Sizce ilişkilerde ilgi alanları aynı mı olmalı?

Mesela siz aşırı derece metal müzik hayranı olsanız ama sevgiliniz hiç anlamasa ve hiç sevmese bu tarzı sorun olur mu sizin için?

  • datnet  (16.07.19 11:31:02)
genel olarak ilgi alanlarının farklı olması güzel ve besleyici bir şey bence. sorun olması için gerçekten hiçbir ortak ilgi alanının bulunmaması ya da ilgi alanlarına karşı spesifik nefret duyulması falan lazım.

  • evde liyakat kalmamis  (16.07.19 11:40:42)
bu konuda evde liyakat kalmamış ile bire bir aynı düşünüyorum.

  • a darkness coming  (16.07.19 11:46:56)
farklı ilgi alanlarının olması evet besleyicı, aynı olması şart değil ama "paralel" olması her daim avantaj. ben çok sert müzikler dinleyen biriyle olamam mesela, çünkü oturduğum bir mekanda falanda çalındığında içim kıyılıyor, sıkılıyorum ortamdan. e adam hiç yanımda müzik dinlemeyecek mi? napsın, benim yüzümden müziği mi bırakacak, yazık değil mi ona da? misal metal müziğin farklı çeşitlerini sevebilirler, ya da metal müziğe daha yakın müzik türlerinden hoşlanıyor olabilirler karşılıklı gibi gibi.

bir de bu derece ayrı düşündükleri kaç ilgi alanı var, bence bu da önemli. 10 birim üzerinden 6-7'sinde paraleldirler ama kalanında hiç ilgileri yoktur diğeriin ilgi alanıyla. bu da görece olarak yönetilebilir bir durum.
  • Phoebe  (16.07.19 12:01:39)
Phoebe +1

İlgi alanlarının farklı olması güzel tabii. Birbirinize bir şeyler öğretir, eğlenirsiniz. Sıkılmanızı önler. Ama birbirinizin ilgilendiği şeyleri sevmiyorsanız o sıkıntı olur.

Müzik örneğini vermen çok ilginç benim açımdan. Çünkü bence müzik zevkleri uyan insanların kafa dengi olma ihtimalleri daha yüksek. İkiniz de rock müzik seviyorsanız büyük ihtimalle biraz yabancı dil biliyorsunuz, farklı kültürlere ilginiz var, kadın-erkek ilişkisine, eşitliğe bakış açınız paralel, politik görüşleriniz birbirine yakın vs. vs.

Diğer türlü sen Muse dinliyorsun kadın/adam Demet Akalın dinliyor, olmaz o iş.

Metalhead kızlar eklesin.
  • elladan  (16.07.19 14:54:38)
Benim için zor oluyor ya bu. İyi hoş, farklı olması besleyici tamam eyvallah ama ben gavur rapi dinliyorum. Rap müzikten nefret eden kişi harbi harbi nefret ediyor lan :D Meslea ben ağır metal müzik sevmem ama manit açarsa dinlerim ''kapat şunu kafam şişti'' demem ama gavur rapinin adı çıkmışaq nasıl bir nefretse bitmek bilmedi. hemen ''güzel değil'' oluyor. aslında güzel şarkıyd :DD

neyse, rap sevenler ekleyebilir.
  • eazy  (16.07.19 15:01:43)
aslında farklı ilgi alanları güzel bir şey.

misal ben fotoğrafçılığa ilgi duyuyordum. eski kız arkadaşımın hiç alakası yoktu.
kız bayağı güzel bir kızdı benim portre çekimi için teknik deneyecek kimsem yoktu. onun üstünde deniyordum. beraber fotoğrafçılığa ilgi duymuyorduk amma ve lakin beraber kaliteli zaman geçiriyorduk. ortaya çıkan fotoğraflardan beğendiklerini instagrama koyuyordu, arkadaşları falan "profesyonel fotoğrafçı mı tuttun bu ne" diye yorum yapıyordu ikimiz de mutlu oluyorduk.

onun ilgi alanı sportif şeylerdi. kız hayvan gibi enerjikti. 21 km koşu yapıyorduk ben evde ölü gibi yatıyordum o duş alıp pilatese gidiyordu. onun sayesinde ben de hayvan gibi kondüsyon yaptım.

bayağı birbirimizin ilgi alanlarına ucundan bulaşarak birbirimizin hayatına olumlu etkiler yaptık. o ilişki başka sebeplerden yürümedi ayrıldık. orası ayrı. ben hala koşuyorum, spor yapıyorum o da hala benim çektiğim fotoları instagrama koyuyor.koyuyormuş yani. stalklamadım :)

başka bir ilişkimde de kız her ilgi alanıma dahil olmaya çalışıyordu.
arkadaşlarla bir yerde bira içip futbol maçı izleyecez (premier league) ben de gelecem diye tutturuyordu. sıkılırsın diyorum dinlemiyor, geliyor. maçın 15. dakikasında asık bir yüz, sıkılmış, ne zaman gidecez diye soruyor. lan sıkılacağın belliydi zaten, bırak bari benim zevkimin içine etme. bu kızla da ilişki bu sebepten birmişti. yapışık gibiydi kız bana. nefes alamıyordum.

işte eğer farklı ilgi alanlarına sahip kişiler birinci yazdığım türden kişilerse sorun yok. o farklı ilgi alanları insanları besleyebiliyor, olumlu şeyler katabiliyor. ikinci yazdığım türden kişilerse o iş yaş. işkenceye dönüşüyor.
  • levpontryagin  (16.07.19 15:05:36)
Benim ilgilenmediğimi bildiği bir ilgi alanını kafama kakmaya çalışmadığı sürece sorun olmaz.

Bir de aynı extreme metal türlerinden hoşlanılsa bile her türün sol gruplardan fazla fraksiyonu var. 2000 sonrası çıkan Amerikan death/melodik death gruplarıyla Göteborglu kardeşlerimiz bir mi?!?

Yine müzik örneğinden gideyim: Norveç black metali hastası biriyle Yunan veya başka bir black metal ekolünü seven biri muhtemelen ideolojik olarak ayrı uçlardadır. Bu müzik türlerini "kulağa hoş gelen her şeyi dinlerim"ci tayfadan ziyade gerçekten ilgisini çektiği için dinlediklerini farzedersek bence anlaşamama ihtimalleri epey yüksek.
  • bruce mclaren  (16.07.19 15:37:42)