ingilizce'de hangi tense kullanılmalı?

bir arkadaş eve geliyor diyelim ve kompozisyon yazmışız gelmeden evvel. arkadaş napıyorsun diyor bana, cevap olarak I have written an essay mi deriz yoksa I wrote an essay mi?

essay yazmaya devam etmiyoruz o yuzden past simple daha mantıklı gibi geliyor ama yazdığımız essay masada olduğu ve sonucunu gordugumuz için acaba present perfect mi doğru cevap?

ikinci senaryo olarak da arkadas geldigi esnada kompozisyon yazma eylemini surduruyor olsaydık bize napıyorsun dediginde I have been writing an essay mi demek I am writing an essay mi demek daha doğru olurdu?

tesekkurler

I have written deriz çünkü napıyorsun/naptın diye sorulduğunda bunu söylüyorsak o eylemin üzerimizdeki etkisi sürüyor demektir. bu çok ince bir nüans, bu ancak ingilizce günlük hayatta çok kullanılırsa algılanabilecek bir detay.

ikinci senaryoda soru şu anda ne yapıyorsun ise I am writing doğru. yarım saattir napıyorsun ise I have been writing doğru. yine de şu an napıyorsun sorusuna I've been writing for half an hour demek de doğru. dediğim gibi bunlar günlük hayatta karşılaştıkça daha net algılanabilecek detaylar. bu nedenle bir dili tam anlamıyla öğrenmek için o dilin konuşulduğu ülkeye gitmek önerilir.
  • bohr atom modeli  (28.06.19 12:14:59 ~ 12:17:21)
1) i wrote an essay earlier tarzı bir cevap verirsin (çünkü "napıyorsun"a cevap "kompozisyon yazdım" değil, bu yüzden earlier kelimesini ekledim)
2) geldiği esnada kapıda karşılıyorsan i have been writing an essay veya i was writing an essay, geldiği esnada arkadaş kapıyı kendisi açıp seni de yazıyorken görüp napıyorsun diyorsa ve sen de o esnada halen masanın başında elinde kalem varsa i am writing an essay dersin

  • diyarbakir karpuzu  (28.06.19 12:15:01 ~ 12:15:30)
Birinci soru icin ya "I was writing an essay" derim ya da "I wrote an essay".

Biraz burda neyi vurgulamak istediginize bagli, mesela ikinci soruya bakarsak ikisi de dogru. Arkadasim haci napiyon diyince, ya essay yaziyom diyeceksem, I am writing an essay derim. Ama gecmisten beri yaptigimi vurgulamak istersem, mesela off sabahtan beri essay yaziyom demek istersem, I have been writing an essay derdim.
  • Haldamir  (28.06.19 12:16:11)
hic fark etmez, günlük konuşmada past perfect pek kullanılmıyor zaten. I wrote an essay de geç.
ikinci durumda da I was writing an essay - rahatlıkla söylenir.

  • ebabil curnatasi  (28.06.19 12:53:02)
ebabil curnatasi +1
o kadar da kasma. o an nasıl hissediyorsan ona göre tense kullanmalı. az evvel yazıyoduk tam da üstüne geldin hissiyatı varsa present perfect kullanırsın, yok artık olmuş bitmiş ama ne yaptığınızı söyleme ihtiyacı varsa past tense.
en iyisi kapıyı açmamak.
  • orijinal nick bulamadim  (28.06.19 14:11:35)