İş görüşmeleri ve teklifler

>>Bu aralar gittiğim iş görüşmelerinde ilk etapta maaş belirtilmiyor. Önce mülakat süreci ,ki bu görüşmelerde genelde beklenen maaş aralığı da soruluyor.(sormayan bir kaç yer oldu) Bunun sebepleri az çok belli. Buraya kadar tamam. Bu süreçlerden sonra çalışmaya karar verirlerse teklif sunuluyor maille. Benim sorum şu: Bu teklif aşamasında atıyorum 3 bin TL teklif edildi. Artı yemek kartı ve yol.Bu durumda biz iş arayan kişiler olarak karşı teklif sunabilir miyiz? Mesela 3 bin değil de 3 bin 500 TL olması mümkün mü gibi? Ya da o sunulan teklifi kabul etmedigimizde,onlar nedenini sorar,sen de net maaşı az buldugunu söylersin. Ve isterlerse biraz daha artmış haliyle teklif yaparlar. Olması gereken süreç böyle mi?Hangisi daha mantıklı?

O an da, bu ücret düşündüğümden az oldu. Planlarım doğrultusunda bu ücretle başlamam doğru olmaz. Teşekkür ederim derseniz zaten sorarlar kafanızdaki ücret nedir diye.
Genelde pek artış olmaz ama tabi ise pozisyona göre değişir.

  • kisa  (04.08.19 13:11:09)
Karşı tarafın sunduğu ücrete razı gelmeyip daha fazlasını talep edebilmen için alanında belli bir yeterliliğinin olduğunu onlara ispatlaman, diğer bir deyişle "siz vermezseniz veren birini bulurum" diyebilmen gerekir. Ayrıca "önceki iş yerimde de zaten bu kadar alıyordum" demen lazım ki adamlara bir gerekçe sunabil.

Diğer türlü "sıradaki" derler ve devam ederler.
  • Psycho Mantis  (04.08.19 13:40:36)
Ben biraz şanslı olduğumdan diplomayı aldıktan birkaç gün sonra işe girdim o yüzden sadece 2 mülakat deneyimi anlatabilicem ama benzer durumlar bence.

Diğeri ile internette uygun geldi gittim konuşmaya, her şey güzel. Sonra öyle düşük bir maaş önerdiler ki (2500 falandı sanırım) Açıkçası çok da köprüleri yakmayacağım diye düşünmedim dedim üzgünüm ama bu maaşa çalışamam, teklifiniz için teşekkürler dedim gittim. 2500 artsa nereye artacak sanki çünkü.

Son yerde ise detaya giremeyeceğim ama teknik mülakat sonrasında ben sormuştum onlar beklentin ne diyince uygun olduğunu düşündüğüm yüksek bir maaş istemiştim. 2 gün sonra tekrar çağırdılar mülakatı geçmişim vs. Yine sordular beklentin ne diye, o ilk istediğim sayıdan ₺500 fazlasını söyledim. Onlar da söylediğin sayı bizim teklifimizi değiştirmeyecekti ama biz de tam o sayıyı teklif edecektik dediler, hani bence ₺500 artırmış oldum.
  • aguen  (04.08.19 13:48:18)
beni yakın zamanda 2 kere şehir dışından mülakata çağırdılar. işlerin de şartları oldukça kötüydü o yüzden anca maaşı iyi olursa gidilebilicek işlerdi. normalde direkt maaş söylemezler ama bahsettiğim gibi olunca 4 binden aşağı veriyosanız boşuna gelmiyim oraya kadar dedim. öyle olunca 3-3.5 arası veriyoruz bu pozisyona dediler ikisi de. o aralık nasıl oluyor anlamadım pazarlıkla 3.5'a kadar çıkartabiliyosun manasında gibi geldi bana, hemen 3'e razı olmamak lazım herhalde. ama dediğim gibi çok zor şartlarda işlerdi o yüzden pozisyonu doldurmakta zorluk çektiklerinden böyle bilgiler vermeleri muhtemel.

  • semaforo de medianoche  (04.08.19 13:52:41)
Teklifi ret ederken sebebin ucret oldugunu soylersin. Onlar da diger adaylarin seni ikame edebiliyor olma durumuna gore teklifi gunceller veya guncellemez. Ekstra durumlar haric yeni mezunun pazarlik payi dusuk olur.

  • pofudukayi  (04.08.19 14:50:12)
red etme değilde, uygun bir uslupla onlarla çalışmak istediğin fakat +x kadar fazla istediğin söyle.
zamanında yeni mezun iken bu şekilde yapıp cuzi de olsa fark almıştım.

  • nuisance  (04.08.19 15:08:57)