Bazi insanlar niye boyle?

Sizin de cevrenizde alttan alta laf koyup durumu espri gibi gosteren birileri var mi ya da oldu mu?

Bu insanlarin amaci ne? etrafa oynuyolar sanki, dikkat cekeyim, eglenceli insan olayim gayesi gibi geliyo bana ama bu da cok sacma, neden boyle biseyin pesinde olur ki koca insanlar?

Baya sinsi gibi can acitiyolar ama cevap verseniz "aaa canim sen de hic espriden anlamiyosun" diyorlar. Bi gun birine dedim "evet, espriden anlamiyorum" hemen "ne kadar da alinganmissin" dedi. Bu seferki hayatimda gordugum 2. bu sekil kisi. Yani gulup geciyorum dediklerine onceki deneyimimden dolayi ama biktim ayni zamanda.

Bu bir napmaliyim sorusu degil, boyleleri var demek ki napalim..

Sadece motivasyonlari ne, boyle mutlu mu oluyolar, neden yani boyleler
Keske aramizda ben bunu yapiyorum ve su yuzden yapiyorum diyen ciksa :))

Çünkü gerçekten kötü insanlar. Zehirliler, toksikler.

  • rock n roll  (10.08.19 20:23:09)
Rocknroll: iste hala bu kotu niyetli olma durumunu mantigim kabul etmiyor, ilkokul cocugu degil ki bunlar. Ve baska bi sebep olmali diyorum :(

  • Flipsflops  (10.08.19 20:26:11)
Espri, şaka kisvesi altında zehrini atıyor. Bazı insanlar gerçekten kötüler.

  • rock n roll  (10.08.19 20:28:08)
Böyle bir insan olarak ilk ağızdan cevap vereyim. Pislik, ikiyüzlü, kokuşmuş insanlarla modern hayatta baş etme şeklim bu benim.

Yüzüne bam bam söylesen ortamdaki huzur bozucu ya da istenmeyen kişi olursun ama böyle biri olunca aranan ve saygı duyulan kişi oluyorsun kisiliksizler için. Eh, iş hayatinin %99'u da kişiliksiz olduğu için geçinip gidiyoruz.
  • piremses  (10.08.19 20:32:09)
Bizim bi arkadas vardi cok iyi birisiydi. borc iste kendi yemez sana verir, gel de saate bakmaz gelir, öl de niye der mantikli cevap alirsa ölurdü. Ama bir sorunu vardi yüzu biraz degisikti, sorunluydu yüzü iste ve buna cok takardi. Bunu herkes ve bizim bir baska arkadas iyi bilirdi. bu yüzü sey olan arkadasin kollari falan hep cool dovme doluydu. Neyse yanimiza geldi bir gun, dovme yaptirdim yeni bakin nasil olmus falan dedi. Bizim bir baska arkadas, yani senin ornek verdigin tipte biri “olm o kadar dovmeyi koluna yaptircagina, yuzune yaptirsana lan” diyip guldu. Bizim o iyi arkadas sustu, ortam buz kesti.

Ben sonra bunu soyleyene sordum olm oyle sey denir mi? Biliyorsun adam takiyor falan dedim. Sakaydi aga yillardir taniriz birbirimizi nolcak buna mi takacak falan dedi.

Bunlar kotu insanlar. Sadece kendini dusunur. Sallayacaksin bunlari. Hee, noldu? Dovmeliyle hala gorusur icerim, takilirim, gel dese kosarim ama digeri surekli yazar icelim mi? Unuttun bizi falan der hep gecistiririm.

Yol verin gitsin. Gel deyince saate bakmayacak kisiler yaninizda olsun.
  • eazy  (10.08.19 20:44:19 ~ 23:27:20)
Pessss, kanim dondu

  • Flipsflops  (10.08.19 20:44:41)
Pes cevabi "eazy" sana degildi, araya senin cevap geldi ben yazana kadar...

  • Flipsflops  (10.08.19 20:46:13)
piremses +1

  • Delay Fuze  (10.08.19 20:50:42)
kötü insanlar +1

rock n roll +1
eazy +1
  • dafuq  (10.08.19 22:07:19)
ben yapıyorum o dediğini ama kendime de yapıyorum aynısını. kaldıramayanlarla iletişimi çoktan kopardım zaten. zarar verme hissiyatıyla yapılan şeyler değil bunlar, mesela kayıp düşmek kötü bir şeydir ama düşene gülersin, onun gibi.

