İş girişimi hakkında

Geçtiğimiz günlerde oğlum için bir bebek odası takımı beğendim. Mağaza satış fiyatı çıplak haliyle 7000 TL civarı, kumaş giydirmesi falan 8000 TL ye gelmekte.

Biraz güncelleme yaparak 1.sınıf tüm malzeme listesini, kesimini, bantlamasını, birleştirme elemanlarını 700 tl ye getirdim. kumaşı ile 850 TL ye geliyor (dikim bana ait). (büyüyen yatak, şifonyer) şayet 3 kapaklı dolapta olacaksa + 350 TL masraf çıkıyor.

Şimdi soruyorum; yaklaşık 1 e mal edilip, 10 a satılan bu tarz bir ürünü. ayda 1-2 tane üreterek 1 e 2 veya 2.5 katına satışını yapmak mantıklı bir girişim olur mu ?

aynı ürünü üretmekten bahsetmiyorum. kendim farklı dizaynlarını tasarlayarak internet üzerinden satışını yapmak mantıklı bir iş midir ? Handikapları ne olur ?

bunu dünya üzerinde ilk düşünen siz olamazsınız haliyle. ürünü satarken fatura kesebilecek misiniz? kime satacaksınız? nereden satacaksınız? nasıl nakliye edeceksiniz? ürünün başına yarın bir iş geldiğinde garantisini nasıl sağlayacaksınız?

1 ürünün maliyetini sadece hammadde ve işcilik üzerinden hesap etme zevzekliği sadece bizim türklere has maalesef..
  • vladimirdökümov  (16.07.19 14:03:50)
bence güzel olur. Yalnız girişim olarak değilde instagram veya sosyal mecralarda bol bol paylaşım yapın yakın çevreden filan iş gelir.

Çevremde ne kadar insan varsa çocuklarına ikinci el bisiklet çocuk arabası,baza filan alıyor. Durumları da baya baya iyi. Böyle şeylere yığınla para vereceğimize bir kenara atalım diyorlar.

Denemekten zarar gelmez. Çizimleri filan paylaşırsınız. İnşallah güzel olur.
  • demirKamil  (16.07.19 14:14:11)
@valdimir

cok dogru diyor.

1 e 10a satiyorlar kanka sadece ilk asamasi.

dikim size ait ama bedava calismiyorsunuz normalde, onu yapanlarda bedava calismiyor. vergisi, iadesi, garantisi, ulasimi derken o kadar ucuz degil.
  • black fridayde bos kutuya talim eden adam  (16.07.19 14:23:54)
bence deneyin derim. aynı fikir bende de var çünkü:)
önce bulunduğunuz şehire odaklanarak çalışın. şehir dışına kargo olaylarına girmeyin. ayrıca ikea gibi üretip demonte şekilde teslimat yaparsınız.

  • cemiyetin ünlü siması  (16.07.19 14:42:21)
@black fridayde bos kutuya talim eden adam
@vladimirdökümov

-Fatura kesmeyeceğim
-Eşe, dosta, kim gelirse
-İnternet üzerinden satılan çakma tshirt, ayakkabı, 2. el ne kadar ürün varsa garantisi ne kadarsa o kadar olacak elbette.
-Nakliye kısmı soru işareti
-instagram, letgo, sosyal mecralar

Zaten mevcut bir işim var. Bunu sadece ek bir gelir olarak düşüyorum. Adı üstünde sadece bir girişim. İlerleyen zamanda talebe göre neden fatura kesilmesin ? Taş atıp kolum yorulacak bir durum yok. ölçüler hazır, işleyecek hazır. malzemeciye 2 veya 3 numaradan bir tane daha hazırla demem yeterli. Hatta 2-3 bin masraf yapıp bir kaç alet ile sadece hammadde temini ile bile üretim sağlayabilirim.

zevzeklik demek biraz ağır bir üslup. Adı üstünde, sadece bir soru.

