ötvsiz araç alma

babamın ülseratif kolit ve kronik pankreatit ve hasimato rahatsızlıkları var, kabaca biraz araştırdığımda bu hastalıklar için yüksek bir oran çıkıyor.

babam yıllardır eski arabasını değiştirmek için sahibinden sitesine bakmakta, ben de diyorum ki bu rahatsızlıkların sebebiyle ötv’siz araç alabilirsin. o da sakat damgası yerim diye gurur yapıyor. sıcak bakmıyor. sakatsam nasıl o arabayı süreceğim yasak olarak dir soruyor.

neyse konuyu uzatmadan, ben ötvsiz araç alma kuralı nedir bilmiyorum, bu oran kaç olursa babam alabilir ve aracı kendi kullanabilir. yani oran yüksek olursa o hariç baskası mı kullababiliyor yoksa kendi de kullanabiliyor mu onu merak ediyoruz, biraz cesaretlendirmek istiyorum. benim durumumu yaşayan yazar arkadaşlardan fikir almak isterim.

engelli raporu %90 oranında olmalı minimum
alınacak araç 200k ve altında olmalı (sıfır olmalı)
1. derece yakınları arabayı kullanabilir
aracı 5 yıl boyunca satamazsınız
  • vladimirdökümov  (06.07.19 14:21:08 ~ 14:23:18)
@vladamir

limit 247bin'e cikarildi.

ornek olmasi acisindan 2 hafta once engelli indirimi olan biri icin fiyat aldik. 2018 passat 1.6 otomatik comfortline anahtar teslim 149bin'e geliyordu.

eger babanin boyle bir hakki varsa ve kullanmiyorsa ilginc cidden. millet o belgeye sahip birilerini bulabilmek icin haldir haldir etrafi kolluyor.

ayni zamanda mtv odemiyorlar ve ispark'lar bedava.
  • brkylmz  (06.07.19 14:23:56 ~ 14:27:20)
teşekkür ederim, sorumuz şu aslında, engelli raporu çıkarttığımızda aracı kendisi kullanabiliyor mu? yoksa ehliyetine el koyup sadece yakınların kullanabilir mi diyorlar?

  • bugisme  (06.07.19 14:35:35)
hayır, elbette kendisi kullanabiliyor. eğer kullanmak için bedensel bir engel var ise indirimden yararlanmak için araç içine özel donanım eklenmesi gerekiyor

  • vladimirdökümov  (06.07.19 14:37:06)
kendisi kullanabilir. benim de bir sorum var. 1.6 motor üzeri alınamaz diye biliyordum bu doğru mu?

  • Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebilece  (06.07.19 14:37:17)
@Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebilece

binekler için evet ticariler için 2.8 altı
  • vladimirdökümov  (06.07.19 14:39:26)
@vladimirdökümov teşekkürler.

benim eniştem aldı engeli üzerinden araba. mercedes e180 1.6 motoru var. alınabilecek en premium araba bu sanırım.
  • Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebilece  (06.07.19 14:44:25)
Engelli plakası kalktı diye biliyorum kimse anlayamaz yani engelli diye. imkanınız varsa araç alın bence ötvsiz çok ucuza geliyor.

  • bahoho  (06.07.19 15:05:27)
engelli plakası kalktı.
motor hacmi için sınır yok. eskiden 1.6ydı. toyota 1.8 motorlu aracı alabilirsiniz dedi.
eğer ortopedik bir sıkıntı yoksa rapor işe yaramayabilir. babamda yüzde70 rapor vardı. ancak işe yaramayacağı söylendi. yüzde 90 altında aracın sahibi kullanmak zorunda. uygun ehliyet ile.
yüzde90 ve üzeri ise herkes kullanabilir.
5 yıl satılamaz.
  • sutlu nescafe  (06.07.19 18:07:16)
@sutlu nescafe %90 üstü alırsa kendisi de kullanabiliyor yani ?

  • bugisme  (06.07.19 19:25:34)
kullanıyor. ben kullanıyorum. çevirmelere de girdim. bişey diyen olmadı.

  • sutlu nescafe  (06.07.19 21:04:05)
sorularınızın cevabı için gib tarafından yayınlanan en güncel engelli vergi rehberine göz atın. neredeyse her sene bu ve benzer durumlarla ilgili yönetmeliklerde değişiklikler yapılıyor çünkü. sizin durumunuz için özetle en az %90 rapora ihtiyacınız var ve aracı herkes kullanabilir. yalnız bahsettiğiniz hastalıklardan %90 alabilir misiniz ona iyi bakmanız lazım. özür oranları cetvelinden her hastalık için oranlara bakıp engelli forumlarından balthazard formülüne göre toplam rapor oranını hesaplayabilirsiniz.

  • hadsafhada  (07.07.19 09:49:27)