Alman emeklilerinin hali

DW Türkçe' nin ilgili videosunu izledikten sonra kafam karıştı. Orada yaşayanlar veya orayı bilenlere sormak istiyorum bu durum ne ölçüde doğru? Ülkemizde videodaki amcadan çok daha kötü durumda emekliler var ama bizim koşullarımız zaten malum. Konu o değil.

Yazılı ve görsel medyada sürekli övülen bir Almanya var. Avrupa'nın en büyük, dünyanın 4. büyük ekonomisi olan Almanya. Muhteşem sanayisi, düzenli şehirleri, diğer gelişmiş ülkelerdeki insanları bile kıskandıran sosyal devlet Almanya'nın emeklileri neden bu halde? Videoyu izlerken aklıma gençken hatalar yapmış bir insan olabileceği geldi fakat videonun altında şöyle bir bilgi var; "Yoksulluk sınırında yaşayan yaşlıların oranı yüzde 15 civarında." Yılda bilmem kaç milyar euro dış ticaret fazlası veren ülkenin emeklileri neden bu halde? Bizim oraya okumaya giden insanımız sürekli orada yaşamanın kolaylığından bahsediyor. Haftada 20 saat çalışarak ayda 1000€ falan alıyoruz diye video çekiyorlar.

Videonun linkini aşağıya bırakıyorum. Nasıl yorumlarsınız?

www.youtube.com

Ya hocam tam bilmiyorum ama bunlar sanıyorum aynen bizdeki EYT'liler gibi. Bizim de uzaktan bir akraba var durumu benzer.

Olay şu: Emekli olma yaşına gelene kadar çalışmak istemiyorlar, dolayısıyla malülen emekli olmak istiyorlar. Bazılarının gerçekten iş kazaları vb. oluyormuş ama çoğunluğu da sudan sebeplerle (bizim tanıdık gibi) malülen emekli olmak istiyorlar.

Sistem bunları emekli etmeyince de, ben çalışamıyorum o zaman bana iş bul diyorlar. Aynen bizdeki gibi işkur var, işkur bunlara aslında kendi işlerinin -yani emekli olmadan önce yaptıkları işlerin- çok altında ve çok zorlu işler veriyor. Bunlar da gitmiyorlar o işlere ve emekli maaşı da olmayınca yoksulluk sınırı altında kalıyorlar. Kendi işleri yapıyor olsalar, hiç öyle yoksuluk falan çekme durumları yok. Tamamen keyfi...

Bunu iyi bilenler vardır, ama ben bizzat sistemi sömürmeye çalışanın ağzından duyduklarımı aktardım...
  • malheiros  (14.07.19 18:24:08)
5:02'de ki soru ve ardından gelen cevapta merak ettiğin şeyi öğrenebilirsin

  • avatar is back  (14.07.19 18:26:20)
yorumdaki eleman iyi tespit yapmıs bence "Anladigim kadariyla Herbert zamaninda parayi iyi ezmis."

türkiye'de insanlar emeklilik yasına gelince büyük bir yüzdesi birikim yapıp kendi evini vs. aldıgı, birikim yapmayanın ailesinden en azından bir ev bir tarla kaldıgı, hic miras kalmayan, birikin yapmayanın da aile birligi kuvvetli oldugu icin cocuklarından destek aldıgı icin türkiye'de bu yüzde daha düsük bence. yoksa burada da, orada da baska bir ülkede de sadece emekli maaşı ile geçineceğinin mümkün olacağını hiç sanmıyorum, kirada ve büyük şehirde yaşayan bir insanın.

bir de herkes helbert gibi 900 euro mu alıyor ona bakmak lazım, belki helbert gibiler en uç örnektir, prim ödemelerine, çalışma saatlerine vs. göre.
  • alwayschargeneverbend  (14.07.19 18:31:40 ~ 18:32:57)
haha kafayı çalıştıran her alman vatandaşı krallar gibi yaşar efendim.

ulan hiç bi şey beceremedin al euro yu kalk gel Türkiye ye 1 aylık maaşın burada müdür maaşı.

