Terimler soracağım (nodejs, react vb.)

aklımda bir proje var. projeye tam başlayacaktım, dedim ki bunu farklı bir teknolojiyle yazayım.

karar olarak da: nodejs + react yapayım dedim.

udemy'den nodejs derslerine de başladım.

neyse birkaç terim soracağım;

- şimdi node + react + meteor diye bir mevzu var. buradaki meteor'un işlevi tam olarak ne oluyor?
- nodejs üzerinde; php ve .net gibi serverside render gibi bir durum var mı? eğer varsa; hazırlayacağım api'yı hem serverside render ettirip hem de app'te kullanmak için api olarak kullanabileceğim bir metodu var mı?

genel olarak söylemek istediğniiz bir şeyler var mı?

ben şimdi bir projeyi kesin yazacağım. yani node ile yazma vs demeyin :) yazıp bakıcam bakalım nasıl oluyor, nasıl bitiyor diye. denemek için yani.

Nodejs, javascript kodlarının server tarafında çalışmasını sağlayan bir platformdur. Node + React + Meteor dediğinden anladığım; Node altyapısını kullanarak Meteor ile back-end tarafı, React ile front-end tarafı geliştirilecek sanırım. Meteor'un resmi sitesinde React, Vue, Angular gibi frameworklerle entegre biçimde çalışıldığı söyleniyor.

Rendering işleminden bahsedecek olursam. Mesela PHP'de client tarafından ulaşan istek sonucunda server tarafında dosya çalışır ve çıktısı client'a gönderilir. Gelen statik çıktı gösterilir. Diğer tarafı ele alacak olursak; örneğin eğer bir projede Angular kullanıldığında server tarafından JSON data gönderilir. Angular bu datayı kullanır ve ekrana yazdırır. Bu noktada oluşabilecek SEO problemlerinin önüne geçmek için serverside rendering kullanılıyor. Angular tarafında serverside rendering yapabilmek için Angular Univsersal dediğimiz teknoloji kullanılıyor. Ben Angular kullandığım için React ve Vue tarafında bu işler nasıl yürüyor bilmiyorum. Eğer React kullanacaksan "react serverside rendering" şeklinde arama yaparak sonuca ulaşabilirsin.

Eğer bir proje yapacaksan back-end ve front-end katmanlarını birbirinden tamamen ayır derim. Back-end'de sadece API sunarsın. Front-end tarafında da aldığın veriyi sunarsın.
  • gozyakansakiz  (06.07.19 20:23:58 ~ 20:28:22)
gozyakansakiz +1, eklemek istediğim ufak bir nokta var.

React ile SSR (server side rendering) yapabiliyorsunuz, ama bunu neden yapmak istiyorsunuz ki? SEO içinse, Google SPA uygulamaları crawl edebiliyor. (Bing falan edemiyor gerçi, ama tüm arama motorlarında olmak önemli mi?). Bir de performans olayı var ama uygulama çok büyük değilse hiç gerek yok diye düşünüyorum.

Hem server'da render ettirip hem api olarak kullanabilir miyim? Evet. Hem SPA hem de SSR kullanırsanız isomorphic uygulama deniyor onlara.

Bir de React yerine Vue tavsiye ediyorum. Hangisi daha iyi tartışmasına girmiycem ama çok seviyorum Vue, bi bakın derim :)
  • plutongezegendegilmi  (07.07.19 11:58:10)