ingiltere vizesi reddedilen?

ingiltere vizesi reddedilen var mıacaba? başvurumda bir yanlışlık yapmışım ve başvurunuz "against business visa" diye bir mail aldım, aradığımda da başvurumla ilgili henüz bir karar verilmediği söylendi. acaba red mi edileceğim? var mıdır duyan bilen?

"against business visa" bir sey ifade etmiyor. ya spam mail gormussun veya tam olarak ne yazdigini soyle de yorum yapalim.

  • hot potato  (27.06.19 16:41:27)
tam olarak: "You have applied in the category of an Academic visitor. However, in assessing your application, you do not appear to meet all the requirements of this category. To view the full immigration rules see - www.gov.uk I have considered your application against the Immigration Rules for Business visitor and I am pleased to tell you that I am satisfied that you meet these rules. I have accordingly processed your application. This may mean that the endorsement you receive or the duration you are granted may differ from what you were expecting. Please take the time to familiarise yourself with the relevant section of the rules listed above. "

  • tellioglu  (27.06.19 16:43:53)
Akademik ziyaretci olarak basvurmussunuz ama bu vize tipi icin kriterleri saglamiyorsunuz. Ben sizin basvurunuzu is (business) kategorisinde degerlendirdim ve bu vize tipi icin krierleri sagliyorsunuz. Islemlemleri bu vize turu icin yapacagim. Ancak bu durumda alacaginiz vize suresi vs beklediginizden farkli olabilir - yukaridaki linkteki kurallara bir goz atin.

  • hot potato  (27.06.19 16:47:14)
teşekkür ederim

  • tellioglu  (27.06.19 17:05:32)