Ben bu adama napayım? (Beyler toplanın)

Nişanlımla birlikte bir dans kursuna gidiyoruz. Hocamızdan çok memnunuz, dün ikinci derse gittik ve ders bitince kursun sahibi, bizim hoca, biri erkek biri kadın daha önce görmediğim iki kişi (muhtemelen onlar da hoca) ve nişamlım ve ben dinlenme odasında oturuyorduk.

Kursun sahibi dediğim eleman geçen hafta bana bir iki şey üzerinden takılmıştı hiç alınacak şeyler değildi ama bu hafta bayağı benim üzerime oynadı, aklı sıra nişanlımın yanında beni küçük düşürmeye çalıştı. Bir iki kez hoşlanmadığımı hatta sinirlendiğimi belli ettim, bizim hoca da durumu anladı konuyu değiştirmeye çalıştı ama yavşak hala benim üzerimden muhabbet çevirmeye çalıştı. En son zaten nişanlım biz kalkalım dedi benim artık çileden çıktığımı ve kötü şeylerin olacağını hissettiği için ve çıktık kurstan.

Lakin ben üzerimdeki siniri, gerginliği atamıyorum. Gerçekten biraz daha dursaydık masanın diğer tarafından adamı tutup yumruklamaya başlayacaktım. Üç hafta daha dersimiz var, bu yavşak eminim yine belasını arayacaktır. Bir yanım muhatap olma diyor ama bir yanım ilk denemesinde ağzının orta yerine yapıştır diyor. Laf sokarak falan rahatlayamayacağım gibi geliyor.

hiiiç takmayın. tarzına dikkat etmesini, sıkıcı olduğunu söyleyebilirsiniz. biri canınızı sıkmaya çalıştığında ona istediğini vermeyin.

  • e haliyle  (22.07.19 13:16:54)
öncelikle iyi sabretmişsin. ben söylemez dalardım ikinci seferde. hoş dans kursuna gidilerek ilk hata yapılmış. böyle ortamlar türkiye gibi yerlerde kadınlara oynanan ortamlar ne yazık ki ve sanatla pek ilgili değiller. "yok efendim neden öyle olsun dans işte" gibi saçmalıklara da kulak vermezsiniz umarım. öncelikle buraya kadar olan kısım size iyi bir deneyim olmuş. öte yandan yumruk gibi davranışlarda kız arkadaşınızla da aranız tatsızlaşabilir. toplumdan soyut, mağara adamı bilmem ne gibi şeylere maruz kalabilirsiniz. özellikle buraya kadar geldiyseniz yani işte kurs aldınız gittiniz (buralar bana göre zaten faul orası ayrı, kendim olmayı kardeşim olmayı bırakın hiç tanımadan gelip sorsanız "kaşınmayın" derdim. kaşınmışsınız hata biraz da sizde) o halde yapılacak şeyleriniz ne yazık ki kısıtlı.

öncelikle kesinlikle fiziki şiddete başvurmayın. bu sizi haklıyken haksız duruma düşürür. pekala kız arkadaşınızı da. saygınlığınızı takının ve dans kursunuzu arayıp hocaya durumu izah edin. bir daha o çift ile benzer saatler yada günlerde orada olmayacağınızı, konuyla ilgili ayarlamaları yapmalarını rica edin. kem küm ederlerse de bu şartlarda gereken hassasiyeti sağlamalarını isteyin.

velev ki denk geldiniz ve bu dallama arkadaş da size laf yaptı, o zaman kız arkadaşınızı alın ve terkedin. kız arkadaşınıza da şunu diyin: "lütfen. başka kursa gidelim. benim ruh sağlığımdan yada olmadığım bir kişi yansıtmamdan daha önemli değil". böyle sakin kalırsanız kız arkadaşınızı da kazanmış olursunuz.

gelelim dallama arkadaşa. onu da buraya ifşa edersiniz. istanbul'daysa ben kendisiyle bir dans ederim. duyurudan başka arkadaşlarda da dans eder. siz hiç merak etmeyin. biz etmesek bile birgün bizler gibi biri kesin eder. tasalanmayın. takmayın. siktir edin. böyle lavuk çok ama levye de çok. özetle şiddet içeren şeyler yapmayın artık. geçmiş onun safhası. faydalı adım rica edin hocanızdan. tane tane yazdım artık gerisi sizde. hıncınızı almaya falan da uğraşmayın gidin yüzün. bu ülkede kızına tecavüz edilen adam, tecavüzcüyü öldürdü diye bilmem kaç yıl hapis cezasına çarptırıldı. yani sizin en büyük destekçiniz yine sizsiniz. hassas bir konu diye uzattım. umarım faydalı olur. sorun değilse kursun adını mesaj atın bende gelirim dans etmeye.
  • baldan kaymak  (22.07.19 13:21:38)
bey değilim de, bence yumruk atmak yerine adama o anda söylediklerinden hiç hoşlanmadığını direkt olarak belirtsen anlayacaktır. "sinirlendiğimi belli ettim" diyorsun ama bu tarz adamlar zaten sen sinirlen ve olay çıkar diye böyle şeyler söylüyor. oltaya gelme, sinirlendiğini belli etme.