@cemiyetin ünlü siması , ürün demonte olarak tasarlandı. tüm birleştirme noktları ve apartları hazır. gerekli malzeme 1 tornovida, 1 alyan anahtarı
  • janavarorion  (16.07.19 14:43:37 ~ 15:02:34)
@janavarorion

bence olur her türlü. bizden neden bi ikea çıkmasın:)
  • cemiyetin ünlü siması  (16.07.19 15:04:54)
muhtemelen maliyet hesabınız yanlış, vergi, sigorta,nakliye, işçilik (maaş, prim, vergi, kıdem+ihbar), yemek, yol vb.), kira, elektrik, su, makina, genel giderler vesaire büyük ihtimalle hesabınızın içerisinde yok.

dolayısıyla 1'e mal ettiğinizi sanıp 2'ye satarsanız orta vadede zarar edip batarsınız.

fatura kesmeden kaçak satış yaparsanız er geç yakalanırsınız. o zaman da ödeyeceğiniz ceza kazandığınızın tamamını alıp götürür.

bunlar ciddi işler. girecekseniz ciddi girin. yoksa öyle ek iş olsun diye yapılacak şeyler değil...
  • babilbaligi  (16.07.19 15:34:43)
Maliyet Vs mevzusuna girmiyorum ancak olay sadece işçilik değil. Çocuk odası tasarımı ve üretimi yetkin olmadan tasarlanıp/üretilip satılacak şeyler değil. Güvenlik riskleri var. Çocuk yaralanması ve ölümü ile sonuçlanan şeylerden sorumlu olacaksınız hem de fatura kesmeden satış yaparak sorumluluk alacaksınız.

  • ykyt  (16.07.19 16:18:04)
7000 liralık çocuk odası nasıl bir şey? link var mı?

  • oz suser  (16.07.19 21:43:52)
bu dediklerinizi ve daha fazlasını yapan bir meslek grubu var zaten, içmimar diyorlar kendilerine.

bir içmimar olarak uzun uzun yazmaya hiç mecalim yok ama ykyt +1 diyeyim ilk olarak, üniversitede çocuk odası tasarımı diye ayrı bir dersimiz vardı, o derece. son olarak da göründüğü kadar kolay değil bu işler inanın. yakın çevreniz derken onu iyice daraltın çok yakın çevreniz olmalı çünkü komşu, arkadaşınız bile olsa ufacık bir kaç sorundan sonra itin mbadına sokarlar, çevrenizde kötülemeye başlarlar sizi. hep derim akrabayla, arkadaşla iş yapılmaz.

onun dışında mobilyaları yaptıracağınız yer ne kadar titiz ne kadar temiz iş çıkartacak? piyasada yığınla çakal var, örnek, mobilyayı yaptırırsınız 3 hafta sonra bir yerinde sorun çıkar. e siz de garanti verdiniz ya alır götürürsünüz ustaya, adam kullanıcı hatası diyip, ücret talep ederse ne olacak, ne diyeceksiniz yakınınız eş dostunuz olan müşterinize?

daha yığınla örnek veririm de gerek yok. "yaparım yeaaa güzel iş" kafasıyla işe girerseniz batmanız muhtemel. en basitinden içmimarları, mimarları geçtim bir çok şehrin sanayi bölgesindeki, mobilyacılar bu işi sizin yapacağınızdan çok daha profesyonel ve sağlıklı bir şekilde zaten yapıyor.

işin eğitimini almış ve nispeten içinde olmuş biri olarak, çevrenin tavsiyesine, gazına, "yapersin yeaaaa" laflarına pek kulak asmayın diyorum.

ek: uzun yazmaya halim yok dedim ama yazmışım yine :) neyse son olarak şunu diyeyim, yazdıklarım hep sorun çıkması üzerine kurulu farkındayım, çünkü bu işte sorun çıkar. çıkmaz diye bir şey yok, mutlaka çıkar, sorun çıkmaması imkansızdır :)
  • issiz karga  (17.07.19 13:53:53 ~ 13:55:32)
yapın!

birkaç yıl sonra acaba yapsaydım daha farklı bir hayatım olur muydu diye düşünmektense deneyin. ürünlerinizi diğer büyük mobilya üreticilerinden farklılaştırma yoluna gidin. mesela mobilyalara çocuğun ismini ahşaptan yapıp mobilyaya monte edin. hem talebi hem fiyatı artırabilirsiniz.

ayrıca bol bol reklam yapmaya, ürünlerinizi duyurmaya çalışın facebook ve instagram dan.

bu konuda kesinlikle aklınızdan çıkarmamanız gereken şey sağlığa zararlı malzemeler (kaplama, yapıştırıcı, boya vs.) kullanmamanız ve bunu belgeleyebilmeniz. kimse çocuğunu ne olduğu belirsiz malzemelerden yapılmış bir yatakta yatırmak istemez
  • yemrem  (17.07.19 14:27:09)
@issiz karga aslında bu iş iç mimarın da değil. Endüstri ürünleri tasarımcısının.

