Akciğer Kanseri babamın beslenmesi ile ilgili öneriler arıyorum

Merhaba arkadaşlar,

Babama geçen hafta akciğer kanseri teşhisi konuldu. Patoloji sonuçları henüz elimize geçmedi ama küçük hücreli dışı akciğer kanseri olmasını bekliyoruz tümör boyutları ve yayılımın şeklinden dolayı.

Arkadaşlar yardımınızı rica ediyorum. Babamın bakımını ben üstleneceğim. Kemoterapi süresince iştah kaybı, güç kaybı bir sürü kötü yan etki ortaya çıkacak. Kanser atlatmış yada atlatmakta olan, hasta yakını olan arkadaşlarımın beslenme konusunda neler yaptığını, fayda gördüğünüz yiyecek, içecek, tohum vs ve hatta nelerden uzak durmamız gerektiği konusunda fikirlerinizi, deneyimlerinizi, diyetisyen/doktor önerilerinizi bekliyorum.

Herkese acil şifalar diliyorum. Seneye bugün umarım bu hastalık geride kalmış olur. İyi haberlerimizi sözlük ahalisi ile paylaşırız.

Sevgiler.
ekşisözlükten yazacaklar için nickim uylugunusevdimin
not: Eskişehir'de yaşıyoruz.
not 2: Moderasyondan ricamdır, duyuru lütfen bir süre üstte kalsın.

Dostum internetten hint keneviri yağını araştır. YouTube’da videolar var onları da izle. Baban için üzgünüm. Geçmiş olsun.

  • dakota  (26.07.19 10:55:16)
biz tedavi sürecinde altta linkini bıraktığım hasta besinini kullandık çünkü babamda yutma problemi vardı. bununla beraber kemik suyu çorba, tarhana, sebze çorbası gibi şeyleri robottan geçirip verdik yani içinde protein namına bir şeyler olsun istedik.

yeme içmeden ziyade tedavi sürecinin düzgün işlediğine odaklanın ama. biz doktor tercihini değiştirerek yaşanması muhtemel bir hatanın önüne geçmiştik.

besin bu : eksiup.com

ömrü uzun olsun.
  • heidi'nin dedesi  (26.07.19 11:13:21)
Çok teşekkür ederim. Eskişehirin en iyi onkoloğuna emanet ediyoruz. Yutma sorunu başlar ise önerinizi değerlendireceğim.

  • uygulugunusevdimin  (26.07.19 11:17:08)
Propolis damlasının çok faydalı olduğunu birden fazla akciğer kanseri hastasi yakınından duydum.

  • gurur  (26.07.19 11:38:53)
çok çok çok geçmiş olsun.

ne iyi gelir bilmem ancak çapadaki onkoloji bölümünü kuran prof.dan duymuştum. günde 1 çay kaşığı zerdeçalı yemeklerinize karıştırıp yiyin. kanserli hücrelere giden besin miktarını azaltıyor gibisinden bir şeyler söylemişti.

Allah hayırlı şifalar versin
  • yemrem  (26.07.19 12:02:45)
Allah güç kuvvet dayanma gücü versin öncelikle.

benim babamda bir senedir aynı dertten muzdarip. akciğer kanseri deyince tüylerim dikiliyor resmen. aslına bakarsanız kemoterapi aldığı zamanlarda siz değil o sizi yönlendirecek muhtemelen çünkü kase kase yoğurt yiyen adam birden yoğurt bana kokuyor deyip yoğurt yemeyi bıraktı. doktorumuzun bize söylediği tek şey şekere dikkat edindi. şekere dikkat edin mümkün olduğunca. onun dışında şunu ye bunu yeme denmedi hiç. ama annem kemik çorbaları yaptı ciğer, balık, yeşillik devamlı yemeye devam etti. maalesef süt ürünlerini yiyemedi babam ha bide tavuk yiyemedi.yiyemediği şeyler için zorlayıp eziyet etmeyin. zaten hayatları çok zor. toplam 5 kür kemoterapi aldı. doktor sakın yeme düzenini bozmayın çok iyi gidiyoruz diye telkin etti hep.

babam üniversite hastanesinde gönüllü hasta olarak başladı bu tedaviye kulaktan dolma ayı yağı,propolis bilmem ne yağı falan adını andırmadı bile doktor. asistanı sormanızı tavsiye dahi etmem diyip bizi uyardı.

şuan akıllı ilaç almaya devam ediyor. bizimki erken teşhis olduğu için süreç güzel ilerledi.

moralini düzeltmek, hastalığı kabullenip üzerine gitmesi için ona destek olmak inanın yeme-içmekten çok daha önemli. çok huysuz olabiliyorlar. çok kırıcı olabiliyorlar. onun için herzaman yanında dirayetli ve çelikten bir sabırla durmaya hazır olun. geçici bir süreç evdeki herkesi buna hazırlayın.

tekrardan çok geçmiş olsun.
  • ferrarimizolaydisatardik  (26.07.19 14:09:02)
Çok geçmiş olsun, inşallah tedaviyle şifa bulur. Patoloji sonucunda mutasyon analizi de yapılır. Tarceva kullanma ihtimalinize karşı söylüyorum. Güneşe dikkat edin. Ev güneş alan bir evse, içerde bile güneş kremi kullanması gerekir. Ciltte oluşacak döküntülere karşı k vitamini içeren bir krem vardı, adını hatırlayamadım ama hatırlarsam yazarım. Onu hergün kullanması gerekir.
Normal kemoterapi için ise tedaviden sonra 2. Gün hemogram bakılması lazım, sağlık ocağınsa falan yaptırabilirsiniz. Kan değerleri düşerse erken yakalamak ve sonraki kürü aksatmamak için düştüğü anda iğnelere başlamak lazım. Aşırı kusması vs olursa mutlaka acile götürün, ihmal etmeyin kusma ile su kaybından böbrek yetmezliği gelişen hastalar var.

  • curukturpkokusu  (26.07.19 14:34:30)