muhabbet kuşu

bizim bir muhabbet kuşu var erkek. altı ay önce yanına bir dişi aldık. kavga etmiyorlar ama sürekli dişi erkeğe yanaşıyor erkek kaçıyor. dişiyi biraz yetişkinken aldığımız için bize de alışmadı. evin içinde yalnız takılıyor garibim. dişi kuşun haline üzülüyorum sizce bir üreticiye versem daha mı iyi olur? bir sürü kuşla beraber olur en azından. ya da burdan isteyen çıkar mı?

Ya allah allah yetişkinken aldık alışmadı deyip başkasına vermeye çalışıyor. Napıcak hayvan? Bakıp alıştırmayacaksanız niye aldınız? Kavga etmiyorlarsa zamanla arkadaş olur onlar bırakın kendi hallerine.

  • snape i başından beri tanırım  (14.07.19 17:05:39)
muhabbet kuşları yavruyken kuşlarla beraber büyüdüyse özellikle de dişiler insanlara alışmazlar zaten. bize alışmadığı için değil diğer kuşla beraber mutsuz olduğu için mutlu olacağı bir yere vermek istiyorum.

  • cilekli krep  (14.07.19 17:18:17)
dişiyi verin bence, erkeği huzursuz etmiş. Bu muhabbet kuşu hayvanının erkeği çok hassastır, strese gelemez pat diye ölüverir. tabii ki aldığın hayvanı yollamak doğru bir davranış değil ama anlaşamayıp mutsuz olacaklarına başka yerde yaşaması daha iyi gibi göründü bana da. dişiler daha metanetli oluyor, hayatta kalır bir aksilik çıkmazsa.

bir de yine bu dişi çiftleşmek istiyor belli, erkek istemiyor. o da dişiye eziyet olur.
  • windows95  (14.07.19 17:24:17)
Yoo gayet çocukken aldığım kuşu (ki öncesinde başka kuşlarlaydı, geldiğinde bebek değildi) yetişkin olduktan sonra annem aldı ben gittiğim için. Bir de ornitolog edasıyla zaten bize alışmaz diyorsunuz. Anneme alıştı verdikten sonra, şu an bana o kadar sıcak değil mesela. Öyle bir şey yok, hayvana kendi kuşunuza damızlık muamelesi yapıp sonra vazgeçtiniz diye kural uydurmayın.

  • snape i başından beri tanırım  (14.07.19 17:26:36)
snape i başından beri tanırım ne saçmalıyorsunuz acaba. niyet okuması yapmayın. burada oturup size kuşlarımı nasıl sevdiğime ikna edecek değilim.

  • cilekli krep  (14.07.19 17:31:35)
Niyet okuması değil bu, eyleme bakıyorum. Alınıp 6 Ay sonra geri verilmek istenen bir hayvan var. Odak da hayvanın halihazırdakiyle çiftleşip çiftleşmediği.

  • snape i başından beri tanırım  (14.07.19 17:36:48)
okumuyorsunuz ben ne anlatsam da anlamayacaksınız. mesele çiftleşmemesi değil iletişim kuramaması. çiftleşme gibi bir kelime kullanmadığım halde siz niyet okuyup böyle olduğunu düşünüyorsunuz. tamam en iyi en güzel hayvan sever sizsiniz. ben de caniyim napalım. bırakın da muhabbet kuşundan anlayan kişilerden cevap alayım.

  • cilekli krep  (14.07.19 17:41:57)
Bir hafta ikisini bir odaya kapatıp siz pek ortada görünmezseniz hayalleriniz gerçekleşecektir. Olmazsa süreyi uzatın.

  • Mirket  (14.07.19 18:19:59)
@mirket buna benzer bir tavsiye üstüne bir haftaya yakın kafese kapattım. hepi topu iki tünek var yine erkek dişiden kaçtı. bizim olmadığımız odaya koymak yine de işe yarar diyorsan deneyeyim.

  • cilekli krep  (14.07.19 18:29:08)
Dene ve olana kadar süreyi uzat. İşe yarayacaktır. Siz çok ortalarda olmayın ama.

  • Mirket  (14.07.19 18:34:30)