Ortadoğulu sapıklığı

Malum kitlenin, plajlarda kendi eşlerini poşete sokup milletin karısını kızını dikizlemesine ve selfi çekiyorum ayağına milletin orasını burasını çekmesine bir nebze alışmıştım. Fakat geçen gün gördüğüm olay beni dumura uğrattı. Adam, iki yaşlarındaki kiz çocuğunu yanına almış, onu çekiyormuş gibi yapıp elalemi fotoğraflıyor. Kendi minik kızının da mayolu olduğu resimlere bakıp tahrik olacak. Fotosu çekilenler de ruslar, böyle birşeyin yapılabileceğinden bile haberleri yok, kültürlerinde yok, gayet rahat kendi çaplarında denizin tadını çıkarmaya çalışıyorlar. Yavaş yavaş iyice içine çekildiğimiz bu ortadoğu dini/kültürü nasıl düzelecek yahu?

*bazı tipler yine çıktı konuyu ırkçılığa getirdi. ortadoğuda birçok ırk var. ben özellikle ırk belirtmedim, kültür dedim. ırkçılık edebiyatını başka yerde yaparsanız sevinirim.

din mi emrediyormuş böyle yapmasını?

  • bonanza  (22.08.19 13:59:54)
ortadoğulu sapıklığı diye bir şey yok. kimse coğrafi genlere sahip değil. yapılan hareket belli bir coğrafyaya, kesime, dine, ırka, milliyete mal edilemez. bunun tek bir sebebi vardır: eğitimsizlik. ne zaman ki bu coğrafyada taassup ortadan kalkar ve eğitim iyi bir seviyeye ulaşır, işte o zaman düzelir. mesela sizin bu saçma ön yargınızın size gayet normal gelmesine de eğitimsizlik diyoruz.

  • estranged  (22.08.19 14:33:57)
adam zaten gen dememis kultur demis. ortadogu/islam kulturu diye bi sey de yok o zaman. her suc bireysel.
bastirilmis cinsellik de yok bu topraklarda zaten.

  • n62  (22.08.19 14:52:49)
Ortadoğulu sapıklığı vardır, çünkü açlar. Bir şeyi ne kadar baskılarsanız o kadar şiddetli patlak verir.

Babam "Kitap bozuk milletlere iner" derdi. Bunlar zaten tarih boyunca ne kadar düzgün olmuşlar ki şimdi düzgün olsunlar. Biz de ortadoğuya dahiliz bana göre bu arada, çok kalır yanımız yok. Irkçı değilim, herkesten nefret ediyorum.
  • Boğazlıkazak  (22.08.19 15:07:00)
demek istediğim, hiç kimse ortadoğuda doğduğu için default olarak bu medeniyetsiz hareketleri yapmaya müsait genlere sahip değil. bu sonradan kazanılan (!) bir şey ve yine temel sebebi eğitimsizlik. ortadoğu/islam kültürü'nün var olması ya da olmaması neyi değiştirir? ister kültüre ister dine bakın, bu davranışları haklı çıkaracak bir sonuca ulaşabilecek misiniz? hayır. ama neden bu haldeyiz/haldeler?

siz bir erkeği her şeyi yapmakta özgür ve şiddete meyilli bir ortamda, bir kızı da baskı içerisinde yetiştirirseniz, sağlıklı yetişen toplumlara nazaran bahsedilen medeniyetsizliğin ortaya çıkması çok daha müsait olmaz mı? ama bir de ortadoğu/islam kültürüne sahip olup da bilinçli ve eğitimli ebeveynler tarafından yetiştirildiklerini düşünün. sizce problem kültür/din'de mi yoksa eğitimde mi?
  • estranged  (22.08.19 15:07:40)
Ortadoğu kendi rönesansını yaşayacak ve medeni dünyanın düzeyine yaklaşacak. Kadın ile erkeğin eşit olduğunu, kadının kendini kapatması ve saklaması için bir sebep olmadığını öğrenecek. Ahlaki kararları Ortaçağ kuralları ile değil, modern ahlak ile vermeyi öğrenecek.

Zamanla. Ama ne kadar zamanla bilmiyorum.

Özellikle Müslüman toplumlar bu konuda çok geriler. Neredeyse dünyada en geri toplumlardan biri. Daha geçen ay başörtüsünü çıkardı diye iki kadına 10 sene hapis gezesi vermiş bir ekolden bahsediyoruz.

