nisan yuzugu kac karat/kac lira olmali?

kocaman yuzuklere parasi yetmeyen ve uzulen bir arkadasimla anlasamadik, normal bir isi ortalama bir geliri olan bir insan desem, sizce ne kadar etmeli yuzuk?

edit: baslik kafa karistirdiysa, evlilik teklifi icin tektas diyelim mesela

2-3-4 arası olmalı bence. çok zorlamazsa 3+ iyidir.

  • yasamak istemem artik aranizda  (18.07.19 15:10:21)
Bence gönüller bir olduktan sonra yüzük vb gereksiz ayrıntılar ama "erkeğin maaşının en az 3 katı" şeklinde genel kabul görmüş bir yaklaşım var.

  • crown  (18.07.19 15:10:29)
@crown oha cok degil mi yahu bu? bir insan uc ay boyunca verdigi emegi parmakta tasinacak bir esyaya gommeli mi gercekten?

  • captainobvious  (18.07.19 15:16:50)
Alındıktan sonra anlamsız olduğu anlaşılan şeylerden. Taa yurtdışından bize yerleşmiş en az 2 maaş hikayesi var ama gereksiz.

Ben alırken o kadar araştırıp 0,6 karat yok D renk, bilmem ne berraklık vs bişi beğenmiştim GIA sertifikalı. Hanımın umurunda olmamıştı. Arkadaşlarım gayet normal kuyumcu sertifikalı yüzükler aldılar yine umurlarında olmadı. Bazı arkadaşlarda gidip kocaman pırlanta gibi ama zikron taşlı yüzük aldılar yine umurlarında olmadı :).

Maddiyatçı değilse hanım kişi göze hoş gelen bir şey olur. Parasına takılmayın
  • FAtE  (18.07.19 15:19:50)
Erkeğin maasinin üç katı mi? Bu mantikla 3bin maaş alan bir erkek 9 binlik yüzük alacak he mi? Yani üç ay boyunca parmakta duracak bir taş parcasi için sabahın 7sinde kalkip ise gidecek?

Parasi olan alsın da üç beş bin maaşla çalışan insanin bırakın üç maaşı ile, tek maaşının tamamı ile bile tektaş alması saçma.

Benimki bu paralarda bir yüzük getirseydi gider iade ettirirdim heralde.

Tektaşımın ederi (beyaz altın olan değersiz taşlılardan) dümdüz ve ince alyansimdan bile daha düşük bir rakam, o kadar söyleyeyim.
  • elorelia  (18.07.19 15:20:53)
beyaz altın alın geçin. pırlanta olmadığını kuyumcu dışında kim anlar ki?
www.altinbas.com

  • kablelvuku  (18.07.19 15:21:13)
Kadının zevki neyse ona göre olmalı. Fiyatla ilgilenmiyoruz.

  • ruhen hastayim ben  (18.07.19 15:30:59)
minimum 25bin liralık olmalı ama parası mutlaka ödenmeli

  • vladimirdökümov  (18.07.19 15:59:37)
Ben de çok önemsemiyorum ama pek çok önemseyen 3 taş 5 taş şeklinde evlilik içinde çocukla vs. konuyu ileriye taşıyan arkadaşlarım var. Genel kanı net olarak renk çok önemli değil (içinin temizlik miktarına göre daha beyaz ya da daha sarı oluyor).
Önemli olan boyutu. F değil H olsun ama daha büyük olsun diye tavsiyede bulunabilirim.
Sonuçta genelde bunu takarken aynı anda başka pırlanta olmuyor o parmakta karşılaştırmak için.
  • likorlu cikolata  (18.07.19 15:59:58)
burdan anlıyorum ki 21 bin liralık yüzük almam lazım. onun yerine arabanın modelini yükseltirim. :)

eğer hayatındaki kadın ailesine arkadaşlarına falan yüzüğü gösterip bakın ne kadar büyük diye hava atmayacaksa, gözüne hoş gelen bütçene uygun olan herhangi bir yüzük de aynı anlamı taşıyacaktır.
  • reanarchy  (18.07.19 16:49:24)
Lovapirlanta var hem fiyatlari cok iyi hem de baya ilgili insanlar. Bi bakin mutlaka memnun kalirlar. Magazalari da var gidip bakabililr arkadasiniz

  • c1b2k3  (19.07.19 08:19:41)
net aylik maas x 3. bu paraya karsilik ne alinabilirse artik..

  • cooperr  (19.07.19 08:25:46)
maaşının 10 katı olmalı ve tüm varını yorunu ağır borçlar altına girerek kadının önüne sermelisin. olmazsa olmaz, diğer erkeklerden bir farkın kalmaz (!).

  • lilyb  (19.07.19 09:02:45)