Bir arabanın yıllık ortalama gideri

Merhaba duyuru ailesi. Kiralık arabalardan, şirket arabalarından bıktım ve artık kendime ait bir arabam olsun istiyorum. Bütçem yüksek değil bu nedenle eski model arabalara bakıyorum. 2020 yazında daha yüksek bütçem olacağı için aldığım arabadan memnun kalmazsam 1 sene sonra satıp daha iyisini ve yüksek modelini alabileceğim. Neyse bunu 15-20 yaşında araba alınmazcılar için yazdım :D

Bir arabanın yakıt gideri hariç yıllık ortalama ne kadar masrafı vardır? örnek vermek gerekirse peugeot 206, 206cc, fiat palio, opel vectra, astra, corsa, renault clio(hatchback), megane, hyundai getz. bu arabalar 2002-2007 arasında olacak.

600 lira civarı sigorta. 1000 lira kasko.

10 bin bakımı arabasına göre ortalama 800 lira desek. yıllık 2000-2500 bandındadır sanırım.
  • psychosocialll  (30.06.19 13:37:43)
Aldığınız aracın sorunsuz ve bakımlı olduğunu farzedelim. Yani kronik sorunu yok ve alır almaz soluğu sanayide almadınız. Yıllık giderleriniz: yakıt(10000km yapıldı dizel olsun 7lt ortalama diyelim)+bakım+sigorta+muayene/2+kasko+ hgs+otopark(istanbul'da yaşıyorsanız). Toplam yıllık gider: 6-7 bin tl. Reelde ise eski araç alacağınız için ayrıca 2 bin tl masraf olur yılda. Kabaca ayda 300-400 yakıt ve yılda 2-3 bin diğer masraflar olur.

  • the coon  (30.06.19 13:45:56)
bakım+kasko+sigorta için konuşursak yıllık 2500 tl civarı. Zorunlu trafik sigortasındaki basamağa göre bu fiyat değişebilir.

Aracı yıkatma, otopark ve yakıtı kendi hesabınıza göre yapıp ekleyebilirsiniz.
  • ayin yazari  (30.06.19 14:04:38)
yakıt hariç bu konuştuğumuz giderler içinde atladığım bir şey yok di mi? sigorta+kasko+bakım+yağ mağ ıvır zıvır şeyler. istanbuldayım otopark, hgs falan onlar kişiden kişeye değiştiği için onları ayrıca hesap ederim artık.

  • golgi aygıtı  (30.06.19 14:17:17)
mtv'yi de unutmayalım. yıllık 2 taksit halinde.

  • naksidil  (30.06.19 14:39:32)
4 yılda 4 lastik ve bir akü yer.

  • Mirket  (30.06.19 16:57:04)
hyundai marka aracım için yazıyorum.
sigorta: 800
kasko: yok
vergi: yıllık 336
yıllık bakım gideri: 1.000

toplam gider: 2.136
(amortisman -lastik vs- ve hgs-otopark giderleri dahil edilmemiştir)
  • trajikomix  (30.06.19 18:20:55 ~ 18:22:32)
ikinci el araç her ne olursa olsun 1 sene içerisinde bakımlar harici mutlaka 1-2 kez sanayiyi ziyaret eder. he gitmeyenler var mıdır? evet araba yolda kaldığında arızalandı diyecek arkadaşlar için bu durum geçerli elbet.

şöyle kabaca hesaplarsak.

vergi:175-300 lira arası*2(bahsedilen araçlar baz alındığında)=350-600

sigorta:600-1200 lira arası(ki sizin ki 1200'e daha yakın çıkar çünkü sigorta basamağınız yüksek)=ortalama 900

kasko:bu ihtiyaca yönelik. yaptırmayabilirsiniz ancak benim malım değerli derseniz. 1500-2500 gibi alacağınız araca göre de değişkenlik gösterebilir.

bakım:2. el araç alınca yağ+filtre ve yolda beni kesinlikle bırakmasın diyosanız triger+fren balata ve sıvı setini değiştirmelisiniz. bu duruma göre ve sizin o an aracın tüm ihtiyaçlarını tümüyle karşılayabilmenize göre değişkenlik gösterebilir. bence 300 ile arabanın kullanıcısından alındığı son durumuna göre büyük fiyat farkları görülebilinir.bence ilk aşamada en kötü 1000 tl bu işlemler için nakit ayırmakta fayda var.

yani toparlayacak olursak ortalama araç ilk alındığında 1500 ile 5000 arasında cepten nakit çıkışına sebep olur. sonraki rutinlerde bu ilk bakımda aracı ne kadar toparladığınıza göre değişir elbet ama en kötü yine senelik 3000 ister.
  • johnnie w lker  (30.06.19 19:41:09 ~ 19:42:05)
2012 model aracım için
1250 tl sigorta
1250 tl kasko
350 + 350 = 700 tl mtv
500 yıllık bakımı

toplam 3700 - 4000 tl arası bir gideri oluyor.
  • imera ena  (30.06.19 19:45:04)