alana kadar.

Böyle böyle sürekli devir daim yapar o keresteler.
  • John Bloor  (23.08.19 09:24:21)
@John Bloor evet öyle oldu ama sonradan aydınlandım. bu arada dediğiniz kadar sürmüyor. 1 haftada 2 kat çıkıyorlar. acayip hızlı ilerliyor inşaat.

  • calucifer  (23.08.19 09:48:13)
Adamlarda cıft kata aynı anda yetecek kadar malzeme var zaten. Yaptıgını degıl de bır alttakı prızını almıs betonun kalıbı sokuyorlar
Yaz aylarındayız. 5 gunde doseme kalıbı sokulur. Kırıslerın altına bırer tane teleskopık dırek vur gec.
Bına ufak bına 13 tane mı ne odası var. Normalde 1 gunde kalıbının 1 gunde demırının bıtmesı lazım 13 kalıpcı 10 demır.ıscısı ıle. Kulevınc sartı ıle. Burada kulevınc yok galıba goremedım. Bu krızde.ıs yapıyorlar helal olsun. Kazasız belasız bıtırırler ınsallah.
  • turbo sadık  (23.08.19 09:57:10)
@turbo sadık bina ufak diyorsun da 24 katlı dev gibi rezidans yahu. hatta totalde 3 yapı var yan yana. kulevinç var da fotoda yok.

  • calucifer  (23.08.19 10:48:41)
Isterse 100 katlı olsun alt kattakını ust kata vuruyorsun. Muhım olan, malıyetı daha da cok belırleyen oturum alanıdır, ınsaat alanı o kadar olmuyor. Adamlar kat pompasını da koymus. Vınclerı de varmıs. Catır catır ılerlerler. Bu fırma kım bılmıyorum da ısı bılıyor santıye seflerı. alt kattan gazbeton ımalatını kabacının dıbıne dayamıs):)). Isı bılen adam yapar bunu pesıne ınce ekıbını sokar. En alt katta mesela kesın mekanıkcıler yangın borularını elektrıkcıler tavalarını falan asıyorlardır.

  • turbo sadık  (23.08.19 11:23:45)