Yurt dışında yurt içindeki hayatı devam ettirmeye çalışmak

Uzun süreler için tamam ama, mesela 1 yıldan kısa süreliğine yurt dışına çıkıp her yerde türk aramak, türklerle takılmak, türk yemekleri yemek, türkiye yaşamını devam ettirmek bilimsel olarak nasıl açıklanıyor?

Bana göre bu piskolojik bir hastalık ama genel bir sebebi varsa merak ediyorum.

Hastalık he mi?

Bu tavır da bana göre psikolojik bir hastalık sebebi varsa ben de merak ediyorum.

Soruya cevap olarak da belki gittiği yeri sevememistir mecburiyetten oradadır.
  • cizgilerebasancocuk  (08.08.19 22:45:54)
insanımızdaki "gavur" mantığıyla ilgisi var diye düşünüyorum. bunlar pis donuz eti yiyor, taharetlenmiyor, ırkçılar türkleri sevmiyorlar falan gibi binlerce ön yargı ile yurt dışına çıkıyor türkler, sürekli bir güvensizlik hali yaşıyorlar. Yerel kültüre, yemeklere, insanlara ilgi de göstermiyorlar, hayvanat bahçesi gezer gibi geziyorlar. Senelerdir Avrupa'da yaşayan almancılarda da aynı anlayış var.

  • KARA BOĞA  (08.08.19 22:55:03)
"home sick" denir buna. yurtdisinda normalde hic takilma olasiligin olmayan adamlarla takilmaya baslarsin, sirf iki muhabbet icin. gayet normal, icgudusel bir olay.

kendi ulkesinden nefret eden adam bile 1 sene yurtdisina ciksin ozler, ozlemem diyen kendine yalan soyluyordur. gurbet enteresan bir olay, yasamayan bilmez.
  • cooperr  (08.08.19 23:02:01)
güzel bir tespit ama yanlış yerden yakalamışsın. bilmemendendir diye düşünüyorum.

asıl sorun ingiltere'de, amerika'da, almanya'da türk mahallelerinde yaşayıp bir kelime bile yabancı dil öğrenmeden ölüp giden tipler. genelde köylerine gömülürler.
londra'da harringay ve hackney var mesela. uzak duracaksın. bir de richmond var bu aralar. ben zaten beyaz türkten kaçmışım iğrenmişim hepsi oraya doluşuyor. uzak duracaksın..
  • ozdek  (08.08.19 23:53:40)
@ozdek ortası yok hocam Londra'daki toplumun, bir tarafta dönerci, kebapçı off licencecı tayfa diğer tarafta Levent'ten, Sabancı'dan plazayı bırakıp gelmiş, çoluğu çocuğu kolejden aldırmış şımarık beyaz Türkler, yaş almış tiki cadde çocukları. Abi sen Türkiye'de kralsın zaten, izole sırça köşkünde gated communityinde yaşıyorsun, kaymak tabakasın. Niye göç edip sınıf düşüyorsun, middle class olmak için mücadele veriyorsun, üçüncü dünya vatandaşlarıyla aynı junglea giriyorsun bir de üstelik:) üstüne bir de knife crime, uyuşturucu bilmemne bin tane sorun var, Şaka gibi yemin ediyorum. Tamam Tr dört dörtlük değil, demokrasi vs sınırlı ama Suriye gibi savaşta değiliz, sana giren çıkan yok şımarık beyaz türk

  • freedonia  (09.08.19 00:21:45)