İsim değişikliği sonrası tapuda ceza?

Merhabalar, geçen yıl annemin adını mahkemeye başvurarak değiştirdik.

Geçenlerde annemin de hakkı olan bir tapuyla ilgili işlem için tapuya gitmişler ve annemin hem eski adı hem yeni adı tapuya ortak gibi gözüküyormuş. Bundan dolayı da bildirim yapılmadığı için ceza ödemeniz gerekiyor demişler, 400 liraya yakın bir para ödemişler.

Mahkeme kararıyla tek tek bütün devlet kurumlarına gidip biz mi bildirim yapacağız aha annemin adı artık budur diye?

Cezanın geçerliliği nedir? Hakkımızı arayabilir miyiz bu konuda?

Edit: Mahkeme kararının çıktısıyla gitmişler tapuya bu arada, buna rağmen böyle olmuş.

E-devlet bunun İçin yok mu zaten. Kimlik numarasını girince çıkması lazım. Cevabındaki ben de merak ettim açıkçası.

  • advest  (03.07.19 13:37:26)
Ceza değil,işlem ücreti- tapuda işlem yapıldığı için alınan bedel. Şöyle siz bir taşınmaz satın alırken bir resmi senede imza atıyorsunuz ve soyadınız atıyorum 'A'. Tekrardan aynı taşınmazdan hisse satın alıyorsunuz fakat bu kez imza attığınız resmi senette 'B'.
Bu kişinin aynı kişi olup olmadığının tespiti için tekrardan işlem yapılıyor. Bu yüzden ücret ödüyorsunuz. Tapu 'genelde' TC Kimlik bilginize bakarak işlem yapmaz-yapamaz.(Bazen yanlış TC güncellemeleri olabiliyor). Çünkü aynı isim ve soyisime sahip onlarca insan var ve tespiti zor. O yüzden alırken imzalamış olduğunuz resmi senedinize, kimlik bilgilerinize (hane-cilt-sıra varsa kayıt taşıma vb.) imzanıza, fotoğrafınıza bakarak işlem yapar. Para ödemeniz bundan kaynaklanıyor.

  • hayalhayal  (03.07.19 17:53:13 ~ 17:54:06)