vizede şunda bunda da sorun çekmezsin.

yerleş mahalleye bizim insanımız parası olan adamı sever. bi iki hafta geçsin esnafla da tanış biraz para kazandır kralsın mahallede :)
  • ergenpezeveng  (14.07.19 18:50:58)
cari fazla vermek bu paranın hemen sosyal harcamalara aktarılacağı anlamına gelmez.(ekonomik etki)

Alman usulü diye de bir şey var oralarda.(kültürel etki)

Yaşlı nüfusun fazla olduğu ülkelerde sigorta primlerinden gelen gelir bütün emeklilerin yüksek standartlarda olmasını veya diğer sosyal harcamaları karşılayamıyor olabilir.(nüfus etkisi)

Kişilerin önceden yaptıkları plan ve tasarruflar yetersiz olabilir.(bireysel etki)

Sosyal devlet =/= hayat bedava

Adamlar 30bin mülteciyi bile çok buluyor. Sosyal düzenin, ekonomik düzenin, siyasi düzenin sarsılmasından korkuyorlar.

Vidyoyu izlemedim.
  • marsargo  (14.07.19 18:52:52)
iyi birikim yapmamışsa zor biraz evet. ortalama 800-1000euro alıyorlar normal fabrikada çalışmış insanlar. buradaki gibi istenirse başka odalara(tam çevirisi böyle oluyor sanırım) katılıp ekstra yatırıp daha fazla da maaş alınabilir ama bunun için gerçekten mali disiplin lazım.

800-1000'de almanya için çok az bi miktar. ev kendisinin ise ortalama bir yaşam sürer ama kira da varsa sorun.

depozito toplayanlar genelde sigorta ödememiş kişiler çünkü brüt maaşından ayarlayabiliyorsun yada ödemeyebiliyorsun emeklilik parasını. bu zaman gelince de doğru düzgün para kalmıyor.

her ülkenin tembelleri, çalışma sevmeyeni var. bunlar da onlar.

biz istanbula döndük, son 20 senedir tr'den ödendi babamın sgk, almanya da 15 sene ödendi üniversiteden sonra 400€ emekli maaşı alıyor, 40-50 sene çalışmış dedem 850€ alıyor emekli maaşı.

ne kadar ödenirse o kadar maaş olayı orada da var.

çok karışık anlattım ama evet normal bir işçi isen ve ek yatırımın yoksa sadece emekli maaşı ile geçinmek zor, o yüzden gençken iyi bir mali disiplinle bu zamanı hesaplarsan yaşayabilirsin.
  • c1b2k3  (15.07.19 00:46:18)
avrupa da bu konularda gulluk gulistanlik degil. hele yeni katilan ulkere eger fon, tesvik vb olmasa tr'den beter olurlar. bugun riga'da insanlarin cogu 2 is yapiyor sirf gecinebilmek icin.

yine avrupa'da siyasetciler ve kamuoyu gecen tartisiyordu: biz neyi yanlis yaptik da bu kadar yoksul avrupali var, bu kadar insan yine sefalet icinde yasiyor diye. avrupa'nin baskent olmayan bir sehrinde dogup anne baba ayri yardim olmadan buyuyen cocuklar icin hayat gercekten cok zor. yeni uye olan ulkeler de dahil zenginligin tek elde toplanmasi olarak saptadilar en sonunda sorunu. yani ne kadar tesvik, prim, fon vb verirsen ver bunlar gunun sonunda buyuk sirketlerin ve bunlarin sahiplerinin cebine gidiyor. esit bir dagilimi o kadar essek yukuyle vergiye ragmen ab de yapamadi.

toplu tasimada, duraklarda, cop istasyonlarinda bir suru evsiz, deli, kimsesiz tip takiliyor. gelirleri genelde coplerden cikardiklari pet, teneke siseler. tanesini 10 cente makineye sokup o sekilde hayatta kaliyorlar. ve bizdeki gibi bir durum yok, toplum bunlari direkt olarak gormezden geliyor. sanki yokmus gibiler.
  • eindaclub  (15.07.19 10:04:49)