yurtdışında üni okumak hakkında

türkiye’de lisans düzeyinde turizm rehberliği bölümünden 5 sene önce mezun oldum. şimdi ben herhangi bir bölüm için yurtdışında okumaya nasıl gidebilirim ya da var ı böyle bir hakkım/şansım? amacım hem buralardan kaçmak hem de eğitimden kopmamak. mesela nerden başlayabilirim ya da ne kadar para gereklidir? cinsiyet: erkek yaş:30

fikir olması açısından,
EU da üç ülkede iki sene süren master programı boyunca ortalama aylık 750 € harcadım. 400€ yurt. 200€ yiyecek. 150€ da geriye kalan her şey. uçak biletleri ve öğrenim harcı hariç.

  • sttc  (30.06.19 16:36:06)
boyle bi hakkin elbette var.

tek tek universitelerin master programlarina ve sartlarina bakman lazim. baslangic noktan bu.

benzer master programlari tc vatandaslarina belcikada 1000 euroyken, hollandada 13000 euro olabiliyo.

kafanda ulkeleri ve uni'leri biraz somutlastirdiktan sonra, burada o ulkedeki gecim masraflari sorarsan, daha net cevap alabilirsin. amsterdam'daki gecim masraflariyla, lizbon'daki masraflari arasinda daglar kadar fark olacaktir.
  • lamartin  (01.07.19 14:41:17)