Dünyada spor, sanat, bilim alanlarında vegan sayısının artması

Abd kadın takımı şampiyon oldu ve ordaki alex de veganmış

www.totallyveganbuzz.com

başakşehirdeki clichy, messi, boksör ünsal arik, miley cyrus filan. Bir sürü örnek var böyle.

Bu kadar gündeme geliyorken, bu kadar örnek varken, binlerce yıldır yemeyen bir sürü insan varken, bir sürü sağlıklı örneği varken hala "et yememek sağlıksız" diyebiliyor bazı kişiler.

150 yıl önce "siyahiler bizim kölemiz değil, onlar da insan ve bizle eşit" diyenlerin olduğu gibi bunu hiç sorgulamayan ve bu hak ihlalini devam ettiren insanlar da vardı mesela. Onlara benzetiyorum biraz.

Neden araştırmak ve kalıplardan sıyrılmak bu kadar zor ve empati?

  • türkay şoran  (20.07.19 23:11:20)
insan hücrelerinde ne olup bittiğinin bugün %1'i bile bilinmiyor.
yüzbinlerce senedir et/bitki beslenme üstüne çalışan bir organizmamız var.
beslenmeden eti çıkarıp, bunun zararı yok diyebilmeniz için tıb biliminin daha 100-200 sene arge yapması gerekiyor.
bu 200 senelik araştırmayı beklemezseniz riske girersiniz, riske girmek için sebep görmüyorum.
gerçi hayvansal ürünler yememenin zararları ispatlansada vegan kişilerin çoğu
"ömrümden 2 sene kısalsın ama hayvan yemem" diyecektir.
ayrıca doğada hergün trilyonlarca canlı diğer trilyonlarca canlıyı öldürüp yerken insanın hayvan öldürmekten vazgeçmesi toplam ölen hayvan sayısını yüzde milyarda bir etkiler herhalde.
  • aslindasorunumpsikolojik  (21.07.19 05:05:34)
lezzetli ve sağlıklı olduğu için et yiyoruz. bu yüzden de mantık empati falan işlemiyor

  • gölgede aynı  (21.07.19 17:20:21)
Çoğu doğru olmayan bilgiler yine.

Öldürülen hayvanların çoğu insanlar tarafından öldürülüyor. Memelilerin %60ı çiftlik hayvanı, yani öldürülen hayvanlar insanlar tarafından. %4 ise sadece vahşi hayvan dediğimiz kesim.

Doğada inek koyun yok zaten öldürülsünler.

Hücrenin de sadece yüzde biri biliniyor filan değil :)

Vegan şeyler de sağlıklı ve lezzetli.

Soruda da dediğim gibi

Bu kadar gündeme geliyorken, bu kadar örnek varken, binlerce yıldır yemeyen bir sürü insan varken, bir sürü sağlıklı örneği varken hala "et yememek sağlıksız" diyebiliyor bazı kişiler.
  • CursedChico  (21.07.19 21:24:20 ~ 21:25:09)