Hastalıkların moda olması

Bir 10 yıl kadar önce depresyon modaydı. Gerçekten depresyonda olanları kastetmiyorum. En ufak moral bozukluğunda "depresyondayim" diyordu insanlar. Kaldı ki depresyon gerçekte ağır seyrediyor. 2 günde çıkıp girilen bir ruh hali değil.

Ben en çok depresyon için bunu diyene rastladım. Bir de borderline'lar vardı. Twitter'da kendilerinden böyle bahsedenlere rastladım. Gerçekten bu teşhise sahip olabilir bir insan, ama kendini böyle etiketleyip fenerbahçeliyim demek gibi hastalığını söylemek saçma değil mi? Övünüyor gibi? Ben gribim demekle farkı var mı?

Şimdi de panik atak için böyle imiş insanlar. Bunu ben duymadım hiç ama.
Yani bu olayda hem sahip olmadığın hastalığı ben x'im diye söylemek var. Hem de sahip olup sanki iyi bir şey gibi lanse etmek.

Bu saçma değil mi sizce de?
Insanlar bunu neden yapıyor?

Kaldı ki ben de ruhsal sorunu olan bir insanım ve bu hastalıkların öyle kolay olmadığını, o kadar kolay yaşanmadığını biliyorum.

Geçenlerde de bir kafe mi ne gördüm. "Şizofren kafe" tarzı ismi vardı. O kadar şizofren gördüm hastanelerde. Kolay yaşam sürmüyorlar. Günde 5-6 tane ilac. Acı çekiyorlar durumlarından ötürü.
Bir yandan öcü gibi bakanlar var, bir yandan hoş bir şeymiş gibi düşünenler.

Sırf cahillik herhalde.

Bir çocuk biraz fazla hareketliyse annesi ve babası hemen bizim çocuk hiperaktif diyor. Halbuki gerçekten hiperaktif olan bir çocuk görse bunu dediğine utanır. Cahillik bu. Bir de ilgi çekmeye çalışanlar var böyle. Gerçekten hasta olan hasta olduğunu kabul etmezmiş.

  • rock n roll  (01.07.19 21:13:08)
ılgi cekme cabasi.

  • xvyz  (01.07.19 21:20:55)
Panik atak, reflü'den önceki modaydı. Şimdi, yeni bi akım başlamadıysa OKB moda.

  • Mirket  (01.07.19 21:25:19)
@paco de lucia + gluten duyarlılığı

  • inheritance  (01.07.19 21:35:55)