Zamanla, mücadele ede ede olacak. Beş yüz yıldır yıkılmakta olan kaleleri er geç yerle bir edecek...
  • babilbaligi  (22.08.19 15:31:59)
Bu coğrafyadaki devleti ve İslam dinini olumlama fetişine bayılıyorum. Bir sorunun kaynağı her şey olabilir ama kesinlikle devlet veya din olamaz.

Kadının ikinci sınıf olarak görüldüğü, hele kendilerinden olmayan ve "gavur" kadınların ancak ganimet olabileceği, hatta insanın birey olarak hiçbir değerinin olmadığı bir dinin hakim olduğu toplumları istediğiniz kadar eğitin. Temel çürük. Hristiyanlar "din bu değil" dediğinde reform hareketi ortaya çıkıyor, müslümanlar dediğinde IŞİD (hatta selefilik demek daha doğru olur)
  • bruce mclaren  (22.08.19 15:44:32 ~ 15:46:45)
Ben de her seferinde islam dinini kötüleme çabasına girenlere hayranım. Burada sapkınlık ne? Başkasının üstsüz fotoğrafını çekmesi mi? Eğer oysa bunu Avrupalı Amerika lı da ypmıyor mu? Avrupalı Amerikalı taciz etmiyor mu? Ortadoğulu olmak ile ne alakası var? Milyonlarca Ortadoğulu var bir olaya denk gelmişsiniz hemen Ortadoğulu Ya da müslüman şöyle diyorsunuz? Yok eşini Kapatmış da bilmem ne. O adam islam dinine uymaya çalışsaydı başka kadınlara bakmanın da yasak olduğunu bilirdi. Demek ki sözde mğslüman.

  • trgydl  (22.08.19 16:31:48)
hıristiyanlar din bu değil dediğinde reformun, müslümanlar din bu değil dediğinde IŞİD'in ortaya çıktığı argümanı duyurunun en komik argümanı olabilir ahahah. iki dünya savaşını da dindarlar ve ortadoğulular başlattı zaten.

arkadaşlar, alevilik gibi bir düşünce yapısının doğduğu topraklarda yaşıyoruz, hey, alo? müzik haram diyen mollaların, şeyhlerin karşısında saz çalarak baş kaldıran bir toplumuz. 13. yüzyılda "kadınlarınızı okutunuz" diyen bir anlayış doğdu bu coğrafyadan.

aynı zamanda hala karısına kızına üçüncü sınıf insan muamelesi yapıp şeyhlerin tükürüğüne tapanlarımız da var.

bu kadar farklılığa rağmen temel çürüklüğü argümanına ancak acırım.
  • estranged  (22.08.19 16:48:55 ~ 16:50:31)
Bu kadar kiskirtici spekulatif bir baslikla nasil bir olayda gorduklerini butun cografyaya mal ediyorsun? Sahile gidiyorsun ve gelince bir yerlere ortadogu sapikligindan bahsedesin mi geliyor yoksa oyle bi dusmanligin var da sadece buna mal edebilecegin bi konu mu bulmaya calisiyorsun? Ortadoguluyu bir asagilama kelimesi olarak kullanip burdan argüman bulmaya calisip ustune ortadogulu kulturu veya dini gerekleri gibi nitelendirmek burda sadece senin sigligini gosterir. Hangi cografyada dogdun, buyudun, yetistin de bunlardan etkilenmeden kalabildin? Ruslarin kulturunde sapiklik yok ve ortadogulularin kulturu sapiklik, Ruslar kimseyi taciz etmez, cunku kültürlerinde yok hayatimda duydugum en sacma mantik. Sen kendi irkinin veya milletinin kulturu hakkinda herhangi bir bilgiye sahip misin ki ortadogu kulturu hakkinda ahkam kesiyorsun sacma bir basligin altinda? Ayni zamanda ruslar hakkinda duydugun bikac seye dayanarak kulturleri uzerinden bugun ulkedeki taciz durumlari hakkinda cikarsama yapman mumkun degil. Taciz bir kultur veya genetik miras falan degildir, sandığının aksine de tacizin yasanmadigi cografyalar yoktur.

Bir cografyaya veya dine mensup insanlari hedef alip bunun irkcilik olmadigini savunman da temel kavram bilgisi acisindan bile yetersiz olduğunu gosteriyor. Bu coğrafyada dogdugu icin bir insanin kulturunu dolayli yoldan kendisini asagilamis olmuyor musun bu soylemlerinle? Fasist edebiyati yapalim oyleyse. Elitizmle ve temel insani degeeler uzerinden manipule ederek golgelenmeye calisan bir cehalet iceriyor fasist kanılarıniz yalnizca.
  • cilekesgargi  (22.08.19 22:07:35 ~ 22:17:52)