bir daha olursa tüm sakinliğinle şöyle bir şeyler diyebilirsin: "beyefendi müşterinizle böyle kaba saba konuşarak nereye varmaya çalışıyorsunuz bilmiyorum ama nişanlım da ben de benimle konuşma tarzınızdan hiç hoşlanmıyoruz. bu şekilde konuşmaya devam edecekseniz kalan ders paralarımızı iade edin lütfen, kurstan ayrılmak istiyoruz. aksi halde ilgili mecralarda kurumunuz hakkında olumsuz yorumlarda bulunmaktan inanın hiç çekinmeyiz."

bir de mümkünse herkesin ortasında demeye çalış bunu. hoca falan da dahil herkes duysun. böylece adam orada herkesin içinde sana ters bir cevap veremez. müşterisine kaba davranan bir işletme sahibi sözkonusu olursa herkes müşteriden yana olur ve adam ile işletme hakkında kötü bir reklam olur. kötü reklam hele ki şu devirde adama verebileceğin en büyük ceza.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (22.07.19 13:25:28)
kursu bırakın.

  • mikahakkinen  (22.07.19 13:36:23)
Yazmayacaktim da şeyi belirtmek istedim sadece @istanbul kanatlarınımin altinda’nin yazdığı şekilde konuşmayin, size çok gülerler. CSO sahnesinde değiliz maalesef, “birader fazla uzattın” diyeceksiniz, sonra da kalkip gideceksiniz, bu zaten yeterli bir mesajdir. Hocanizi arayin şimdi, o dallamayla bizim denk gelmemizi engellemezseniz ya biz bir daha gelmeyiz ya da kursunuzun tadı kaçar diyin. Konunun kavga etmek değil, “kız mevzuu” olmasi herkes için farkli bir hssasiyet yaratacaktir zaten. Ortamin en tıfıl kişisi de olsanız konunun yaratacağı ağırlık farkli olacaktır. Gerilmeye gerek yok, sakin.

  • her giriste sifresini unutan adam  (22.07.19 13:46:22)
@mika Öyle bir niyetim yok, ona istediğini vermeyeceğim.

Şöyle de hoş bir detay var, henüz paranın yarısını verdim. İlk dersten şeyyy ödemeyi nasıl yapacaktık derken yılan gibi gelmişti yanıma. Şimdi bir sonraki ödeme için geldiğinde üzerimde bu kadar var diyerek 20 lira verip billur mu geçsem :)
  • beni liderinize götürün  (22.07.19 13:46:56)
Öncelikle başkası adına konuşmayın. Kötü niyetle söylemiyorum da, nişanlım da ben de hoşlanmıyor demeyin yani. O anda biri bir şey der daha da gerilir ortam.

Bu durumlarda 2 yöntem var bence. Biri karşıdakine direkt olarak posta koymak. Ama sakin kalarak. Sakinlik kazanır. Yani ne oldu birader mevzu mu çıkaralım demek ilk yumruğu atmaktan iyidir bence. İlk yumruğu yediğinde ayakta kalacağına inanıyorsan yap bunu. Çünkü gelebilir. Bu kaba ve hoş olmayan yöntem.

Asıl güzel olan, aynı şekilde onu sinir etmek. İtibarsızlaştırmak. Üstüne gitmek. Açık yakalayıp sonsuza denk bastırmak. Her şeyi oraya devşirmek. Bunu pis pis sıratarak yapmak. Ortama hakim olmak yani. Dediği hiçbir şeyde sinirlenmemek de şart. Bir kere sarsılınca, kendine gelemez. Gerginleştiğinde de, aa ah, ne oldu ya. Aaa kocaman insan yakışıyor mu hiç sana, hocasın bir de diye daha da üstüne gitmek.
  • nasıl yani  (22.07.19 13:57:05)
+1 Kursu bırakın. Küçük düşürme hoş bir şey değil ben de bilirim o yavşakları.

  • kitik  (22.07.19 13:57:17)
siz orada müşterisiniz. müşteriye böyle bir saygısızlık yapan kendi çalışanına kim bilir ne yapar. müşteriye saygısızlık yapan adamlara hiç katlanamıyorum. bir daha oraya gitmiyorum.

