Kırmızı eti yıkıyor musunuz?

Yıkanması tavsiye edilmiyor ama kan kalıyor. Yıkanmazsa ‘kan’ yemeklere karışıyor, bu sağlıksız değil mi?

İlikli kemikler alıp çorbaya katmak istiyorum ama hepsi kanlı oluyor. Şarküteri personeli direk kullanmamı söyledi ama kanın karışacağını düşününce içim razı olmadı.

Ette yıkadığınız kan değil, kan olsa pıhtı olur. Etin suyunun rengi kırmızı ve bütün tadını yıkıyorsunuz.

Edit: kemikte durum farklı olabilir, üzerinde ne var ne yok aldığınız yere bağlı ama eti yıkamayın.
  • whoosie  (22.08.19 09:42:24 ~ 09:44:49)
ilikli kemik kanı atsın diye ya fırına verilir, ya da geceden sirkeli suda bekletilir. kasaptan aldığınız gibi atarsanız çorbanız pişerken her fokurdadığında üstü gri köpükcükler olur.
bir de yani kemik suyu yapıp dondurucuda depolayıp çorbaya hazırdan onu
koymak varken sıfırdan kemikli et pişirmek, onu ayırmak falan bir ton iş değil mi? dümdüz kemik suyu yapsanız dediğim yöntemle daha mantıklı olur sanki.
  • evde liyakat kalmamis  (22.08.19 09:50:13)
yikamiyorum.

  • baldur2  (22.08.19 10:07:06)
yıkamıyorum

  • yanginmerdiveni  (22.08.19 10:35:57)
yıkanmaz. whoosie +1.

en fazla yapacağınız eti havlu kağıdı ile kurulamak o da sizin kan dediğiniz suyu almak için değil dışı daha iyi mühürlensin, çıtır çıtır olsun diye.
  • mutantking  (22.08.19 10:57:13)
ilikli kemik çorbaya ya da yemeklere atılmaz, kemik suyu hazırlanır.

kemik suyunu da önce iyice bi kaynatır suyunu atarsın, ikinciye kaynatır süzer yemeklere koyacak hale getirirsin.

yani senin sistem komple yanlış.

ikincisi kemik suyu hazırlamak öyle 1 2 kilo kemikle olacak iş değil bildiğin alıcaksın 10 kilo hazırlayıp porsiyonlayıp buzluğa atacaksın.
  • Fodera  (22.08.19 11:15:07 ~ 11:15:24)
Bizim programdaki iki sef de haşlama için yıkıyor. Diğer pişirme türlerinde yikamiyor.

  • allah yazdiysa bozsun  (22.08.19 13:41:27)
Ben mutlaka yikiyorum.

Ilikli kemigi de kaynatirken ilk su kanli olur ve onu hic kullanmayip atarsin zaten
  • chitosan  (22.08.19 16:41:51)
Yikamiyorum.
Hic aklima bile gelmemisti daha once.

  • Flipsflops  (22.08.19 21:40:56)