yavru kedi hakkında bir çok soru

iş yerinin önünden bir ay kadar önce bir yavru kediyi alıp evlat edinmeye karar verdim. Doktora götürdüm, aşılar her şey tamam. Evde uslu akıllı yetişkin bir kedi vardı zaten. Onla ilişkisi hakkındaki soruların hepsini doktora sormuştum. Sağolsun sabırla cevaplamıştı.
Şimdi bir kaç şey de tecrübeli arkadaşlara sormak isterim,
1. Balkonda gepgeniş bir saksım ve başka çiçekler vardı, saksıya tuvalet muamelesi yaptı, yattı yuvarlandı içinde evi toprak yaptı. Her seferinde patilerini yıkadım, sonuç alamadık, balkonu açmıyorum artık. bi kaç kere de çiçekleri devirdi. Buna bi çözüm bulunabilir mi? Yoksa Balkon kapısı açık günlere elveda mı diyelim? Büyüyünce filan fikri değişir mi?

2. Yavruya özel ayrı mama alıyoruz ama o kadar aç ki sürekli büyük kızın mamasına (kısırlaştırılmış kedi maması) saldırıyor. Artık büyük kızın mamasını etrafta bırakmıyorum ama evde olamadığım günler mecbur koyuyorum ve hemen saldırıyor. Yani bu yemek konsundaki saldırganlık nedir bilmiyorum, ne yapılabilir büyüyünce düzelir mi? Bi kere büyük kızın mamasının oldugu odanın kapısını kapattım, küçük evlat kapının koluna atlamaya calıstı, duramıyor yerinde. Normal değil gibi ama ne yapılır bilemiyorum.

3. Her şeyi ısırıyor. Beni ısırmasını geçtim artık kitaplarımı ısırmaya başlamış, sağ alt köşede delikler var :( şuanda da pcnin kapağını ısırıyor mesela. Oynamak istiyor diye yorumluyorum ama bazen aşırı acıtıyor? Bu çözülebilir mi? Isırsın diye bi dunya oyuncak var. Oynuyor da çok güzel ama bi hareket görsün hemen onu dişlemeye koşuyor? Kablolar filan her şey nasibini alıyor. N'olacak böyle?

4. Sanki çok hırslı. Yani bir nefes alış verişi var. Çok acayip. Nasıl tarif edebilirim bilmiyorum. Elime atladığında, ısırdıgında kendimden uzaklaşmaya calıstırırken tuhaf tuhaf nefes alıp veriyor, arada da derin bi nefes veriyor. Normal midir?

5. Uyuyacağı zaman gelip kucağıma oturuyor ve asla ısırmıyor. Yalıyor, masaj yapma seremonisi, yüzüme toslama filan aşırı tatlı. Fırsat bu fırsat deyip seviyorum inceliyorum derken dikkatimi çekti ki bazen bi gözünü kısıyor, sanki bi değişik hareket ediyor gözü. Enerjisi bitiyor da yorgunluktan mı ki? Oluyor mu başka kedilere de yoksa doktora götüreyim mi?

Okuyup cevap vermeye çalışacaklara çok çok çok teşekkür ediyorum. Bunlar dışında yavru kedilere dair tavsiyeniz, dikkat etmem gereken bir şey, bak şunu şunu yaparsan ''hayır''dan anlar dediğiniz ne varsa hepsine açığım.

Bi de kendini çok oraya buraya vuruyor. İçi zarar görmesin yahu? Çok üzülüyorum. Ama yavaşlamıyor yani. İçerki odadan bi hırsla koşup gelip balkon camına tosluyor. Bi şey olmuyordur umuyorum.

öncelikle hayırlı olsun. bende de iki kedi var, sizin durumunuza benzer bir durum yaşadım evde 1 yaşına yakın kedim varken yavru 2-3 aylık kedi geldi eve.

balkon konusunda ben sineklik taktırdım balkona çıkamasınlar diye, her iki kediye de yasak. çiçekler konusunda da bilgim yok.

yavru kedi çok hırslı ve iştahlı yiyorsa o değişmeyecek bence, sokaktan gelen kedilerde böyle bir durum gözlemliyorum. patlayana kadar yiyip korkutuyor insanı. benim yavruda bunun önüne geçmedim, şu an ciddi anlamda göbekli bir kedi oldu (1 yaşını devirdi henüz). büyük kedinin mamasını yemesinde bir sakınca yok diye biliyorum bu arada. fazlaca yiyorsa büyük kedi ile aynı mamayı yemesi iyi bile olur diye düşünüyorum (veterinere danışınız tabi)

