Perseid meteor yağmurunu fotoğraflamak için İğneada civarı kamp atılacak ye

Selam,

Başlık yeterince açık, Perseid meteor yağmuru olacak ve ben fotoğraf çekmek istiyorum. İstanbulda yaşıyorum ve ışık kirliliği haritasına baktığım zaman İğneada çevresinin en ideal mekan olduğu sonucunu çıkartıyorum.

www.inosci.com

Şimdi bu harita incelendiğinde de gözüme çarpan şey, iğneada çevresinde de ufak bir ışık kirliliği olduğu, ve bunu aşmak için iğneadanın dışına çıkmam gerektiği. Fakat o bölgeye daha önce hiç gitmedim ve oralarda nasıl/nerelerde kamp atılır bilmiyorum ve o bölgeyi bilenlerden tavsiye istiyorum.

Ayrıca bir de elimde 18mm f2 lens var, iyi bir alternatif bulamazsam o akşam bu lensi kullanacağım, bu konuda bana yardımcı olabilecek olan varsa da şuraya beklerim:

eksiduyu.ru

en aşağıdaki link çalışmıyor, lens kadar makinanın özellikleri de önemli. mesela full frame sensörlü bir makinın sensörü haliyle dx format yani daha küçük sensöre sahip bir makinaya göre daha geç ısınacaktır. ısınma demek noise demek, ayrıca makinanın iso performansı da önemli.
ikincisi havanın nem durumu, ne şekilde pozlayacağın çok önemli. deniz kenarında ya da nem oranı yüksek yerlerde makina da haliyle yukarı doğru bakacağından dolayı, düşen nem lense yapışır, gece karanlığında farkedip temizleyemezsen fotoğraflar çöp olur. time lapse çekerken büyük bir problem bu.

bunun dışında milyon tane detay var, önüne obje koyacaksan taş ağaç, deniz manzarası gibi yani tepede metor yağmuru varken önünde çok uzakta olmayan manzara ya da obje tarzı şeyler, bu sefer de fener ile ışık boyaması yapman gerekebilir, hem yıldızlar düzgün çıksın hem de yerdeki objeler çok karanlık çıkmasın vb vb diye.

yıldız fotoğrafçılğı ile ilgili bir konu olduğu içimn erkan özgür yılmaz'ın bu konudaki videosunu izlersen yine bir miktar faydası olur.

ha haftalarca yıldız fotoğrafı çekmeye çalıştım yapamadım ben, ne makina yetti, ne lens, ne ortam şartları ne de karanlık yüzünden.

ortam şartları ne dersen eğer ay dede, ay dedenin hilal, yarım ay, dolunay olması, fotoğrafını çekeceğin yer ve saatte hangi konumda olacağı vb.. havanın açık kapalı olması ve düşen çiğ, nem, sıcaklık, yazın hava sıcak, bu da sensör çabuk ısınacak demek, bu da noise demek. ayrıca bazı makinalarda sensörde filtre olmuyor, mesela nikon d810 var bir de d810a var, a modelinde filtre yok, yıldız fotoğrafçılığı için daha uygun ama öte yandan chromatic aberation ve çok küçük boyutta netlik farkı oluyor.

eğer benim gibi okyanusta gemi ile yol almadıysan muhtemelen dediğimi anlayamaacaksın.

okyanusun ortasında ışık olmadığından dolayı, gökyüzü o kadar net gözüküyor ki, inanamazsın. asıl olay ışık kirliliği. bu özene bezene baktığımız milkway fotoğrafları falan bildiğin çıplak gözle gözüküyor okyanus gibi tam karanlık yerlerde.

ayrıca focus da önemli bir nokta, güzel fokuslayabilmen lazım ki bu da livewiev gibi bi sistemle çok ince işçilik ile olur

lensin de eğer bodyde varsa fine tune ayarı yapılıp focus kayması olmaması lazım eğer sigma lens ise zaten çok uğraştırır.

tripod üzerinden seri çekeceksen makinada in body image stabilizer varsa kapalı olması lazım, lens üzerinden vibration reduction varsa kapatman lazım, ohoo bak milyon tane şey oldu şimdiden.

otomatik dinamik aralık, nikon kullanıyorum ben öteki markalarda farklı şekilde geçer kapalı olmalı. raw çekmen lazım, uzaktan kumanda ve çok sağlam bi tripod şart.
  • Fodera  (30.07.19 13:12:54 ~ 13:48:55)
fodera haklı :))

ben de ışık kirliliği için tavsiyede bulunayım o halde.

iğneada'dan istanbul'a daha yakın olarak çilingöz'ü tavsiye edebilirim.

geçen yıl gittim ve çıplak gözle tüm samanyolunu görebildim. ayrıca fotoğraf da çekme imkanım oldu.

çilingöz'ün artısı hemen yakınında kamp yeri bulunması. iğneada ile ışık kirliliği farkı var. o da şu şekilde.

çilingöz: Ratio 0.267
iğneada: Ratio 0.312 ya da biraz daha ileride limanköy var : Ratio 0.277

iğneada'nın daha karanlık bölgeleri var ama oraya ulaşım mümkün değil. ormanı yürüyerek aşmanız lazım. ekipmanlarla zor ve güvenlik açısından riskli.

bir de kıbrıscık var. Bolu'da. civar köylerden oldukça güzel fotoğraflar çekiliyor.

takip ettiğim bir konu. diğer arkadaşlar bilgilendirirse meraklı olan herkesin yararına olur.

bu arada eklemek isterim 2 gün sonra yani 15 ağustosta ay dolunay evresinde olacak bu da 13 ağustosta dolunaya 2 kala büyüklükte bir ay demek ve perseid gününde ayın batışı 04:50 ve güneşin doğuşu 06:11. arada 1 saat 20 dakika var ve tam olarak karanlıklık arıyorsanız ki gerekli olan bu, bunun için de 30-40 dakikada işinizi halletmeniz gerekecek. bol şans
  • eeb  (30.07.19 14:14:34 ~ 14:29:46)
@Fodera, bilgiler için teşekkür ederim, daha önce yıldız fotoğrafı çok çektim, tabii ki fullframe makine ile daha iyi görüntüler çekilebilir, gene de bu olmazsa olmaz bir şey değil. ben Fuji x-t2 kullanıyorum benim için yeterli... okyanusta seyahat ve yıldızlar <3 umarım ben de bir gün deneyimlerim

@eeb, esas aradığım cevap buydu, çok teşekkürler! iğneadayı pek bilmediğim için sormuştum, belki ormanlık alana girerim vs gibisinden bir fantazim vardı ama riskli diyorsan hiç kasmayacağım :) Çilingöz ile ilgili tavsiyeni de dinleyeceğim sanırım, fark fazla olmasa da Çilingöz hem konum olarak hem de ışık miktarı olarak daha avantajlı gibi. ay konusunu da biliyorum, olsun maksat keyif almak, akşam itibariyle kamp atıp sabaha kadar fotoğraf çekmeyi planlıyorum bu sırada eşim falan da çadırda uyuklar, dediğin gibi ay kaybolduktan sonra esas show başlayacak :)
  • cedric tweedledee  (30.07.19 14:54:20)