  • night train  (10.08.19 22:13:02)
Night train: seninki baska bi sey. Zararsiz. bu kapsamda degil.

  • Flipsflops  (10.08.19 22:26:25)
bu bir tur bullying bence, tam turkce karsiligi yok gibi. pasif agresiflik gibi.
bu tur insanlar ozunde kendi ile barisik olmayan, aslinda kendi ezikliklerini 'baskalariyla basediyorum' diye kapatmaya calisan, iletisim becerileri bu tur pasif agresiflikle sinirli insanlar oluyor. ya ailelerinden gordukleri iletisim yontemi bu, ya ailelerinden goremedikleri yakinlik neden olmus vs. cunku saglikli bir insanin iletisim kurma yontemi bu degil. canlari bir sekilde yandigi icin can yakmaya calisiyorlar. ben bu sekilde bakiyorum. saglikli iletisim bu olmadigi icin de bir mazereti yok. kendilerini taniyip, olduklari gibi kabul etseler bu hinclari da gececek aslinda ancak cogu zaman ona da cesaret edemiyorlar. zira en zorlu yolculuk kendi icimizde ciktigimiz oluyor.

  • songforsomeone  (10.08.19 23:44:03 ~ 23:44:34)
(bkz: gaslighting)

  • pgup  (11.08.19 13:55:41 ~ 13:56:11)
Neden böyle davrandığımi ilk ağızdan açıklayan tek cevap olmasına rağmen begenilmemesi? Aksjns. Arkadaşlar siz hayatı sözlük ya da duyurudan ibaret saniyorsunuz ama üzgünüm, değil. Hayatta sadece sizin dogrulariniz yok. Hatta sizin dogrulariniz bile farklı zamanlarda dogrunuz olmaktan çıkabilir. O yüzden yargılayıp yaftalamak yerine okuduğunuzu anlamaniz yönünde ufak ufak çalışmaya başlayabilirsiniz. Zira tanımadığınız insanların 1-2 cümlesini görerek (onu da gözüyle okumadan) tanı koymaya çalışmak asıl psikolojik sıkıntıların başında geliyor. Üzüldüm adınıza...

  • piremses  (29.08.19 00:36:35)
@piremses

ahaha sizin anlamadiginiz kisim su, sizin gibi insanlara toksik insanlar diyorlar, toksikliginizin farkinda olanlar da sizin gibileri etrafinda barindirmiyor. etrafinizdaki 5 kisinin ortalamasisinizdir diye bir deyis vardir, sen toksik olmaya devam ettigin icin muhtemelen etrafin da oyle insanlarla dolu. benim etrafimda hic oyle insan yok, pislik, kokusmus kisilerle bas edecek kadar da korkunc bir yasamim yok, olani da tespit edip hele hele de yakin cevreme dahil etmiyorum. sen kendi toksikligini 'bu sekilde bas ediyorum' gibi bir kacis yontemi ile mesrulastirmaya calisiyorsun anladigim kadariyla, ama bu tur insanlar icin ciddi psikolojik calismalar var ve oyle olmayanlar icin de neden uzak durmalari gerektigine dair. bence sizin icin en guzel sey kendi icinize donup neden boyle biriyim, neden kendimle baris icinde degilim ve acisini baskalarindan cikarma ihtiyaci hissediyorum, neden boyle olmak zorunda oldugumu hissediyorum diye sorgulamak olacaktir. yasam, kendin olmak, kotu insanlarla bas etmek boyle seyler degil cunku.
  • songforsomeone  (30.08.19 12:16:42 ~ 12:23:49)
@songforsomeone, cümlelerinizden buram buram şunu seziyorum çünkü hala okuduğunuzu anlamamakta ısrarcısınız: "hımm birkaç psikolojik araştırma biliyorum, birinin bir noktadan açığını yakalayayım da hemen yapıştırayım bildiklerimi. tespitlerimi kusayım. :("

Ama orası burası değil, üzgünüm hevesinizi kırdığım için. :)
Yaşınızı merak ettim, iş hayatı için şöyle ahkamlar kesebildiğinize göre ya henüz o noktaya gelmemişsiniz ya da aileniz pek zengin:

"benim etrafimda hic oyle insan yok, pislik, kokusmus kisilerle bas edecek kadar da korkunc bir yasamim yok, olani da tespit edip hele hele de yakin cevreme dahil etmiyorum."

Çünkü ben ilk duyurumda ne demişim: "Eh, iş hayatinin %99'u da kişiliksiz olduğu için geçinip gidiyoruz."

