Hakaret ve tehdit eden komşu için ilk başvuru nereye yapılmalı?

Hakaretlerini videoya çekeceğim, sonra direkt polise mi gitmeliyim yoksa avukat bulup dava mı açmalıyım? Polise birini şikayet ettiyseniz sizi savcılığa mı yönlendiriyorlar? Prosedür hakkında bilgi verebilecek olan var mı?

En yakın karakola ya da savcılığa gidip şikayetçi olabilirsiniz. Ama videoya çekme işi sizi de suçlu yapar.

  • her seye atarlanan adam  (25.06.19 22:23:35)
Benzeri bir durumda polis beni adliyeye yönlendirdi.

  • dont eat me  (25.06.19 22:29:15)
video isi sizi suclu yapar. kendisini doven kocasini gizli kameraya alan kadinin suclu bulundugunu okumustum. ozel hayatin gizliliginden oturu

  • onkiloversemtamamım  (25.06.19 22:40:50)
Geçen sene balkondan bağırarak mahalleye yayın yapmıştı. Videoya çekmek hiç aklıma gelmemişti o anki sinirden. Hakaretler kamusal alanda başkalarının da duyacağı şekilde yapıldığında cezasının belli bir oranda arttığını öğrendim.

Yeniden sataşmak için bahane arıyor. Bu sefer videoya çekmeyi düşünüyorum elimde cep telefonuyla. Yani gizli çekim olmadığı sürece ve daha önce yaptığı bir suçun devamı niteliğinde olduğundan ispat amaçlı video çekilmesinin de suç olacağını zannetmiyorum fakat araştıracağım bunu. Çünkü öteki türlü, sokakta çekilen selfie'lerin de suç olması lazım, fonda başka insanlar da çıktığı için. Eğer beyana veya tanıklara dayalı ispatsız şikayet olursa kimse tanık olmak istemez ve ayrıca karşı taraf iftiraya başvurabilir, psikiyatrik problemleri olan biri çünkü.
  • cevizli incir  (25.06.19 23:11:57)
herkes hukukçu :)
gizli olarak çekim yapmamalısınız, suç işlediğiniz durum bu. zaten hukuka aykırı alınan delili karşı taraf aleyhine kullanamazsınız.

kamuya açık alanda bağırıyor ve hakaret ediyor ise bal gibi de kayıt alabilirsiniz. hatta diyelim zilinize bastı ve kapı önüne çıktınız, apartman içinde tartışıyorsunuz. elinizde kamera ve çekim yaptığınız belli. yine kayıt almaya devam edin, bir problem olmayacaktır.

savcılığa gidip şikayet dilekçesi veriyorsunuz. sizin beyanınız aynı gün alınıyor. daha sonra karşı tarafın ifadesi alınır. suçun durumuna göre uzlaştırmaya tabi ise öncelikle uzlaştırmaya gider.
varsa ve belirttiyseniz tanık ifadesi alınır. sonra savcı, dava açmaya yeterli şüphe görürse açar, değilse takipsizlik verir. süreç bu.
  • han20  (25.06.19 23:25:33 ~ 23:28:39)
Ya harbi garip adamlarsınız. Güvenlik kamerasından tespit edilen hırsızları şikayet edilmesi bu işin neresinde kalıyor? Ya da bebek bakıcılarına yapılan?

  • neysene  (26.06.19 00:36:36)
Siz dava açamazsınız. Savcılığa şikayet edersiniz. Savcı gerek görürse dava açar.

  • ihanet kac kisilik  (26.06.19 11:21:46)