Bir gün öleceğinizin bilincinde olarak mı yaşıyorsunuz?

Yani hiç bir şeyi kafaya takmadan mı yaşıyorsunuz? Doğrusu bu mu? Hiçbir şey derken geçmişte olan şeyler, kaçan fırsatlar, değiştirilemeyecek şeyler gibi. Mandıra filozofu gibi değil. Mesela geçmiş sizin şuanki hayatınızı etkilese, 2x daha güzel bir hayat yaşama ihtimaliniz varken şuanki hayatınızı yaşarken; geçmişi düşünüp üzülür müsünüz? Yada ben artık okuldan kurtulmak mezun olmak eğitim hayatımı sonlandırmak bir daha kitap okul yüzü görmemek istediğim için sınav haftaları karnıma kalbime ağrılar giriyor, sanki hiç ölmeyecekmişim gibi...

Mesela bir kız-erkek kabul etmedi diye kendini üzmek saçma. He ben de üzülüyordum ama boş olduğunu anladım, gerçi ben tipsiz miyim acaba diye üzülüyordum. Ama şuan üzülmüyorum direk başka kıza geçiyorum. Neden kendimi üzeyim elin kızı için? Dünyada 3 milyar karşı cins var. Elbet eli yüzü düzgün biri tutar. Diyelim tipsiziz, ne olmuş yani? Tamam elbet arada insan üzülür ama bizim elimizde olan bir şey değil ki bu. Üzülmek saçma değil mi? Hayat bir gün bitmeyecek mi? Sevgilisinden ayrılıp üzülenleri de anlamıyorum. Geçmiş zamanın güzel geçmiş işte niye üzülüyorsun?

19 yaşımdan beri bilinçaltımda ve bilinç düzeyinde üzüldüğüm tek bir şey var, o da matematik ve fiziğimin; kimya ve biyolojim kadar iyi olsaydı tıp kazanacak olmamdı. Mesela Sakarya tıp kazansaydım Hacettepe neden olmadı diye üzülmek saçma olurdu. Ama şuan hukuktayım. 2x daha güzel bir hayat yaşamak ellerimden kayıp gitti. Fakültemde benim durumuma benzer bir kızla konuştuğumda hayat çok kısa bunu kafaya takma demişti. Amcam da bana hayat çok kısa kaç yaşıma geldim nasıl geldim anlamadım kendini sürekli boş şeylerle üzüyorsun der arada.

Baska bir hayat yasasaydim, yani daha iyi egitim, daha iyi bir aileye sahip olsaydim kesinlikle daha mutlu olurdum ama aslinda olmazdim. Cunku mutlu olacak kisi ben olmazdim. Bu kisi olmazdi. Yasadiklarimi yasamasaydim bugunku kisi var olmazdi. O yuzden hic problem etmiyorum.

Olumu takmiyorum. Olecekmisim gibi gelmiyor. Gecmiste yasadiklarimi takmamamin nedeni olecegimi bilmek degil.
  • dont eat me  (09.08.19 07:07:16)
Eflatun'a iki soru sormuşlar. Birincisi; "İnsanoğlunun sizi en çok şaşırtan davranışları nedir?

Eflatun tek tek sıralamış;

- Çocukluktan sıkılırlar ve büyümek için acele ederler. Ne var ki büyüdüklerinde çocukluklarını özlerler...

- Para kazanmak için sağlıklarını yitirirler. Ama sağlıklarını geri almak için de kazandıklarını öderler...

- Yarından endişe ederken bugünü unuturlar. Dolayısıyla ne bugünü, ne de yarını yaşarlar...

- Hiç ölmeyecek gibi yaşarlar. Ancak hiç yaşamamış gibi ölürler...

Sıra gelmiş ikinci soruya; "Peki sen ne öneriyorsun?"

Efaltun yine sıralamış;

- Kimseye kendinizi "sevdirmeye" kalkmayın! Yapılması gereken tek şey, sadece kendinizi sevilmeye bırakmaktır.

- Önemli olan;hayatta "en çok şeye sahip olmak" değil, "en az şeye ihtiyaç duymaktır."

mutluluğu statüde, maddiayatta vs. aramıyosan kendini üzüp stres altına sokmazsın. dikkat edersen üzüldüğün ve stres altına girmene sebep olan şeylerin sebebi yine çevrenin sana dayattıklarıdır. örneğin üniversiteyi kazanmayabilirsin ve hatta gitmek bile istemeyebilirsin veya evlenmeyebilirsin, bu senin için uygun bi yaşam tarzı olmayabilir, normal bi işte çalışmak istemeyebilirsin belki sefil yaşayıp yırtık ayakkabılarla dünyayı gezmek istiyosun yaşadığın sürece... bunlar tümüyle senin tercihlerin olabilir lakin öncesinde toplum ne der baskısına sağlam siktir çekebiliyo olmalısın.
  • johnnie w lker  (09.08.19 07:10:19)
Yukarıda Stoacı Düşünce denmiş gibi. Seneca Epikratus Aurelius çok iyi gider burada.

  • jesterdvine  (09.08.19 09:25:23)
Ben çok fazla kafaya takmıyorum. Özellikle olmuş bitmiş şeylerin üzerinde pek durmam. Bundan sonra ne yapılabilir şeklinde düşünüyorum genelde. Yani değiştiremeyeceğim şeyler için elimden bir şey geliyorsa yaparım, gerisini bırakırım.

ama bu şekilde yaşamamın ölüm düşüncesiyle bir ilgisi yok. her şeyin bir sebebi vardır diye düşünüyorum. Hiç ölmeyeceksin deseler de böyle olurdum. benimki "bir gün öleceğiz"den ziyade aksine "hayat devam ediyor"a dayanıyor.
  • aquarium  (09.08.19 09:36:56)
evet, sürekli ileriye bakarak yaşamaya çalışıyorum. Bunu iyi yapana kadar 33 oldum tabii :D

  • awareim  (09.08.19 09:42:47)
şu siralar evim biraz daginik. dun gece aklima geldi, bu gece uykumda olsem ve evime bana bakmaya gelseler ev ne halde acaba arkamdan ne derler diye dusundum. sonra dedim ki amaan sonra toplarim. olursem de ne diyeceklerinden haberim olmayacak umrumda degil.

olecegimizi dusunerek yasayamayiz.

gecmisimizi dusunerek de yasayamayiz. son 2 yilda bunu iyice anladim.
  • batlegolas  (09.08.19 10:07:03)
üzüntü de sevinc de hayatin parcasi. kendimi üzülmeyeyim diye kasmam ama hayatta her seyin mümkün olabileceginin bilinciyle yasamaya calisiyorum. degistiremeyecegim seyler üzerine ise pek kafa yormamaya calisiyorum. gecmiste yasanan gecmiste kalmistir. ancak mesela üzücü bir hadisede bu üzüntüyü yasamam gerektigini düsünüyorum. üzüntüsüz, sevincin de pek anlami kalmiyor zira.

  • soso  (09.08.19 10:15:22)