  • nickini degistiren yazar  (22.07.19 14:14:43)
Ben nişanlınızın yerinde olsam kursu bıraktırırdım, ben dans edicem yani asla öyle ayarsızlar için keyfimi kaçıramam nişanlıma saygısızlığa da izin vermem. Ha bırakmayacağız diyorsanız da o adamı alt etmenin yolu asla fiziksel şiddet değil.aynı ortamda olmayacaksınız olsanız da muhatap olmayacaksınız, nerenin sahibi olursa olsun o size muhtaç, o yüzden tavrınız net olmalı ve onu görmezden gelmelisiniz.

  • mslny  (22.07.19 14:16:50 ~ 14:17:57)
bak diyenlerin sayısı artmış.

kursu bırakırsan kız arkadaşının gözünde bahanelere sığınan yada iki kendini bilmez yüzünden çekilen tip imajı olabilir. tam zekayla çözmelik nezih insan sorunu bu yaşadığınız. neyse siz bilirsiniz.
  • baldan kaymak  (22.07.19 14:19:53)
kursu bırak ve google da foursquare de yorum yap.

  • wishmaythşngs  (22.07.19 14:19:54)
Bu konuyu nişanlınızla konuşun öncelikle. Biz de evlenmeden önce nişanlımla dans kursuna gitmiştik. Orada tamamen farklı bir sebepten dans hocası beni sinir etmeye çalışmıştı (ben hatun kişiyim, hoca erkek ve nişanlıma bir hareket gösterecek bana dönüp "kıskanmıyorsun değil mi?" demişti yavşak, ben gülüp geçmiştim). Neyse muhtemelen size kaba saba olduğunuz üzerinden bir geyik çevirmeye çalışıyordur. Buna en iyi cevabı aslında nişanlınız vermeli. Ben olsam "hayırdır kardeş?" derim. Üstelik bunu bir hanımın demesi çok daha etkili olur. Nişanlınızla konuşun lütfen.

  • SiyamkedisiZorro  (22.07.19 14:24:06)
Simdiye kadar kursun parasinin yarisini ödediyseniz, parasini ödediginiz kisma kadar gidin. Sonrasinda da yönetimle falan konusup birakirsiniz. Cikmadan önce sikayet edebildiginiz kadar cok yere sikayet edin. Kurs sahibi, foursquare, internet vs.

  • chitosan  (22.07.19 15:03:39)
açık açık tartışma çıkarma bence. ama kibarlığı da boşver. gerekirse sert bir şekilde alttan alttan laf sok. arandaki mesafeyi belli et, biraz tersler gibi konuş. çok özel değilse dediklerini de yaz istersen buradan da daha rahat fikir veren çıkar.

  • black mamba  (22.07.19 15:06:47)
kursu değiştir.

ite bulaşma çalıyı dolaş.
  • babilbaligi  (22.07.19 15:11:33)
Yumruksuz rahatlayamayacağınızı söylemişsiniz, fiziksel şiddet uygularsanız haksız olursunuz hem hukuki hem sosyal açıdan.

Bence adam tutun veya bi arkadaşınız dövsün.
  • owaki  (22.07.19 15:16:43)
chitosan +1 ben parami bir yerde birakmam, size de tavsiye etmem, fakat essek yasina gelmis adamdan sizin bir sozunuzle hal ve tavir degisikligi de beklemeyin, parasini verdiginiz kadar kursa gidin, sonra birakin, birakirken de acik acik burasi dingonun ahiri mi ben senin sut kardesinin miyim abuk subuk konsuyorsun diyin yani, musteriyle asiri sirnasan insanlar azalarak bitse keske, profesyonellik agliyor su anda. siddet middet falan bos isler, ne rahatlarsiniz ne de akil kari. bu ilkel gudulerden en kisa surede kurtulun.

  • mavicorap  (22.07.19 15:31:39)
Türkiye de dans kursu bok püsür yerler bir baltaya sap olamamış gerizekalı boş beleş adam yerleri. Gidip sorun yaşayan o kadar çok insan var ki.

  • 50promil  (22.07.19 15:52:53)
Boyle yapmaya devam etme de, devam ederse döv.

  • eksimeksi  (22.07.19 16:32:21)
Daha devam ederse konuşurken birden bire "seni dumduz eder, ustundne geçerim" diyin. Kendine gelecektir. Bu tarz bir yaklasim olmadikca serefsizlik yapmaktan cekinmeyecektir. Siz de cekinmeyin.

  • stavro  (22.07.19 16:57:47 ~ 16:59:20)
ben nişanliniz olsam sizden once o herife laflarimi bir guzel sokardim, kalan parayi da odemezdim cikip giderdim. internette de yasadiklarimizi yazardim.

birisi yazmis kursu birakirsaniz nisanlinizin gozunde aciz olacaksiniz vs. ne alaka?? paea verip ustune bir de laf mi yiyeceksiniz.

naska kurs mu yok. gerekirse o cok sevdiginiz hocada baska bir mekanda ozel ders alin.
  • batlegolas  (24.07.19 14:21:56)