Yakın arkadaşla aradaki maddi uçurum

Çok yakın ve samimi arkadaşlarıyla aralarında maddi uçurum olanlar var mı? Mesela birisi özel sektörde 7-8 bin tl maaşla çalışıyor diyelim. Başka geliri yok, kirada oturuyor, 2.el mütevazı bir arabası var, tatile ve eğlenceye istediği kadar bütçe ayıramıyor. Diğerinin kendi işi var, birçok yerden yüksek geliri var, evleri arabaları yatı katı var, keyfe ve eğlenceye canının istediği miktarı ayırabiliyor. Bu şekilde arkadaşlıkları olan varsa bu durumun artıları ve eksileri neler?

Var maalesef, ve arkadaşlıkları genel olarak olumsuz etkiliyor. Gidip zengin birini mesela gidip kadıköyde dandik barda içelim ya da çadırda tatil yapalım diyemiyorsun. Tam tersi olarak beyaz yakalı da nusrette 1000 lira veremiyor hesaba, zamanla araya mesafe giriyor. Özellikle işin içine eşler - sevgililer girince çok ciddi problemler oluyor, biri yat gezisini anlatırken diğeri aylık Akbil fiyatını konuşuyor gibi düşün. Kadınlar bu konulara aşırı duyarlı.

  • roket adam  (19.08.19 13:35:19 ~ 13:50:25)
benden çok iyi ve benden çok kötü durumu olan arkadaşlarım var.
tek kötü yanı parayla ilgili olan aktiviteleri durumu uygun olanlarla planlıyorsun.
arkadaşşsan, arkadaşlığı zedeleyecek bir şey olarak karşıma çımadı bu durum hiç.
  • kisa  (19.08.19 13:35:59)
Benim bir arkadasim tahminen benim 3'te birim oraninda kazaniyor ama bu arkadasligimizi hic etkilemedi. Ben daha cok onun durumunu gözeterek evde bulusmayi, ya da alcakgönüllü kafelerde falan yeme icmeyi kabulleniyorum.

  • chitosan  (19.08.19 13:44:31)
tersi durum var,

olumsuz tarafları: gereksiz yaşar usta tripleri yaşanabiliyor. tatiller birlikte planlanamıyor. sürekli bir yerden şu yakınıma iş bul istekleri gelebiliyor. gerçek fikrini söylemediğini çoğu zaman anlıyorsun. gerçek anlamda yakın olamıyorsun.

olumlu tarafları: derdini dinliyor, güzel 3. kişi bakış açısı verebiliyor.
  • Jesus Christ  (19.08.19 13:48:58)
beraber tatile gidememe engeli dışında maddi uçurumun gözle görülür bir etkisi yok bence. benim tüm yakın arkadaşlarım benim en az 2 katım en fazla vizyonumun yetemeyeceği kadar çok para kazanıyor, hiçbirinde yok ben şuraya gitmem kaprisini gözlemlemedim genel olarak. her yola gelen insanlar. ama tabi tatile meksika'ya falan gitmeyi tercih ediyorlar, şimdi ben kapılıp gitmeye kalksam olur mu, olmaz. abi kalk kaş'a gidelim desem olur mu, yine olmaz yani. beyle.

  • evde liyakat kalmamis  (19.08.19 13:59:51)
Ortak bir muhabbet konusu bulmakta sorun yaşayabilirsiniz.

Sen gideceksin Ümraniye'de ve Sultanbeyli'de bile kiralık evlerin ateş pahası olduğundan bahsedeceksin, o diyecek kadıköy'de beşinci evimi hangi semtten alsam karar veremiyorum.

Sen diyeceksin ki bugün otobüsler çok kalabalıktı, balık istifi gibi gittim; hem de akbile zam geldi, metroya binemedim bozuktu. O diyecek ki dördüncü arabamı alıyorum ama bmw ve mercedes arasında karar veremedim.

Sen diyeceksin bayramda tatile köye gittim, o diyecek ben tatilde Avrupa turu yaptım 10 ülke 20 şehir gördüm.

Sen diyeceksin akıllı telefonum bozuldu ucuzundan huawei mi alsam yoksa xiaomi mi, o diyecek bana iphone xs max büyük geldiği için iphone xs kullanıyorum.

Sen diyeceksin yüksek lisansa hangi devlet okuluna başlasam, o diyecek ben yurt dışında şurada burada yaptım.

Sen diyeceksin dolar aldım, düştü 5 bin zarar ettim. O diyecek zamanında şu hisseyi almıştım 200 bin lira kar ettim.

Sen diyeceksin şu köşe başındaki Ahmet Çiğ Köfte'ye gidip oturalım, o diyecek Hadi Nusret'e gidelim.

Zor olur, zaman içerisinde arkadaşlığınız bozulmaz ama birbirinizden git gide uzaklaşırsınız.
  • gddr5  (19.08.19 15:15:09)
her iki taraftada bulundum, (zengin değilim ama ortak zevklerimizi maddi anlamda külfet görmeden gerçekleştirirken diğer arkadaşlarım bu durumda değillerdi)

geliri düşük arkadaşla aramız bozulunca paramıı yiyo lan bu düşüncesi,
geliri yüksek arkadaşla 3/5 gün üst üste takılıp eğlenince ulan parasını yiyorum diye düşünmesin bu endişesi

bundan başka hiç bir sorunum derdim olmadı hiç. elbetteki muhabbetler ortak problemler/zevkler üzerine oluyor. her derdini anlatmıyorsun falan.
  • selam  (19.08.19 20:48:25)
"Çok yakın ve samimi arkadaşlarıyla aralarında maddi uçurum olanlar var mı?"

Ne yazık ki hayatım boyunca bunun lanetiyle uğraştım durdum. Kötü bir şey evet ve tüm arkadaşlıklarım bundan dolayı bitmiştir genelde.
  • Avoiding The Puddle  (19.08.19 20:50:43)