Türkiye'de neden yatay yerleşim çok az?

Villalar bile site içerisinde genelde. Konserve gibi yaşıyoruz sitelerde üst üste.

En temel nedeni fakirlik. Yatay mimari birçok kişinin gidecekleri yerlere uzakta olması ve gitmek için para harcamaları gerektiği anlamına gelir. Bunun haricinde müstakil ev daha fazla yer kaplar, daha fazla malzeme ile daha küçük bir insan grubunun ihtiyacını karşıları. Yani 30 katlı daire yapıp içerisinde 180 hane tıkıştırmak çok daha ekonomik.

  • synthetic a priori  (20.08.19 22:15:47)
yanlış kentleşme ve yanlış algılar sonucu ortaya çıkan bir durum. ben bile 15 yaşına gelene kadar falan, müstakil evde oturan dedemlerin fakir olduklarını sanıyordum. paraları yok diye apartmanda oturamadıklarını, apartmanda oturmanın daha zengin işi ve modern bir şey olduğunu sanıyordum. kentlilik apartmanda oturmaktı.

  • eksisozlukokuryazari  (20.08.19 22:29:42 ~ 22:40:06)
rant.

  • cooperr  (20.08.19 22:54:38)
Şehir merkezleri dünyanın çoğu yerinde yatay değildir. Bunun da temel nedeni nüfus yoğunluğunu karşılamak. M2 ye düşen insanlar için mecburen dikey konumlandırma yapılacak.

İkinci neden ise maliyet. Arsa fiyatları pahalılaştıkça alımlar da zorlaşacak.

Üçüncü neden ulaşım. Hanelere ulaşım için harcanacak asfaltlama maliyetinin hane başına minimum değerde ancak çok katlı ve nizami yapılarla sağlayabilirsiniz. Bunun yanında bu asfaltlama için hane başına harcanan zaman.
  • filipis  (20.08.19 23:06:29)
Nüfus yoğunluğu ve engebe çok da fazla yatay yerleşime müsaade etmemektedir.
Kırsal kesimdeki eski yapılaşma ise güvenlik kaygısıyla araziye çok yayılmış değildir.

  • Mirket  (20.08.19 23:14:33)
birim fiyat azaltma, ortak alan ve altyapı paylaşımı

  • sameidiot solo  (20.08.19 23:17:00)
Asıl ve tek nedeni tavşan gibi üreme eğilimi. Bu kadar insana yatay alan mı yeter?

  • solo  (21.08.19 07:27:48)
o kadar büyük torpaamız yok, torpakları verin bu iş burada bitsin

  • selam  (21.08.19 08:00:08)
Ben köyde apartman gördüm. Bildiğin dümdüz arazide köy. Apartmanın sahibi köyün en zengin adamı olarak saygı görüyordu. Bir de her kata başka çocuğunu oturmuştu. Dikey yerleşimi prestij meselesi sayma ve "altlı üstlü oturma"yı sevme de birer etken sayılabilir.

  • wish i could find a way to disappear  (21.08.19 11:49:02)
fakirlik +1, sermaye yok. abd'de herkesin arabası var, bir lüks değil ihtiyaç. ötv, bir bana bir devlete diye bir şey yok. adam her yerde yaşayabiliyor, aracıyla gidip geliyor. suburb olayı bizde işlemez. rant +1, bir yere suburb yapmaya çalışsan, belediyesi senin maliyetini istediği rüşvetle 2'ye katlar. beyaz yakanın, orta direğin de yüksek maliyetli suburb'lere gücü yetmez.

planlı şehirleşme yok. 4 tane şehrin toplamı ülkenin yarısı. bizde 81 il var, her ilde 1 milyon kişi yaşasa, şehir merkezi beyaz yaka çalışan için, kırsal suburb ve fabrikalar olsa, ama yok. illa 16 milyon göt kadar yerde istif olacak. ülke insanında bir problem var. illa göt göte girecek.

doğuda ve kırsalda güvenlik yok. gidip ev yapsan bile, adamın götünü keserler, kimsenin haberi olmaz, hillbilly korku filmleri sahnelerini yaşarız.

faizler çok yüksek. düşük faiz oranlı, uzun vadeli mortgage bizde asla olmaz. faizlerin 0,99'a inme haberi bile emlak fiyatlarını yükseltmeye yetti. gerçekte faizler inmedi, banka sözde faizi indirdi ama kimseye kredi vermedi. ama evlerin fiyatları arttı mı? arttı.

düzen böyle.
  • Jesus Christ  (21.08.19 12:06:46)