Tohumu filizlenebilir meyve yiyor muyuz?

Bütün yediğimiz meyveler tohuma kaçmadan mı toplanıyor yoksa mesela kavun çekirdeklerini eksem tutma ihtimali var mı?

Var, her meyvenin cekirdegini topraga atin. Pekcogu filizleniyor. Ķiraz hariç, o istisna. Erik, elma, armut, şeftali, limon, portakal fideleri ve agaclari elde etmisligim var.

  • rn  (16.08.19 08:37:42)
Eskiden olsa çıkardı, artık hibrit tohum kullanıldıysa ürün alamazsın. @rn'nin dediği gibi bazı meyveleri çekirdekten yetiştirmesi zordur, direkt toprağa ekip çimlendirmen düşük ihtimaldir, bir kaç yöntemi var, google'dan bakabilirsin.

  • kimlanbu  (16.08.19 10:32:48)
bahçeye tükürdüğüm şeftali çekirdeği beklenmedik şekilde ağaç oldu 3-4 senedir meyve alıyoruz. mercimek denedim büyüdü, babannemin yemeklik yolladığı kuru fasülyeyi 10 senedir taze fasülye olarak tüketiyoruz. bir tanıdığımız da beğendiği karpuzun çekirdeklerini toplayıp kendi bahçesine ekmişti. lezzet olarak hayal kırıklığı yaşadı ama bayaa karpuz topladı.

oluyor. ama özel çimlendirme/büyütme yöntemi olabilir ona da bir bakın.
  • unique hint kumasi  (16.08.19 10:43:47)
karpuz çekirdeklerini öylesine saksıya attım. filizlendi hemen. bıraksaydım belki uzardı ama söktüm attım. yine öylesine patlatılacak mısırlardan attım. o da tuttu ve büyüdü. ürün almadım. avokado çekirdeği ektim büyüyor. 1.5 yaşında. domates, biber, bezelye, barbunya, çilek ektim hepsi tuttu. domates, biber, çilekten ürün aldım.

marketten domates fidesi aldım. hiç tutmadı. kavun çekirdeklerini al at toprağa. beklemekten zarar gelmez.
  • sutlu nescafe  (16.08.19 11:41:51)
Endüstriyel olarak yediğimiz hemen hemen tüm meyve sebzeler hibrit, yani melez.

Hibrit tohum diyince insanlar gdo'lu katkılı hormonlu vs sanıyor, ama aslında yüksek verim ve kaliteli ürün almak için melezlenen bitkilerden elde edilen tohumlar bunlar.

O tohumdan ekilen sebzeler verimli oluyor ama alınan ürünün çekirdeklerini ekince verim ve kalite devam edemiyor.

Meyve ağacı çoğaltımı zaten tohumdan değil de ağaçtan alınan çelikleme ile yapılıyor. Kaliteli ve çok ürün almak için daha önce melezlenen bir ağaçtan alınan meyvenin çekirdeği yine aynı kaliteyi devam ettiren bir ağaca dönüşmez.

Ama illaki uygun koşullarda çimlenir, filizlenir, fide ve ağaç olur.

Konuyu çok dağıttım, pardon.

Evet tutma ihtimali çok yüksek (uygun sıcaklık ve nem ile) ama meyve alma, meyve alsan da kaliteli ürün olma olasılığı düşük.

Yoksa endüstriyel üreticiler, çiftçiler hazır tohum almak yerine kendi tohumlarını ekerlerdi.

Hani bir de geyik var ya uzun süredir ortalıkta, "hükümet yerli tohum ekmeyi yasakladı, mecbur herkes israil tohumu kullanıyor" vs gibi

Oun aslı da şu;

Sertifikasız ve ne olduğu bilinmeyen tohum üretip satmanız yasak, kendiniz kullanabilirsiniz ama ne çıkacağı belli olmayacağı için satmanız yasak. Yoksa yerli cinslerimizin tohumlarını üreten ve satan bir çok tohum firmamız var zaten.
  • John Bloor  (16.08.19 12:48:00)