Elektrogitarımda G (Sol) telinin sesi bir garip, ne olabilir?

Merhaba arkadaşlar

1 ay evvel aldığım Fender Squier'ım var. Bir şeyi farkettim, sol telinden gelen ses ya çok yüksek ya da bir sıkıntı var gibi geliyor bana. Özellikle Em ve C akorlarını çalarken neredeyse sadece sol telinin sesini duyuyor gibiyim. Kaydım aşağıda. Siz de farkedecek misiniz, böyle bir sıkıntı yaşayan oldu mu? Forumlarda Sol teliyle ilgili böyle problemler söylenmiş ama ne olduğunu anlamadım. Akustik gitarımda böyle bir problem yoktu. Elektromu çalarken özellike sol teline basılmayan akorlarda sadece sanki hep sol telinin sesini duyuyorum. Akordunu kontrol ettim, onunla bir ilgisi yok.

vocaroo.com

Amfiden eq ile oynayıp bas tiz mid ayarları yapabilirsin.

  • marsargo  (02.08.19 18:10:41)
Sadece sol teliyle alakalı bir sıkıntı hissediyorsanız, entonasyon ile alakalı bir sorun olabilir. Squier demişsiniz ama model belirtmemişsiniz ben yanlış anlamadıysam. Floyd rose köprü varsa gitarda, sık rastlanır bu duruma. Hele ki sol telinde. Entonasyon kontrolü yaptıktan sonra, eğer sonuç değişmezse tel değiştirmeyi deneyin. Bu arada sapın doğru açıda olduğundan emin olun. Havalar çok sıcak. Doğru açıda olan sap bile bozuluyor. Belki neck relief verilirken, biraz fazla kaçmış olabilir. Cızlamaz ama böyle sorunlara yol açar bazen.

  • windowsguvenlikduvari  (02.08.19 18:19:25)
www.youtube.com

şunun aynısı squier affinity hss.

amfiyle ilgisi yok. gitarı amfisiz çaldığımda da g telinin sesi belirgin şekilde baskın geliyor.
  • clark sehir  (02.08.19 18:31:44)
luthier gorsun. akordu degistir mesela komple tam ses asagi al bakalim olacak mi aynisi. bir de gitari acik sol akorduna al. eger gitarin genel volumu artiyorsa o zaman gitarin sol sesinde rezone oluyor demektir.

  • alperz  (02.08.19 19:58:39)
gitarın telleri aynı yükseklikte mi? köprü üzerinden tüm teller aşağı ve yukarı doğru yükseltilip alçaltılabiliyor.

www.fmicassets.com

bak bu fotoğrafı tam büyütüp bak, bütün teller farklı yükseklikte ayarlanmış ve olması gereken de bu zaten. sap köprü ayarı yapmayı bilmiyorsan çok uğraşırsın gitarda, ikide bir adam ara bul yaptır, tel değiştirdin sap ayarı gider, teller bi süre sonra kendini salar yine gider. köprü üzerinden yapılan ayarlar da öyle, arka taraftan yapılan yay tansiyonu ayarları da öyle.
  • Fodera  (02.08.19 19:59:14 ~ 20:02:48)
Teşekkürler tüm cevaplar için. Wound string öneren olmuş yabancı forumlarda. Türkçesi nedir bunun bilemedim. Sadece o teli wound stringle değiştirmem çare olabilir mi?

  • clark sehir  (02.08.19 20:34:15)
Bana ses yüksekliğinden ziyade string tree kaynaklı gibi geldi. Cızırdama var. Muhtemelen sağa sola oynayacak bi gevşekliktedir. Parmağınla hafifçe oynatmayı dene teli boş çalarken bakalım değişiyor mu.

  • wrench  (02.08.19 21:04:06 ~ 21:08:49)
manyetik yüksekliği alçaltılır, tel yüksekliği arttırılır gerek varsa. halledilir, her gitarda olan şey de tamirciye götürmen lazım.

  • acımasız gerçekler  (02.08.19 21:09:39)