Pul koleksiyonuna başlanır mı? Nereden başlanır?

Selamlar,
Epey zamandır aklımda olan ama bir türlü başlamadığım pul koleksiyonuna başlamak istiyorum. Ucuz ve çok sayıda pul alternatifi olması açısından hoşuma gider gibi geliyor. Pahalı ve tarihi açıdan önemi olan vb. şeylere maddi açıdan girişebileceğimi sanmıyorum.

Fakat:
1) 2019 senesinde buna girişilir mi?
2) Nereden başlanır? (Filateli.gov.tr'de bir sürü şey var. Keza galata tarafındaki dükkanlarda da öyle) Gördüğüm her pulu alıp biriktireyim mi?
3) Her pul biriktirilir mi? Cevap hayır ise koleksiyonu neye göre nasıl oluşturuluyor?

Benim gördüğüm pul koleksiyoncuları genelde ülke bazlı gidiyordu. Yani atıyorum Gürcistan'ın çıkardığı her pulu, her sene satın alıyorsun. 10 yıl sonunda elinde 10 yıllık Gürcistan pul koleksiyonu oluyor. Ne kadar çok ülke tamamlarsan o kadar iyi. Geçmişi istersen kovalaman lazım, nerede dönüyor bilmiyorum.

Alışverişleri genelde internet üzerinden yapıyorlardı.
  • plutongezegendegilmi  (10.07.19 15:41:10)
hobi kolleksiyonu olarak başlayacağın herhangi bir ucuz görüken alan bile zaman geçtikçe çok yüksek fiyatlara çıkacaktır. pul kolleksiyonu yapmak gibi, senin heryerde ucuza bulabileceğin pullar zaten milletin elinde bol ve değersiz gözüken pullar. hani kolleksiyon değeri taşıyan nadir bulunan bir kaç pul fiyatına bak bakalım, kaç tllere çıkacak. bu yüzden ben mantıksız buluyorum.

  • Fodera  (10.07.19 15:48:35)
1) evet, zevk meselesi. pulları biriktirip, inceleyip, bakmak hoşuna gidiyorsa neden yapmayasın.
2) istediğin yerden başlanır. topladıkça öğrenirsin, özel bir alan hoşuna gidiyorsa oradan geliştirirsin.
3) biriktirilir. genelde pullar damgalı ve damgasız (kulanılmamış) olarak ikiye ayrılır.
Ne kadar iyi kondüsyonda olursa ve ne kadar nadirse o kadar para eder. pullara dokunurken hırpalamamaya dikakt et, bir pul cımbızı edinirsen daha iyi olur.
  • prizmatik  (10.07.19 15:50:50)
Sadece oneri olarak soyluyorum, klise olayan bir koleksiyon yapsanız?

  • stavro  (10.07.19 16:36:52)
koleksiyon isinin genetik bir hastalik oldugunu dusunuyorum, dedemde vardi, ondan babama sonra bana gecti.

ne zaman basladiginin onemi yok. elinde hic pul yok ise ben olsam ufak da olsa bir koleksiyon satin alarak baslarim sonra bosluklari doldururum falan, sonu yok.

ben pulcu degilim ama pulun guzel tarafi cok yer kaplamamasi ve cok secenek olmasi.
kolay gelsin, insanin bir hobisinin olmasi guzel.
  • cooperr  (10.07.19 19:17:20)
merhaba,
şu an hatırımda olmayan ve pullarla alakalı kapsamlı bir kitap vardı. onu edinmenizi öneririm. osmanlı posta tarihi, türk posta tarihi, pul, sürsarj vesaire nedir, önce araştırıp öğrenmenizi tavsiye ederim. ben koleksiyonuma başladığımda elimde genelde türk, rus, bulgar pulları vardı. daha sonra tüm türk pullarını tamamlayınca bıraktım :)
kolaylıklar dilerim, zira bu iş bildiğiniz hastalık

şuradan pulları inceleyebilirsiniz: www.pttpulmuzesi.org.tr

dünyanın ilk sekizgen pulu da bu topraklardan çıkma :)
  • konf  (10.07.19 19:47:17 ~ 19:53:59)