  • ykyt  (18.07.19 14:59:58)
@yemrem siz marka yaratmaktan onun belgelendirilmesinden, yeni ürün için arge yapılmasından bahsediyorsunuz. Arkadaş firma bile kurmayacak. Bunları tek başına nasıl yapacak? Konudan biraz uzaksınız sanırım.

  • ykyt  (18.07.19 15:01:44)
@ykyt, şirket kurmaktan bahsetmiyorum, instagramda veya facebook ta reklam yapmak için firma olmaya gerek yok. tse belgeli ürün kullanmak için firma olmaya gerek yok.

firma kurma mevzusunu nerden çıkardınız?
  • yemrem  (18.07.19 22:06:33)
@yemrem firma olmadan nasıl üretim, belgelendirme ve satış yapacak?

  • ykyt  (19.07.19 10:12:12)
@ykyt instagrama bir girip bakın, yüzlerce/binlerce kişi nasıl satış yapıyorsa öyle yapacak

ha legal mi? belli bir tutara kadar legal, ondan sonrasında vergilendirme yapılması gerekiyor.

ancak milyar liralık holdinglerin, lüks içinde yaşayan-yaşatan futbol kulüplerinin vergi borçlarının silindiği yerde o kadar da vergi borcu kutsaldır kafasında değilim şahsen
  • yemrem  (19.07.19 10:44:50)
@yemrem Alakasız şeyler söylüyorsunuz.

  • ykyt  (19.07.19 13:49:26)
babuş şimdi bir mağazadan bir şey alınca sen sadece hammddeye para vermiyorsun,
ulaşılabilirlik,
tanınırlık,
farklı ürünler ile kıyas imkanı,
güven,
garanti,
kısa sürelerde satın alma imkanı,
vb bir çok parametre ye de para veriyorsun 1'e mal edilse 7-8'i bu kalemler zaten.
o sebeple bunlar olmadığı zaman belki eş dost senden alır gerisi almaz.
ama şu olur mesela ben kumaş giydirmede iyiyim dersin millete kalite kumaştan giydirme imkanı sunarsın.
  • dedim dedim de kime dedim  (19.07.19 14:31:31)
deneyiniz, deneyin efendim, maliyetlerine katlanip urunuzu uretin bos zamaninizda, satacak onlarca mecra var,
yapilan yorumlara kulak asin ama o kadar da degil,

belli ki amator bir girisimden bahsediyorsunuz, millet sanki dev magazalara rakip olmayi planlamissiniz gibi sabit maliyetlerden, pazarlama dagitimdan, firsat maliyetlerinden ve hic tanimadiklari halde zekanizdan bahsetmisler, ayip cidden.
piyasada genelde kaliteli olan ve emek verilen bir sey kendine yer buluyor, bulmasa da batiyorsunuz zaten.
kolayliklar gelsin,
  • tresrichesheures  (19.07.19 15:20:27)
@ykyt o kadar mobilya projesi derslerini boşuna vermişler demek ki okulda bize. teşekkürler bilgilendirme için.

@janavarorion dostum bu işi hobi olarak yapıp çevrenizde beğenen bir kaç kişiye maliyetin biraz üzerine satmak başka şey, ayda bir iki tane de olsa sabit bir üretime geçip inta vs gibi alanlardan satmak başka şeydir. burada yapın edin diyenler farkındaysanız bu işle alakası olmayan dışarıdan yorum yapan kişiler. seçim tabi ki sizin ama mobilya gibi uzun vadede kullanılacak dayanıklı olması beklenen ürünleri üretmek ayrıca bilgi ve deneyim ister. yahu malzemeyi bile bilmiyorsunuz, iş yaptığınız adam size çam diye ıhlamur kakalasa nereden anlayacaksınız? yada 1. sınıf kalite diye 3. sınıf ahşabı verse? bir kaç hafta sonra o mobilya çatlasa patlasa ne diyeceksiniz? 1 tane yapacağınız kötü iş yaptığınız 50 tane iyi işi çöpe atmaya yeter.

bilmediğini bir alanda işe girerken çevrenin gazına gelmeden kararlar almaya çalışın.
  • issiz karga  (20.07.19 16:59:21)