Farklı borsa yakın fiyat sorusu

Merhaba duyurunun Warren Buffet'ları!

Bitcoin üzerinden yola çıkacak olursak, onlarca borsada işlem gören bu meret nasıl oluyor da grafikte hep aynı hareketleri yapabiliyor?

Biri x borsasında yüklü alım girerek fiyatı yukarı çekerken bir başkası y borsasında yüklü satış yaptığı olmuyor mu?

Birkaç yüz dolar fark var örneğin Bitfinex ve Binance arasında. Milyonlarca alıcı ve satıcının olduğu bir pazarda büyük eller mi fiyatı belirliyor? Anlamama yardımcı olur musunuz?

Sen zaten kendin anlamışsın. Yenen öyle oluyor

Daha da önemlisi robotlar. İşlemlerin büyük çoğunluğu insanlar değil robotlar tarafından yapılıyor. Yani bir borsada yüklü alış olunca bunu gören algoritma aynı anda tüm borsalarda alış yapıyor.

Bu sadece bitcoin değil tüm borsalar ve döviz kurlarında var

O yüzden her artış ve düşüşte mantıklı sebepler aramak saçmalık. Dolar ve bitcoinde tepeden alıp terste kalan arkadaşların hatası tam olarak bu
  • dafuq  (28.06.19 11:09:58)
arbitrage botlari var. borsalar arasinda fiyat farkliligi oldugu anda yuksek olan yerde satip, dusuk olan yerde alarak fiyatlari esitliyor. bitfinex ve binance arasindaki fark genelde usd/usdt farkindan kaynakli. binance'te gordugun usdt degeri, bitfinex/kraken/coinbase ise usd kullaniyor. mesela su anda usdt/usd kuru 0.98 yani %2'lik bir fark mevcut. su anda bitcoin yaklasik 11500$ civarlarinda oldugunu dusunursek bu %2'lik fark yaklasik 230$'a tekabul ediyor. bir de isin icine borsalar arasi transfer ucreti/komisyonu girince ufak farkliliklar icin arbitrage yapmaya degmiyor.

  • crucio  (28.06.19 12:04:15)