Okul seçimi yardım!

Oğlum eğitim hayatına başlayacak. Anaokulundan liseye kadar aynı okulda devam etsin istiyorum. Seçeneklerimi ikiye düşürdüm: Bilfen ya da Kalev.

Kalev nedir diye soracak olursanız, Kadıköy anadolu lisesi eğitim vakfının kurduğu yeni sayılabilecek bir okul. Ama ben kadıköy anadolu mezunuyum, müdürler eski öğretmenlerim, kadıköy anadolulu veli çok vs. Yani iyi bir okul olduğunu düşünüyorum.

Bilfen’i ise herkes biliyordur diye tahmin ediyorum.

Görüşlerinizi almak isterim. Oğlumu bilfen’e mi yollayayım, kalev’e mi?

Edit: fiyatlarından haberim var arkadaşlar. İki okuldan da teklif aldım. Fiyat bakımından değil de, eğitim ve sosyal imkanlar açısından avantajlarını ve dezavantajlarını soruyorum.

fide.

  • dedim ben sana  (30.06.19 19:12:12)
galatasaray eğitim vakfı; g ilköğretim okulu; kurayla alıyorlardı en son. kuraya katılmak için kaç lira olursa olsun değer.
itü geliştirme vakfı .

high level için koç okulları ve enka var bir tek. paranız ve ulaşım gibi koşullarınız el veriyorsa.

daha vasatları için bilfen ve istek vakfı okulları diyorum.
bir de fevziye mektepleri ve ırmak okulları var.
bir de kayışdağında (ataşehir), yeditepe giderke bir kolej vardı hatırlayamadım adını şimdi;almanca öğretiyorlar, almanyayla bir bağlantısı falan var.

uzak durun;doğa koleji.

6-7 yıldır kesintisiz özel ders veriyorum. en iyi gibi duran okullar bile çok niteliksiz.
bilfenden çok öğrencim var; istisnai başarılar dışında durumları ortada.. ha ama çocuk vizyon kazanır (nispeten), kendi sosyoekonomik seviyesinden bir çevresi olur. başka bir beklentiniz olmasın.

okul bakarken; "yabancı dilde eğitim yapılıyor mu" (bknz yabancı dil öğretiyorlar mı demiyorum) ve hocalar kaç yıldır çalışıyor ona bakın en çok. mezunlar nereleri kazanıyor? yoksa çok da iyi puanlar alamayıp, mecburen bilfene (indirimli) devam etmek zorunda mı bırakılıyorlar vs.
  • jimjim  (30.06.19 19:31:00)
@jimjim hocam ted istanbul ve saint joseph hk. ne diyorsun?

  • sameidiot  (30.06.19 19:42:47)
@sameidiot duyuru sahibi, anaokulundan liseye kadar dediği için sizin seçenekleri yazmadım.
saint joseph için; vakfın küçük prens okullarını kastediyorsanız iyi fransızca öğrenirler ama lisesi gibi ekol oluşturan bir kurum olmak için çok yeniler.
ted rönesansı biliyorum; sosyal imkanlar güzel, eğitim disiplinliydi ancak yine de ilk yazdığım yorumlar bu okul için de geçerli artısı eksisiyle. (bilfen ayarında diyelim)

özetle, yabancı liselere, yabancı eğitim müfredatına sahip olabilen; yani bu olayı koruyabilen okullara gönderme imkanınız, çocukların o liseleri kazanma ihtimali varsa direkt gitsin. lise öncesi içinse; yabancı liseleri kazandırabilecek okullara gitsinler.

elbette benim haricimde başka yerlerden, kişilerden de fikir alın.
ancak dediğim gibi akademik, sosyal, yabancı dil öğrenimi, vizyon, nitelik vs hepsini ayrı ayrı değerlendirmek gerek okul seçerken ve ne yazık ki ilköğretim sürecinde en zor bulunan, en çok şansa kalan okulun akademik katkısı olacak.
  • jimjim  (30.06.19 20:09:58)
Kalev ile ilgili bir fikrim yok, sizden duydum ilk defa. Bilfen kendi kuralları olan veliyi bu kurallara pek karıştırmayan, eğitim bakımından sistemli, disiplinli ve başarı odaklı bir okul. Eğitimini beğeniyorum. Sosyal olarak bir şey beklemeyin. Tüm veliler dışarıdan destek alıyor. Çocuğunuzun yapısına göre karar vermelisiniz. Ders çalışmayı seven, uyarı aldığında gardı düşmeyen bir yapısı varsa sorun çıkmaz. Diğer türlü ortaokulda “burada mutlu değil” denilerek almanız önerilir.

  • dedi ve gitti  (30.06.19 22:54:58)
@jimjim verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

yabancı okullar için aklınıza gelenleri listeyebilir misiniz? saitn joseph, saint benoit, notre dame de sion, avusturya lisesi, alman lisesi, cambrdige school benim aklıma gelenler.
  • kutub  (01.07.19 09:49:04)
@dedi ve gitti size de teşekkür ederim, bilfen mezunlarının bir camia yaklaşımı var mı? okul tanıtımında hep akademik başarı üzerinde duruldu. başarısız öğrenci olmasını tabii ki anlıyorum, ama bilfende yetişen öğrencilerin abd ve avrupa üni'lerine gidip başarılı olma gibi durumları var mı?

  • kutub  (01.07.19 09:52:14)