AKP doğu sınırlarını niye açtı?

Bir türlü anlayamıyorum, mesele ucuz işçiyse zaten ülkede 5 milyon suriyeli var ve bunlar gelmeden önce de sigortasız çalışmak zorunda kalan bir ton insan vardı. Ümmet yaratmaksa al idlib'te bekleyen 2-3 milyon suriyeliyi, ıraklılar zaten akıyor; afgan, pakistanlı ve bangladeşli merakı niye? Ben anlamadım yani, siz ne dersiniz? Acaba bir tür sosyal deney mi yapıyorlar?

Not: Engel olamıyorlar demeyin,bizzat bölgede yaşayanlar söylüyor göstere göstere polis jandarmanın önünden geçtiklerini ve onların da bu tipleri ellemediğini... Sorunca da yukarıdan emir var diyorlar.

turk dusmani arap sevici olduklari icin.

  • baldur2  (27.07.19 11:31:44)
Türkiye'de degografik yapının yeniden dizaynı maksatlı bir çalışma.

  • Mirket  (27.07.19 12:01:53)
akp'nin politikası bir gocmen muslumansa, ozellikle de arap ırkından geliyor ise turkiye'de agırlanıp vatandas yapılması yonunde. karsılıgında da oy bekliyorlardır, ama ileriki yıllarda ic savas cıkması kuvvetle muhtemel haberleri yok

  • s0phiesw0rld  (27.07.19 12:35:06)
arap sevici ne abicim? Erdoğan gibi pragmatik bi adamin herhangi birine duygusal bakma imkanı var mı? yok Türk düşmanıymis falan.. adamın ne turkluk umrunda ne de araplar.

birincisi oy beklentisi vatandaş olduktan sonra var. bunların dışında kendisini islami coğrafyada öncü bi yere konumlandirmak istiyor. bunun için arap dünyasında yapılan propagandadan, akan paralardan haberiniz var mi? ve şu an ciddi manada araplar seviyor kendisini. ornegin Mısır ile su an düşman da olsa, mısır halkına Türkiye dediğiniz zaman Erdoğan ataturkun yasakladığı ezanı okuttu, tr Müslümansa onun sayesinde musluman gibi şeyler düşünüyorlar, tamamen propaganda ürünü. şu an suriyelileri ülkeye toplaması da takdir görüyor tabi ki insanlar tarafından. gidip orta doğu araplarina sorun, suriyelilere karşı kimsenin bi öfkesi yok. mazlum görünüyorlar.

öte yanda 2-3 milyonu alamaz. bu adam lider olmaya devam etmek istiyorsa ülkenin dinamiklerini de düşünerek hareket etmek zorunda. Fırsat buldukça, zemin yarattikca alıyor zaten. en başında birden alsa şu an kendi de zor durumda olur, inşa etmeye çalıştığı şey de yerle bir olurdu.
  • mehmed resad  (27.07.19 12:42:36)
herkes arap arap demiş de gelenler arap değil tekrar edelim: afgan, pakistanlı ve bangladeşli.

  • dalaylamaninkabri  (27.07.19 13:08:08)
demek ki sınırların yolgeçen hanına dönmesini beka sorunu olarak görmüyorlar. istanbul seçimlerine verdikleri ehemmiyetin (osmanlıcasını kullandım ki daha iyi anlar bunlar) 1/10'unu verselerdi bu sınırlara keşke.

  • burya  (27.07.19 13:32:51)
Sınır açma olayı 2003-2004 sınırdaki mayınların toplanması imha edilmesi olayına kadar gidiyor. Yani bayağı planlanmış bir şey. Yeni değil

  • westblack  (27.07.19 13:39:55)
@evet arap degil ama daha da kotuleri. zaten turkiye'ye gelecek arap mi kaldi ki daha.
anladin iste ana temayi. arap ile afgan arasinda da cok fark yok zaten.

  • baldur2  (27.07.19 13:45:51)
@baldur2: maalesef afganlar araplardan da beter (genelleme oldu biraz ama) bakın burada mesele sınırların neden açıldığı değil, sınırlar açık değil zaten. devlet istese oradan bir kişiyi bile geçirmez ya da en azından şöyle diyeyim batıya gitmelerine izin vermez, hemen deport eder ama izin veriyorlar işte, öncelik başka şeyler herhalde.

  • burya  (27.07.19 13:48:39)
Iraktan kacan müslüman Türklerin sınırdan geçmesine izin verilmemişti diye hatırlıyorum. Yunanistan ve Çinde ezilen müslüman Türkler de pek sallanmiyor. Yani dertleri müslümanlık değil Ülkedeki türk oranı azaltılmaya çalışılıyor sanırım.

evet pr için büyük paralar harcandı ama katar, filistin ve mısırın bir kısmı dışında rte'yi seven arap kalmadı.
  • prizmatik  (27.07.19 14:12:26 ~ 14:38:26)