ısırma normal amaoyun amaçlı ısırmaya alıştırmamanızı öneririm.ısırınca kötü bir şey yaptığını hissettirirseniz vazgeçer umarım. ben 2si de bebekken çok hırçın olan kedileri ısırmamaya alıştırabildim. ses konusunda çok hassaslar, istemediğim şeylerde sesimi yükseltiyorum ve bir kaç tekrar sonra artık yapmıyorlar o şeyi. (huyu buysa değişmez ama diye düşünüyorum)

nefes konusu bence normal, uyku konusunda da gözleri ışığa adapte oluyodur diye düşünüyorum. kendini deli dana gibi çarpmıyorsa sıkıntı olmaz, kedidir bu nihayetinde :)
  • lucky strike  (20.07.19 22:02:35)
1. Bu bir çocuk. kedi şeklinde olsa da...
yaramazlık yapacak. siz de onu eğiteceksiniz.

2. büyüğün mamasına sarktığında onun kabını da kontrol edin. mama azsa verdiğiniz mama yetmiyor ve ufaklık aç demektir. mama duruyorsa sosyalleşmek istiyordur. mama miktarını artırın ve büyükle yemesine izin verin (yan yana ama aynı anda ikisini de kontrol edemeyeceği kadar uzak kaplarda her ikisine de aynı mamayı aynı zamanda verin. sakın mamalar arasında tip ya da miktar olarak fark olmasın. yoksa kıskançlık yaşanabilir)

3. bkz. madde 1. çocuk...

4. bunu bir veterinere danışın. bendekilerde hiç böyle bir şey olmadı.

5. yorgunluk gibi duruyor. 4. madde bunu da bir sorun.
bi değişik hareket ediyor gözü. Enerjisi bitiyor da yorgunluktan mı ki? Oluyor mu başka kedilere de yoksa doktora götüreyim mi?

bunu bol bol oynatacaksınız. enerjisi tükenene kadar. sonra sızıp kalır zaten. bir de koruyucu aşıları ihmal etmeyin. süt ve süt ürünü vermeyin. kısırlaştırma zamanını da atlamayın.
  • tururo  (20.07.19 23:06:53)
1. toprağı özlüyor olabilir ya da kumda idrar kokusu kalmıştır ve orayı tuvalet olarak görüyordur. ben çözüm bulamadım, toprak temizlemekten bıkınca çiçekleri kaldırdım. zamanla ne olur bilemem ama en temizi sineklik.

2. sokaktan gelen kedilerde oluyor bu +1
yeterince mama verin, evdeyken takip edin. evde yokken de ikisine yetecek mama koyun. fazla değil. belki büyük kedi mamasını korur yedirmez. bizimki mamaya saldırıp çılgınca yediği için hıçkırık tutardı. şimdi saldırması azaldı ama erişkin mama sevdası bitmedi. 3-5 bir şey kaldıysa bitiriyor. büyük kedi kitten yiyip kilo almıyorsa bulsunlar kendi aralarında dengesini.

3. kablolara sıkmak için uzaklaştırıcı sprey var. ben faydasını görmedim şahsen. diş değiştikten sonra biraz azalıyor. yeterince oyuncağı olsun. sizi ısırdığında da elinizi ona oyun gelecek gibi çekmeyin. yakalamaya çalışır. örtü altından dahil el - ayakla oyun yapmayın.

4. solunum sıkıntısı çekmiyorsa normal olabilir. bizim ufaklık kısmen böyle. bir yerden atlarken falan ses çıkarır. gırlaması evi inletir. veteriner bir şey diyemedi.

5. gözünü kısma derken 2 gözü birden kısıyorsa sevgi gösteriyordur. tek göz ise akıntı, kızarma vs var mı? gözüyle çok oynuyor mu?

bazı insanlar girilmeyecek bi yere girince enseden tutup net bi hayır diyip kapının dışına koyuyorlar. balkon kapısı için uygulanabilir. ben şahsen uygulamadım. bizim ufaklık korkaktı. bağırmak yerine evi düzenledik. kapı kapattık, mama saati belirledik vs.

kedidir vurur kendini yapacak bir şey yok :) bir şey olacak olsa yavaşlardı.
  • master of ceremonies  (21.07.19 09:16:35)