rum okulundaki atatürk sevgisi

kurtuluş'ta rum okulunu gezme şansı buldum.şu an okul kapalı(öğrenci eksikliğinden dolayı eğitim verilmiyor.)okulun içi atatürk sevgisi ve saygısı verildiğinden hiç şüphem yok.her duvarda atatürk fotoğrafları,inkılapları var.bizim ülkede olan azınlıklar olsa dahi atatürk sevgisinin rumlar tarafından bu kadar şiddetli olması bana garip geldi.bana birisi bu durumu açıklayabilir mi?

rumlar atatürk'e inanılmaz saygı duyuyorlar. bunun esas sebebi kendilerini istiklal harbinde ansızın yerle bir etmiş olmasına rağmen rumların can ve mal güvenliklerini tesis etmesi.

Paşa büyük taarruz sonrası esir alınan yunan komutanların hiçbirini aşağılamadı. rumların türklere yaptıklarını onlara yapmadı. aniden tamamen savunmasız kalan rumlara hiç dokunmadı. kiliseler, papazlar filan ciddi bir sıkıntı olmadan hayatlarını sürdürdüler.

rumlarda ben genellikle yunan işgali sırasında yaptıklarının pişmanlıklarını, Ingilizlerin peşine takılıp olmadık hayaller peşinde koşmanın burukluğunu görüyorum.

bence atatürk sevgileri bundan. bükemedikleri eli öpüyorlar.

edit: bu gözlemim sadece bu tarafta yaşayanlar için geçerli değil, Yunanistan'da yaşayan rumlarda da aynı durum var.
  • babilbaligi  (24.06.19 13:57:54 ~ 14:36:52)
işin aslı şu: dezavantajlı topluluk kendini yeni rejime kabul ettirmek ve kendilerini güvene almak için o rejimin en önemli figürüne karşı aşırı bir sevgi ve hürmet göstermek zorundadır.

mesela en atatürkçü şehir diye bakarsan tunceli önde gelir. aynı şekilde aleviler de. dersim harekatından sonra bir gecede hz. ali resminin yanına aynı büyüklükte atatürk fotoğrafları asıldı evlere, cem evlerine, köy odalarına vs. o dönemde ben sizdenim, size sadığım imajı çizip kendi bekalarını korumak amacıyla yaptılar.

aynı şekilde rumlarda ve musevilerde de aynı amaçla atatürke karşı aşırı bir teveccüh görürsünüz.
  • yemrem  (24.06.19 14:07:51 ~ 14:08:38)
Azinlik okullarinin mufredatini MEB belirliyor ogretmenleri MEB atiyor.Rum okulu olmasina ragmen bagimsiz degiller

  • turkuaz  (24.06.19 14:26:10)
yemrem +1.

Adam kendi yaşadığı topraklarda kendisini sana kabul ettirmek zorunda. Yoksa her fırsat bulduğunda 6-7 Eylül demişsin malını mülkünü yağmalayıp, katletmişsin, mübadele demişsin yurdundan sürmüşsün, Kıbrıs demişsin ülkesinden kovmuşsun, vatandaş türkçe konuş demişsin konuşmasına, okumasına, yazmasına engel olmuşsun.

Öğrenci eksikliğinden dolayı okulda eğitim verilmiyor diyorsun. Neden öğrencileri yok bu insanların? Kaç kişiydiler kaç kişi kaldılar. Sahte bile olsa, kendilerini devlete, rejime, komşularına saygılı davranmak zorunda hissediyorlar...
  • ucanokuz  (24.06.19 14:27:30)
Çünkü her fırsatta kendilerini ispat etmek zorunda bırakılıyorlar.

Serdar Korucu ve Aris Nalcı'nın 1965 diye bir kitabı var. Orada bu baskının Ermenilere yapılan halinin güzide örneklerinden bahsediliyor. O dönem Ermeniler iki kere Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakıp Türkiye'ye bağlılıklarını açıklamak zorunda kalmışlar.

Bugün de aynı şey Kürtlere yapılıyor. Dün aktroller katılım düşük diye bilgi kirliliği yaratmaya başlayınca millet "Kürtler sandığa gitmiş mi" diye sorup duruyordu.
  • bruce mclaren  (24.06.19 14:52:21)
bu arada atatürke karşı aşırı teveccüh gösteren dezavantajlı toplulukların mış gibi yaptığı zannına kapılmayın. ilk yapanlar belki kendi varlıklarını devam ettirmek için mış gibi yapmış olabilirler ancak 2. ve 3. nesil atatürk sevgisini, devlet sevgisini vs. içselleştirmiş durumda. senden benden daha çok atatürkçüler, atatürkü senden benden daha çok seviyorlar.

  • yemrem  (24.06.19 15:58:41 ~ 15:59:09)