Bu her şeyden önce sizin psikolojinizdeki zayıflıkları çarpıyor insanın yüzüne; tespit yapacağım derken muzdarip olduğunuz konuyla/konularla benzeştirdiğiniz ufacık bir anda direkt savunmaya, yaftalamalara falan geçtiniz.

O halde şimdi hemen gideyim de bu salakça kapitalist düzende aç kalmamak için niye böyle bir insana dönüştüğümü sorgulayıp azıcık ağlayayım, açtığınız ufuk için teşekkürler. :D
  • piremses  (02.09.19 15:41:28)
songforsomeone cok guzel ifade etmis. ozellikle toksik ve pasif agresif tam ozeti gibi.

son bir kac senedir farkina variyorum boyle insanlarla denk geldigimde. daha once karsilastigimda bir insanin boyle olabilmesine ihtimal vermedigim icin baska olasiliklar dusunuyordum, belki sunu demek istemistir, sakadir gibi.

mesela bir tanesinin huyu ben lafimi sokayim, ama arkasindan tatli bir iki laf da edeyim, iltifat edeyim, sirinlik yapayim ki benden nefret de edemesinler ama lafimi da soylemis olayim. bunu da lafimi sakinmam seklinde lanse edip mesru kilayim. niye boyle sorusunun cok cevabi var. cunku cok yalniz, sinsi, ezik, kiskanc, asagilik kompleksli, kendini sevmiyor, yalniz kalmaktan odu kopuyor, ama bastiramadigi bir haset ve kiskanclikla yaniyor. ego tavan, kendi istedigini yaptirmak ister hep. yonetmeye calisir.

neden boyle oldugundan cok bu kisiyi nasil tespit edebilirsin kismina yogunlasmak lazim. cunku bu tipler tum zekasini maniplasyona harcar. seni kendine yakin tutar ki zaaflarini iyi gorebilsin, aciklarini yakalasin. zeki oldugunu dusunur. sinsiligi zeka sanir. o yuzden iyi arkadasin sanabilirsin bu kisiyi.

mesela eski arkadasi pek olmaz. lise arkadaslariyla bulustugunu gormezsin bu kisinin. gelip gecer kankalari olur. icindeki kotucullugu bir yere kadar kamufle edebildigi icin insanlar ondan uzaklasir nihayetinde.
  • jimicik  (02.09.19 16:23:49)
"Compassion... seems to be contagious. When we see others being compassionate, we are more likely to be compassionate. This results in a feeling called 'moral elevation,' and that is one of the aspects of joy that Paul Ekman had identified. Recent research by social scientists Nicholas Christakis and James Fowler suggests that this ripple effect can extend out to two and three degrees of separation. In other words, experiments with large numbers of people show that if you are kind and compassionate, your friends, your friends' friends, and even your friends' friends' friends are more likely to become kind and compassionate."

pg. 258 Douglas Abrams

'The book of Joy' by the Dalai Lama, Desmond Tutu with Douglas Abrams (2016)

Toksiklik de boyle, toksik olarak, kabalik yaparak sadece kendinizi ve cevrenizi daha mutsuz edersiniz. Care oteki turlu davranmakta.
  • JohnOakley  (03.09.19 12:37:19)
@eazy +1

Böyle insanlari gördükce uzaklasiyorum, "Bununla su bile icilmez!" diyorum ve etrafimda tutmuyorum.
  • chitosan  (03.09.19 13:19:23)
Duyuruma sonrasinda cevap geldigini yeni fark ettim agshs

Ve prenses, evet hala kanimi donduruyorsun. Evet sen o toksik kisiymissin gercekten ama ticke elim gitmedi. nefret dolu bi cevapti beni rahatsiz etti bu yuzden :(
  • Flipsflops  (30.11.19 13:33:12)
pembe götünüz için hiç üzgün değilim, sizlere hayatta başarılar.

  • piremses  (19.12.19 06:21:10)
herkes kişiliksiz, ben niye şerefsiz olmayayayım gibi bir mazeret üretme şeklini ve bununla övünmeyi ilk kez görüyorum hayatımda. ülke ekonomik açıdan zor durumda, ben neden hırsız olmayayım. iyi insanları hep eziyorlar, ben niye milletin hakkını yemeyeyim. böyle uzar gider bu. bazı insanlar çok güzel yere dükkan açıyorlar bu hayatta.

  • del piero10  (19.12.19 09:08:34)