Şunun açıklaması

pbs.twimg.com

neymiş ki?

aklıma üç şey geldi.

doktor kıza asılıyor

doktor zührevi hastalık uzmanı ve "vay hornspu evli değil bir de" diyor

doktor ailesine haber verecek -olmuştu ya böyle bir şey-

bakire olup olmadığını soruyor aslında doktor ama dövmesinler diye evli misiniz olarak dile getiriyor soruyu.

  • nrmnm  (22.08.19 17:57:00)
"aktif cinsel hayatınız var mı" yerine sorulmuş diye tahmin ediyorum

  • cay koy geliyorum  (22.08.19 18:02:09)
Mesela mantar olup doktora gidiyosunuz, bakireyseniz krem değilseniz fitil yazıyor. Aslında krem hiçbi zaman mantar için yeterli değildir, fitil kesin ve net çözümdür.
Doktorlar bakireymiş değilmiş ayrımı yapmadan hastalığın net tedavisi için direkt fitil kullandırsa, kadın doğumda muayene ederken yine o soruyu sormadan tedaviye yönelik ne gerekiyosa yapsa(içten muayene gerekiyosa sormadan yapsın, rutin olarak herkese nasıl uyarı yapıyorsa kendini gevşek bırak vs. dese sadece), bu sebepten doktora açılan tazminat davaları da başarıyla sonuçlanmasa, doktorun sadece tedavi etme yükümlülüğü olduğu diğer hususların onu bağlamadığına dair karar çıksa, sorunun bi kısmı çözülür bence.

  • megalomaniac  (22.08.19 18:26:23)
Kaptan maydonoz gibi insanlar 'kisi kendinden bilir isi' grubuna girdikleri icin cok zekice yorum yapmislar ama ortadogu ulkesinde yasayan bir kadin degilseniz jinelologa gittiginizde bu soru 'aktif cinsel yasantiniz var mi' seklinde oluyor. Cunku cinsellik yetiskin birey hayatinda gayet normal karsilaniyor. Ama kafasi kendi cukurundan cikmamis insanlarla yasiyorsaniz 'attention whore'luk yaptiginiz saniliyor. Kadin sadece keske ulkemizde de insanlar cinsellige dogal bakabilse ve doktorlar dogru duzgun soru sormaktan cekinmek zorunda kalmasa demek istemis.

  • kassiopeia  (22.08.19 18:48:41)
Bakire misiniz değil misiniz sorusu. Sebebi vajinal muayene.
Neden bakire misiniz? diye sormuyor peki: "sen bana/benim nişanlıma/kızıma/kardeşime vs nasıl dersin bunu" diyen öküzlerden şiddet görmemek için.

  • Trene çelme atan adam  (22.08.19 21:58:03)
pek çok sebebi vardır. sadece jinekolog sormaz. diğer doktorlar da bazı durumlarda pek tabi sorabilir. yazacağı ilacın hamilelik durumuna zararı vardır mesela olası bir hamilelik ihtimaline karşın yazmak istemez o yüzden sorabilir.

bana öyle geldi ki burada tweet atan kişi aslında bu sorunun şeklini eleştirmiş doktoru değil. yani sorunun soruluş şekli arkadaşların da dediği gibi aktif cinsel hayatınız var mı şeklinde olmalıdır. ama türkiye'de pek mümkün olmuyor. malesef.
  • dekolteli kefen  (22.08.19 22:12:24)
Bakire mi, muayeneyi önden yapabilir mi bilmek istiyor. Direk sorunca bu sefer de bazı kadınlar "siz beni ne sanıyorsunuz, ben daha bekarım" diye yaygara koparıyor. Doktorlar da şaşırmışlar nasıl soracaklarını.

  • rldofiui  (22.08.19 23:04:12)