TTNET internet bağlantısında bir garip işlemler?

Şimdi ben yeni internet bağlattım ama gelen teknisyen arkadaşların yaptığı iş ne biliyim neden böyle yaptılar anlamadım.

öncelikle duvarın içinde bulunan şu kabloyu komple çıkardılar: i.hizliresim.com

sonra telefon hattının geldiği yerde şöyle bi görüntü var şu an: i.hizliresim.com

yani böyle bi idaretenlik bir rastgelelik hakim. arkadaşım bu kablo neydi, neden çıkarıldı adamlar gidince gördüm böyle sarıp koymuşlar.

sonra bizim evde fiber var. işte fibere uygun modem almanız lazım dediler. bendeki modem fibere uygun dedim. yok dedi bizimki olması lazım çünkü aboneye özel tanımlıyoruz vs. şimdi bu sırf daha çok kazanmak için yaptıkları bişey mi çünkü bende zyxel vmg1312-b10d var ve fiber destekliyormuş. Bunu kullanayım dedim olmaz dediler.

Şimdi burada bi katakulli ya da bi gariplik var mı abi mis gibi kablo niye söküldü ben anlamadım. Ben şimdiye kadar hiç böyle bişey yapmamıştım.

3 ev değiştirdim. ilki kablo tv idi bi modem onlardan aldık. ikinci evde kablo tv hattı yoktu mecbur bi modem aldım işte bu zyxel olan. şimdi başka bi evdeyim yine modem almak zorunda kaldım. neyse hepsinde de böyle kablo sökme falan olmadı? bu işler doğru mudur şimdi geri dönüşü olmayan bi iş yaptı bu adamlar mis gibi inşaat halinde döşenen sıfır kabloyu sökmüş atmış adamlar!

bi de bu telefon priz çıkışında kablo böyle mi duracak bu ne saçma şeydir abi bunun böyle yerine oturan kablosu vardı ben hep onu kullandım böyle şimdi saçmasapan idareten orada duran bi kablo gibi duruyor.

sokette arıza varsa kabloları içerden bağlamış olabilirler. salla pati iş yapmışlar biraz ama iş görür. çok kafanıza takıyorsanız elektrikçi halleder.

modem olayına gelirsek, uzaktan ayar göndermek, sorun gidermek için kendi modemlerini kullanıyorlar. aslında siz kendi modeminizi kullanabilirsiniz ama herhangi bir arıza durumunda modeminize bağlanamazlar.
  • false pretension  (25.06.19 13:29:19)
2. resimdeki kablo fiber kabloya benziyor. Uç kısmını çekip atabilir misiniz? Normalde bina girişinde ONT cihazı olur. Fiber ONT'ye girer ve evdeki modeme 2.resimdeki CAT6 kablo gelir. (FTTH: Fiber to the home)

Ya da fiber direk eve kadar gelir ve bir fiber-dönüştürücü kutuya girer. Modeme dönüştürüceden gelen CAT6 kablo takılır. (FTTB: Fiber to the building) Bu yapı ADSL/VDSL değil GPON teknolojisi olarak isimlendirilir. Elinizdeki zyxel modemden kullanamazsınız. Turk Telekom gerekli olan modem, kutuyu ilk abonelikte veriyor diye biliyorum. Nakilde veriyor mu bilmiyorum. Siz 2.resimdeki kablonun ucunu çekip atın gerçekten fiber patchcord mu anlayalım. Özelden de yazabilirsiniz.
  • Kirmizibavul  (25.06.19 17:32:42)