sosyal medya dilenciligi

bu olay son yillarda yeni nesil icin tamamen normallesti mi ? sokaktaki dilenciler genel olarak egitimsiz, dogulu insanlardan olusurlardi, ama su an sosyal medya dilenciligi yapan cogu kisi daha egitimli ve batida dogup buyumus insanlar. dilenciligin bu kadar normallesmesine nasil bakiyorsunuz ? hicbir sey vermeden almak isteyen isteyen bir nesil cikti ortaya, normal mi karsiliyorsunuz bu sureci, nedir dusunceniz ?

Eğitimsiz doğulu dilenciler mi ? bu saptamanın yöntemlerini açıklar mısınız ?

  • kaosu  (22.08.19 13:48:17)
@kaosu , gidip kagit kalem alip dilenen insanlarin kimlik bilgilerini topladigim bir anket yapmaktan, istatistik toplamaktan kastin ise, bu sekilde bir anket yapmadik, istanbulda yasiyorum, zengin cocuklari gibi site icinde izole bir hayat yasamadim, gozlem ile. asil odaklanman gereken konu sosyal medyada dilenmenin bir trend haline gelmesi, soru bu konu hakkinda.

  • müptezel dostoyevski  (22.08.19 13:53:31)
Cevap vermeden önce sizi anlamak istedim,

Sosyal Medya dilenciliği ile alakalı birkaç düşüncem var elbet,

Öncelikle ekonomik koşullar;

Ülke yıprandı, insanlar da öyle.Ve iyi para kazanmak zorlaştı. bununla başa çıkamayanlar kolay para kazanmayı deniyorlar.

E zaten bu insanlarda bir birikim olmuş olsa küçük hayal ve yatırımlarla bir türlü geçinirlerdi. Bunu elde etmek isteyip başaramamışlar sosyal medya üzerinden hayalleri için yardım istedi, fonlar kuruldu vs vs.

Sonrasında bu durumu farkeden ikinci bir grup oluştu, beleşçiler. Bunlar tembel ve işe yaramaz tayfa; belli durum ve insanları kullanıp anlık kazanç için sosyal medyaya ayak bastı. Hatta bunlar baya eğitimli insan tarafından desteklendi;

seyler.eksisozluk.com
  • kaosu  (22.08.19 14:04:30)
doğulu olduğunu nereden anlıyorsun? alınlarında mı yazıyor?
eğitimsiz oldukları nasıl anlaşılıyor peki?

gerçekten insan sarrafıymışsın. bravo
  • mistikla  (22.08.19 14:06:18)
aslında bu işin amerika'da çok olduğunu falan yazıyordu sanırım ekşide. tam hatırlamıyorum. para isteyen de çok, para veren de çok, toplanan para da çok.
oranın kültürü ile birlikte açıklamıştı biraz. belki bilen biri açıklar.

bizim memlekette henüz yeni. garip karşılanıyor. ben de garip karşılıyorum.
  • güneyli çocuk  (22.08.19 14:13:52)
pinar altug'un resminin altina "saatiniz cok guzel, keske hediye etseniz" yazan bi abla vardi. pinar altug niye hediye edeyim ki ben kullaniyorum? demisti. bunun gibi bir suru ornek var unlulerin postlarinin altina bakarsaniz.

unlu olmayan makyaj vloggeri bi arkadasim var. instagramdan kizin biri "mezuniyetim var ama hic param yok. bana kullanmadigin makyaj malzemelerinden gonderir misin" dedi.

kiz da tr'de degil. ablasi ziyaretine gelince ona verdi birkac sey tr'de kiza kargolamasi icin.

kizdan cevap geldi "karsi odemeli oldugu icin 22 lira kargo parasi isteniyor, ablaniz oder mi kargoya gidip?" demis.

arkadasim "bir tanidigindan al sonra odersin" deyince "herkes tatile gitti kimsem yok" demis.
arkadasim cok uyuz olmustu. zengin filan degil kiz bu arada, ay sonunu zor getiriyor.

