Polonya'dan ufak ufak avrupayı nasıl gezeceğim?

eylüle kadar burda erasmus stajdayım ama daha Varşova-Krakov'a filan da gitmedim, avrupaya ilk çıkışım, tek başıma nasıl giderim, gelirim, nerde kalırım bilemiyorum hiç tecrübem yok, korkuyorum başıma bişey gelecek diye sebepsiz ama kırmam lazım nasıl başlayayım napayım akıl verin.
teşekkürler
dziękuję

flixbus ucuz oluyor diye biliyorum. oradan başlayabilirsin. kalacak yer için de couchsurfing ya da booking.com'a bakabilirsin, ucuz hostel falan. başına bi şey gelmez niye gelsin, otobüse-trene bincen hostelde uyucan bissürü insan olur etrafında zaten, bi şey olmaz.

  • der meister  (08.07.19 21:32:03)
Tek başına gitme. Gerekirse ayrı gezin ama aynı otobüsle, uçakla aynı rotayı takip edin. Mutlaka bulursun birini.

  • diffarentiationation  (08.07.19 21:54:21)
@diffarentiationation tek başıma neden gitmeyeyim? kimle ayrı gezeyim anlamadım?

  • hıkmıkzık  (08.07.19 22:35:53)
Wizzair ve ryanair. Bunlarla 5-10€ya biletler bulursun hele de polonyadan.
Polonya ici ucuslar da cok ucuz. Bagaj kurallarini oku anla, sikinti cikmaz.

Hostellerde kalip, gittiginiz sehirlerde free walking tour denilen nanelere katilirsaniz gittiginiz hicbi yerde yalniz kalmazsiniz.

En cok nereye gitmek istediginize dair bi liste yapin, 1- 2- diye devam eden. Sonra da ucak + konaklama fiyatina gore siralayin bunlari. (Maddi kaygilar varsa)

Onun disinda normal seyler gecerli, istanbulda/trde nasil yasiyorsaniz, neye dikkat ediyorsaniz onlara dikkat edersenjz bi suru yer icin “asiri dikkatli” bile olmus olursunuz.
  • kuehles blondes  (08.07.19 23:02:25)
@kuehles blondes ya sorunum haftaiçi stajdayım sadece cuma 4'den sonra cıkıp pazartesi dönebilme zorunluluğu yakın olan Prag vs daha kolay olabilir ama İtalya'ya Fransa'ya kaçmak zor olur herhalde 2 gün için.
hostelde şimdiye kadar hiç kalmadım 12 kişilik odada kalmak bilemiyorum hakikaten zor geliyor, korkudan tüm gece uyuyamazmışım geliyor şuan acaba soyulacak mıyım, çantamı mı çalarlar telefonu mu tutayım vs.

ben nereden başlarsam sonrakiler için cesaret kazanırım onu bi bilsem aslında.
  • hıkmıkzık  (08.07.19 23:14:58)
ilk önce gitmek istediğin yerleri belirle, ulaşım, kalacak yer, couchsurfinge de bak.
ayrı ayrı mı gideceksin yoksa her yere bir anda mı? onları belirle, gideceğin müzeler falan varsa internette ücretleri yazar, ücretsiz olduğu günlerde var, yiyecek vs. bütçeni belirle. bir de hacı cüzdanın olsun, benm başıma birşey gelmedi ama turistlerde çok gördüm. tedbir iyidir.

  • durgunfoton  (08.07.19 23:26:57)
Şuradan başlarsan cesaret kazanırsın denilecek sabit bir yer olduğunu sanmıyorum. Kısa mesafelerden başlayın,gerekirse günübirlik gidin ama bir yerden başlayın. Hostellerde her oda 12 değil,tek kişilik odalar bile var. Şehir turlarına katılıp da birileriyle tanışabilirsiniz. Otel değerlendirmelerine bakın,güvenlikten temizliğe çeşit çeşit yorum var. Facebook,meetup gibi yerlerden sizin gibi gezmek isteyenleri,öğrenci gruplarını vs bulabilirsiniz.

  • asteriks  (08.07.19 23:35:23)
diffarentiationation iki kişi aynı şehire gidin ama yapışık ikiz gibi dolaşmanıza gerek yok diyor, başına bir şey gelirse birisi olsun yanında diyor. (yanında derken yanyana değil yani o şehirin başka bir yerinde olabilir, ulaşabileceğin birisi iyidir)

hostellerde ise illaki 12 kişi aynı odada kalacaksın diye bir şey yok, 4 kişilik odalarda var, 6 kişilik de var. çoğu hostelde yatak altında yada oda içinde kilitli dolaplar var, onları kullanıyorsun. aynı odada olduğun insanlara güvenmediğin gibi, o insanlarda sana güvenmiyorlar. sen ne hissediyorsan onlarda aynısını hissediyorlar.
  • selam  (08.07.19 23:35:44)