bu tip insanlar her yerde var ama sanki bizim ulkemizde daha meshur. kesinlikle normal karsilayamiyorum. gercekten ihtiyaci olan kisileri de arada yoksayiyoruz bunlar yuzunden.

tipki dilenciler gibi... hepsinin fakir ve caresiz olduguna inanmiyorum ama bazilarinin gercekten bundan baska caresi olmadigini dusunuyorum ama o aklimdaki suphe hepsini ayni gormeme sebep oluyor.
  • supergirl  (22.08.19 14:31:10 ~ 14:32:20)
Geçen ekşide çaylak mesaj atmış, kitaba ihtiyacım var alırmısınız? Durdum düşündüm kendi üniversite zamanında üst sınıflardan 2.el yada hibe alırdık. Bulamazsak 2.el kitapçı olmadı fotokopici en olmadı kitabı olan kişiden ortaklaşa yada kütüphaneden bakardık. Hep şartları zorlardık yani. Şimdi bakıyorum bana sıfır internetten kitap al diyen insanlar türedi. Sanırım ihtiyaç sıralaması yapanlar azaldı yeni nesilde.

  • Fritz-X  (22.08.19 14:44:57)
Bedavadan paraya konma işlemleri, ee millette para yok nerede beleş olsa oraya konsam peşinde :D Alanlar beleşçi, verenler kendi önemli biri hissetme peşinde. kızlar çok yapıyor çaktırmadan, bana şunu alsanıza, bana bayram harçlığı yollasanıza falan. Kızın biri bayram harçlığı yollasanıza diye twit atmış, bir ton enayi para yollamış kız 1000 lira para toplamış daskoa

Geçen ekşi'den biri yazdı bana öğrenciyim, kitap alıcam alamıyorum yardım eder misiniz diye. ne edicem banane aq ben okurken barda çalışıp kusmuk temizliyordum, tuvalet temizliyordum. Girsin işe çalışsanlar, herkes beleşçi olmuş anasını satim güzel iş.
  • eazy  (22.08.19 16:06:41)
yurtdışı eğitimi için dilenenler var. parası olan herkes zaten gider okur. paran yoksa öyle bir hedefin olmayacak.

bunun dışında kadıköyde falan sokak hayvanları için diye dilenenler var.

son yıllarda çok arttı. millet geçinemiyor. herşey pahalı. o yüzden bence
  • gölgede aynı  (22.08.19 17:02:24)
ben bu dilencilik işlerini milenyal kuşağın son derece tembel, üretmekten uzak, sabırsız oluşuna bağlıyorum. bir şey istiyor, hemen olsun istiyor, kendi uğraşmasın istiyor. hazır pişsin ağzına konsun. gerçekten ihtiyacı olan, mantıklı projeleri olanlar var onları hariç tutuyorum da. yani saçma sapan istekler için de twitterdan, şuradan buradan para toplamayı anlamıyorum.

bunların çoğu 20 yaşının başlarında. çalışayım işe gireyim para biriktireyim şu hayalleri öyle gerçekleştireyim yok. hemen şimdi olması lazım istediğinin. bu nedenle başlıyor dilenmeye. kusura bakma güzelim. dünyayı gezmek herkesin hayalidir sanırım. ben de 14-15 ülke gezdim ama işim var çalışıyorum param oldukça haritadan birer birer eksiltiyorum. belki 50 yaşıma geldiğimde bitecek listem ama kendi paramla hallediyorum. yok kızımızın oğlumuzun hemen dünyayı gezmesi lazım. dilencilik başlasın. büyük çoğunluğu şımarıklık gibi geliyor bana. anamız babamız bize böyle öğretmedi. misafirlikte karnımız açsa bile tokuz derdik ev sahibine. olur olmaz bir şey istemek hoş karşılanmazdı. saçma sapan bir kuşağın saçma sapan işleri.
  • rosencruz  (22.08.19 17:27:57)